Taki obiekt miał powstać w Brodnicy, ale na razie nie jest znany termin rozpoczęcia budowy, a nawet lokalizacja. W niedalekim Jabłonowie Pomorskim właśnie o takim projekcie rozpoczęto rozmowy
O konkretach w sprawie tej inwestycji rozmawiano w poniedziałek 13 lutego na spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy w Jabłonowie. Ale co w ogóle będzie budowane?
Co to jest pumptrack? Jak wyjaśnia specjalistyczny portal Flowtrack.pl jest to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez pedałowania – w tzw. systemie „pompowania”. Rowerzysta nabiera prędkości poprzez balansowanie ciężarem własnego ciała – najprościej mówiąc stara się przenieść ciężar ciała na przód roweru przy zjeździe ze wzniesienia i na tył roweru przy wjeździe na muldę. W ten sposób może rozpędzić rower do znacznej prędkości, zupełnie nie używając pedałów. Taka technika jazdy przydaje się szczególnie osobom, które lubią jeździć po trudnym terenie i chętnie porywają się na długie, ciężkie wycieczki oraz miłośnikom jazdy wyczynowej. Technika pompowania pomaga w jeździe górskiej, w której tak ważne jest wyczucie roweru, umiejętność balansowania na stromych terenach i zdolność do rozważnego rozkładania własnych sił.
Ten opis pasuje jednak do obiektu przeznaczonego dla wyczynowców, a ten planowany w Jabłonowie Pomorskim ma mieć charakter bardziej łagodny, rekreacyjny, dostosowany również do potrzeb dzieci i stuprocentowych amatorów. Obok pumptracku powstać ma skatepark, czyli typowy tor dla rolkarzy i deskorolkarzy, gdzie może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików i wykonywania różnych ewolucji.
W całym powiecie brodnickim nie zbudowano dotąd pumptracka, chociaż w planach mają go władze miasta Brodnicy. Na razie jednak nie jest znany termin rozpoczęcia budowy, a nawet lokalizacja (początkowo obiekt miał powstać w Lasku Miejskim, ale to już nieaktualne). Publiczny skatepark jest natomiast w Brodnicy jeden – na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji obok Stadionu Miejskiego. Podobne obiekty mają w tym roku powstać w Brzoziu.
Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, bo to zależy od kilku czynników. Wstępnie planuje się, że przy ul. Polnej na niezagospodarowanej działce o powierzchni ok. 1 ha powstanie pumptrack z nawierzchnią asfaltową, składający się z zakrętów i muld, z odwodnieniem i drenażem na całej długości, a także skatepark zawierający pięć rodzajów gotowych elementów modułowych (do 10 elementów łącznie). Zarówno pumptrack, jak i skatepark mają być trwałe o niewielkich wymaganiach odnośnie konserwacji i kosztów utrzymania, a więc bez elementów kompozytowych, drewnianych, drewnopodobnych, sklejkowych.
Jak duże będą oba obiekty, jaka będzie długość torów, jak będą ostatecznie wyglądać – to jeszcze się okaże. Wiadomo natomiast, że w planach jest też zieleń, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne, ogrodzenie panelowe z furtką, monitoring zewnętrzny, zjazd na drogę gminną, oświetlenie zewnętrzne, ciągi pieszo-rowerowe i zatoka parkingowa.
Dokumentację i dwie alternatywne wersje projektu przygotowuje firma z Poznania. Dzięki udziałowi UMiG Jabłonowo Pomorskie w projekcie ministerialnym Centrum Wsparcia Doradczego Plus to zadanie nic nie kosztuje budżetu gminnego, bo poznańska firma swoje usługi wykonuje na zlecenie Fundacji Fundusz Współpracy i to fundacja za to płaci z pieniędzy ministerialnych. Takie opracowanie zwykle kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki udziałowi naszej gminy w tym rządowym projekcie łatwiejsze będzie też pozyskanie dofinansowania z różnych źródeł na samą budowę tego centrum rekreacyjnego.
Szczegóły przedsięwzięcia zostały ustalone w poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim, kiedy to burmistrz Przemysław Górski i przedstawicielki referatu inwestycji i pozyskiwania środków zewnętrznych urzędu Katarzyna Weinert-Snopek i Agnieszka Jackiewicz spotkali się z Ryszardem Iwanusem reprezentującym poznańską firmę „Rivanus” oraz Marcinem Malinowskim z Fundacji Fundusz Współpracy. Potem szczegóły ustalano jeszcze w terenie.
źródło: UMIG Jabłonowo Pomorskie
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz