Zamknij

Brodnica. Firma podległa burmistrzowi urządzi Ci ogródek, położy kostkę, wynajmie auto. A ostatnio doszła nowa usługa

12:15, 30.10.2021 Aktualizacja: 17:54, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Google.maps Fot. Google.maps

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Brodnicy z siedzibą przy ul. Gajdy to firma w stu procentach z kapitałem miasta Brodnicy i podległa władzom samorządowym. Działalność prowadzi szeroką. Jest więc wywóz i usuwanie śmieci w różnych formach (śmietniki prywatne, publiczne, sprzątanie ulic, wysypisko, punkty selektywnej zbiórki), prowadzenie komunikacji miejskiej, cmentarza komunalnego, targowiska miejskiego, remonty i utrzymanie miejskich dróg, chodników i zieleńców. To wszystko żadna nowość, ale to wszystko to w zasadzie działalność na rzecz miasta. Jak się okazuje, firma prowadzi też usługi bezpośrednie dla mieszkańców.

A może ogródek albo ciężarówka?

[ZT]27747006[/ZT]

Jak wynika z informacji na stronie internetowej firmy, osobom prywatnym mogą założyć i pielęgnować ogródek, położyć kostkę przy domu, wybudować wjazd czy elementy małej architektury. Można u nich wynająć samochód ciężarowy, dostawczy, a nawet ciągnik czy ładowarkę. Kiedyś firma świadczyła też usługi pogrzebowe, ale to już przeszłość. Natomiast od niedawna wprowadziła całkiem nową usługę - wulkanizację i wymianę opon.

Czas na sezon zimowy

Punkt wymiany opon w siedzibie PGK przy ul. Gajdy działa od wiosny tego roku, a od 1 listopada wydłuży czas pracy.

– W związku z tym, że otrzymujemy coraz więcej zleceń, od 1 listopada nasz zakład będzie czynny dłużej – od poniedziałku do piątku w godz. 7-17 oraz dodatkowo w soboty w godz. 8-13 – informuje prokurent firmy Wojciech Bartoszewski. – Na wymianę, wyważanie i naprawę opon można przyjechać bez umawiania lub zamówić termin wizyty pod numerem tel. 608 551 223.

Będzie obowiązkowa wymiana?

[ZT]27737089[/ZT]

– Ostatnio coraz częściej się słyszy o wprowadzeniu ustawowego obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe, ale póki co nie wprowadzono takiego obowiązku – twierdzi właściciel firmy transportowej z Brodnicy. – Problem wydaje się być ukryty, ponieważ gdy dojdzie do wypadku, a kierowca spowodował go, jadąc pojazdem na letnich oponach – sprawę może wyegzekwować ubezpieczalnia, która może nie wypłacić odszkodowania, uznając, że kierowca nie dopełnił wszystkich warunków bezpieczeństwa podczas jazdy.

Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki, dzięki czemu lepiej sprawdzają się na deszczu, w śniegu i w błocie, dlatego warto je wymieniać. Według polskich przepisów można jednak jeździć również na oponach całorocznych. Wybór należy w tym zakresie do kierowcy.

Jakie oznaczenia opon

Warto zwrócić w tym wypadku uwagę na oznaczenie opon literami MS. Litery te sprowadzają się do oznaczania opon dostosowanych do jazdy po śniegu i błocie, jednak podczas pory suchej nie ma takiej gumy, która by się nie przytarła na gorącym asfalcie. Mimo tego całoroczna opona z napisem MS jest lepsza niż z takim samym napisem plus znaczek gwiazdki śniegu w trójkącie, co oznacza całoroczną oponę ze wskazaniem na okres jesień-zima-wiosna.

[ZT]27733144[/ZT]

Opona śniegowa oznacza oponę, której wzór bieżnika, mieszanka lub struktura zostały zaprojektowane głównie w celu uzyskania w czasie jazdy po śniegu lepszych osiągów niż w przypadku opony letniej w odniesieniu do jej zdolności wprawiania pojazdu w ruch lub utrzymywania jego ruchu - co zapisane jest w Regulaminie nr 117 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Warto wspomnieć, że zapis na oponie: MS lub w podobnych zapisach M+S, M-S, M&S oznacza Mud+Snow, czyli oponę na błoto i śnieg. Łukasz Kusiak z Continental Opony Polska przypomina, że te symbole, zarówno w przypadku opon w autach osobowych, jak i ciężarowych oznaczają oponę śniegową – zgodnie z Regulaminem nr 54 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Opony z oznaczeniem M+S dostosowane są do jazdy po terenach błotnistych lub zaśnieżonych. Ten symbol zamieszczany jest na oponach zimowych, ale również całorocznych. Wybierając się za granicę, warto sprawdzić przepisy dotyczące ogumienia, bo niedostosowanie się do nich może skończyć się grzywną lub nawet odholowaniem pojazdu.

(Radosław Stawski, Janusz Wojtarowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%