Zamknij

Czy w Brodnicy zasadna jest budowa schronów dla mieszkańców?

15:36, 16.06.2023 Aktualizacja: 15:44, 16.06.2023
Skomentuj Fot. Krzysztof Cedro Fot. Krzysztof Cedro

Miasto jest przygotowane do przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców, według wariantów wynikających ze stopnia i rodzaju zagrożenia – twierdzi burmistrz Jarosław Radacz. A radny pyta czy nie warto rozważyć budowy schronów.

Do burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza interpelację złożył radny Marcin Pawlak.

- W związku z wydarzeniami na Ukrainie związanymi z agresją Federacji Rosyjskiej na ten kraj mamy jako społeczeństwo do czynienia z sytuacją dotąd dla nas niespotykaną – pisze radny. - Wiąże się to z różnego rodzaju zagrożeniami pośrednio wynikającymi również z naszego zaangażowania się w ten konflikt (dostawy broni, pomoc uchodźcom, udostępnienie swojego terytorium jako bazy logistycznej).

Wszystko to ma wpływ na poczucie zagrożenia oraz niepewności, które jest wzmagane przez różnego rodzaju incydenty jak poszukiwania w naszym rejonie obiektów powietrznych (balony obserwacyjne), czy też upadek w odległości zaledwie 100 km w linii prostej od Brodnicy rosyjskiej rakiety manewrującej, która mogła być wyposażona w głowicę atomową.

Zapewne nigdy się nie dowiemy, czy wystrzał był przypadkowy, czy też było to sondowanie możliwości naszej obrony przed środkami napadu powietrznego.

„Wbrew pozorom, jest to bardzo poważne zagadnienie”

- Dlatego chciałbym zwrócić się do Pana burmistrza z zapytaniem w przedmiocie funkcjonowania i organizacji obrony cywilnej na terenie naszego miasta w świetle obowiązujących przepisów – czytamy dalej w interpelacji. - Wbrew pozorom, jest to bardzo poważne zagadnienie, bowiem w dniu 23 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny.

CZYTAJ TAKŻE: Brodnica. Czy mamy schrony na wypadek wojny? "W zależności od sytuacji..."

Ustawa ta uchyla przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, które regulowały m.in. organizację obrony cywilnej. Uchylone zostało także rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin. Problem jest tu fakt, że wspomniana wyżej nowa ustawa nie zawiera tożsamych regulacji w przedmiocie obrony cywilnej. Zatem mamy niewątpliwie do czynienia z luką w prawie.

Radny zadał burmistrzowi następujące pytania

1.Jak na terenie naszej gminy zorganizowana jest obrona cywilna w związku z brakiem obowiązujących przepisów w tym temacie (dotychczasowe zostały uchylone, a nowe nie zostały wprowadzone)?

2.Czy na terenie Brodnicy znajdują się schrony, bądź inne miejsca pozwalające na schronienie się mieszkańców w chwili zagrożenia? Piwnice bloków do takich raczej nie należą. Inwestorzy oszczędzają na materiałach.

3. Jeżeli takie miejsca są, to jaka jest ich pojemność i lokalizacja?

CZYTAJ TAKŻE: Pojezierze Brodnickie. Bunkier z historią na tablicy

4. Kto wobec braku regulacji odpowiada za przekazywanie mieszkańcom Brodnicy informacji o lokalizacji schronów znajdujących się w pobliżu miejsc zamieszkania (poszczególne osiedla).

5. Czy miasto jest przygotowane na ewentualną ewakuację ludności?

6. Czy władze miasta są skłonne rozważyć w najbliższej przyszłości, nawet kosztem innych inwestycji ułatwiających funkcjonowanie, zabezpieczyć ludność poprzez budowę schronów, które umożliwiłyby mieszkańcom przeżycie na wypadek celowego bądź przypadkowego ataku? Chciałbym dodać, iż ewentualne sygnały dźwiękowe informujące o zagrożeniu nawet z kilkudziesięciominutowym wyprzedzeniem na nic się zdadzą, gdy ludność nie będzie miała gdzie się schronić.

