Zamknij

Emerytka poszła na grzyby i... najadła się strachu. Bądźmy ostrożni!

19:10, 04.10.2024 JK Aktualizacja: 20:47, 04.10.2024
Skomentuj Fot.  Magdalena Kopczyńska Fot. Magdalena Kopczyńska

W czwartek 3 października wybrała się na grzyby do lasu nad jezioro Wielkie Partęczyny. Nagle okazało się, że trzeba było jej wysłać na pomoc dwa policyjne patrole.

67-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego zbierając grzyby straciła orientację w terenie i nie miała pojęcia gdzie się znajduje. Była już godzina 19, zrobiło się ciemno, a panią ogarnął strach. Dodzwoniła się pod numer alarmowy, połączono ją z oficerem dyżurnym komendy policji w Nowym Mieście Lubawskim.

CZYTAJ TAKŻE: Grzybobranie a podatek. Kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem?

Jako że widoczność była już ograniczona było jej bardzo trudno opisać otoczenie, wiedziała tylko, że gdzieś blisko powinno być jezioro Wielkie Partęczyny i okolice wsi Tereszewo. Oficer dyżurny wysłał w ten rejon natychmiast dwa patrole policyjne, dla których odnalezienie kobiety mogło być wielkim wyzwaniem. Na szczęście kobietę odnalazł w lesie jej mąż i wszystko skończyło się szczęśliwie.


Zdjęcia: Magdalena Kopczyńska

Co robić, gdy zgubimy się w lesie?

Bardzo ważne jest, aby wybierając się do lasu na grzyby czy też z zwykły spacer zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt policji lub członkom rodziny – radzą policjanci.

Gdy się zagubimy należy kierować się w jednym kierunku, a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy (kamienny, betonowy) z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Wtedy podczas wzywania pomocy przez telefon możemy podać ten numer, który znajduje się na słupku. Po wezwaniu pomocy poczekajmy na miejscu.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku. Zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, zmniejsza zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie szczęśliwe zakończenie.

Policjanci zwracają uwagę:

• nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,

• dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu,

• nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,

• należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,

• pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,

• dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać,

• warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,

• nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

(JK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%