Burmistrz Jarosław Radacz odpowiada

1. Na terenie miasta służby podległe Burmistrzowi w tej sprawie realizują: - ostrzeganie i informowanie o zagrożeniach na terenie miasta, - nadzór nad miejscami schronienia i ewakuacji, - przygotowanie do logistycznego zabezpieczenia oraz przetrwania przez mieszkańców okresu zagrożenia.

2. Na terenie miasta nie ma typowych schronów. Są ukrycia, które w pełni zapewniają schronienia i bezpieczeństwo mieszkańcom.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromna nagroda dla dyrektora szpitala. Czy dostaną pracownicy?

3. Ukrycia są rozlokowane i dostosowane do ilości zamieszkujących.

4. Brak Ustawy nie zwalnia Burmistrza z obowiązku przekazywania informacji o zagrożeniach oraz o zapewnieniu im bezpieczeństwa.

5. Miasto jest przygotowane do przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców, według wariantów wynikających ze stopnia i rodzaju zagrożenia.

6. Władze miasta rozważały potrzebę budowania schronów. Na podstawie działań zbrojnych na terenie Ukrainy należy wnioskować , że budowa dużych obiektów spełniających rolę schronów jest mało skuteczna. W zapewnieniu bezpieczeństwa przed środkami ataku powietrznego (schrony, drony) najskuteczniej zabezpieczają rozśrodkowane drobne zabezpieczone ukrycia. W wyjątkowych przypadkach do zapewnienia bezpieczeństwa mogą służyć podręczne zabezpieczenia nazywane miejscami przetrwania wg zasady „podwójnej ściany”. W zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Brodnicy w pierwszym okresie zagrożenia służby Burmistrza mają zadanie zabezpieczyć poszkodowanych logistycznie: - alarmowe zabezpieczenie mieszkańców miasta w wodę i odbiór ścieków, - posiadanie w gotowości do natychmiastowego użycia sprzętu do odgruzowywania, - alarmowe zapewnienie w razie potrzeby punktów medycznych w zastępcze źródła prądu.

(OFCE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

WojciechWojciech

4 4

Kończcie tą nikomu niepotrzebną wojnę a nie tylko myślicie jak ją przedłużać i eskalować konflikt. Niech sobie drogi radny buduje schron przed własnym domem jak się tak boi. Szkoda, że nie zajmie się czymś poważniejszym jak np. horrendalne ceny za odbiór odpadów w Brodnicy?

16:18, 16.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kamila Kamila

0 2

Właśnie sprawa jest ważna, a Pan wojciech niech schowa się za swoim koszem na śmieci. Gdyby sąsiedzi z Ukrainy myśleli, jak Pan Wojciech to ginęłoby ich o wiele więcej, ale do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć Panie Wojciechu. Budowa schronów to nie eskalacja, znajomość miejsc schronienia, to również nie jest eskalowanie. A radny na pewno nie jest winien tej wojny i nie ma wpływu na jej przebieg, czy też czas zakończenia. Jeżeli Pan ma takie możliwości, to proszę skończyć tę wojnę (nobel gwarantowany), albo skończyć z pieniactwem. Bo za klawiaturą, to każdy jest odważny. Nawet Wojciech.

13:30, 17.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wołyń pamiętamy  Wołyń pamiętamy

3 1

To jedź i giń za Ukraińców jak tak ich kochasz.

15:19, 17.06.2023

KamilaKamila

0 2

Czy gdzieś wspomniałam, że ich kocham? Ja pisałam tylko o zjawisku i powadze tematu Odnosiłam się bezpośrednio do tekstu Pana redaktora i do sytuacji w sąsiednim kraju. Wiem, czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka i tobie się nie udaje. Więc lepiej nie zabieraj głosu w tematach, których nie rozumiesz, bądź cię przerastają. Poza tym sianie nienawiści na tle narodowościowym jest karalne. Polecam lekturę Art. 256 KK. Za ten wpis czuj się zagrożony karą 2 lat pozbawienia wolności. Następnym razem zastanów się co piszesz.
Pozdrawiam

15:41, 17.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wołyń pamiętamyWołyń pamiętamy

3 1

Nie ośmieszaj się do reszty dziecko.

18:59, 17.06.2023

KamilaKamila

2 2

Wołyń czy jak ci tam, ogarnij się. Pisałam o Brodnicy a ty z Ukrainą wyjeżdżasz. Skończ.

23:11, 17.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%