Zamknij

Brodnica. Pojutrze Boże Ciało. Kiedyś z okien i balkonów w mieście wieszano girlandy i dywany [STARE ZDJĘCIA]

11:40, 01.06.2021 Aktualizacja: 14:15, 06.06.2023
Skomentuj FOTO ARCHIWUM RODZINY WOJCIECHOWSKICH Z BRODNICY FOTO ARCHIWUM RODZINY WOJCIECHOWSKICH Z BRODNICY

Na ścianach domów i na poręczach balkonów zawieszano dywany lub kobierce z obrazami lub figurami Chrystusa i Maryi. Wszystko dekorowano wyplatanymi z gałązek i igliwia ciężkimi girlandami oraz literami IHS. Ważne były: symetria, piedestał, świece, lichtarze, serca i krzyże. Wszystkie elementy mocowano pośród kwietnych bukietów i nieodzownych brzózek. Prezentujemy zdjęcia z procesji Bożego Ciała w Brodnicy w roku 1920.

CZYTAJ TAKŻE: W Gorczenicy próbowali odwołać Boże Ciało

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi) to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Po raz pierwszy obchodzono je w belgijskim Leodium w 1246 roku, co miało związek z objawieniami błogosławionej Julianny z Cornillon. 71 lat później święto to ustanowiono dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce tradycję tę zapoczątkował biskup Nanker podczas synodu w Krakowie w 1320 roku. Od końca XIV wieku obchodzono je we wszystkich diecezjach.

60 dni po Wielkanocy

[ZT]27087372[/ZT]

Boże Ciało jest świętem ruchomym, nakazanym, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia tego dnia w mszy świętej, ale w samej procesji już nie. Święto odbywa się 60 dni po Wielkanocy, w czwartek następujący po święcie Trójcy Świętej. Według tej zasady w tym roku Boże Ciało będzie obchodzone 3 czerwca.

Boże Ciało obchodzone jest na pamiątkę przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się uroczyste msze święte, po których następują procesje ulicami parafii. Tłum wiernych zatrzymuje się przy przygotowanych z tej okazji czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty ewangelii dotyczące eucharystii. Podczas procesji pod baldachimem przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż, figury, świece, chorągwie i feretrony; dzieci sypią kwiaty. Na koniec uroczystości wiernym udzielane jest błogosławieństwo sakramentalne.

Procesja na osiedlu Wyspiańskiego i Michałowie

W tym roku, tak jak w ubiegłym, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa odbędzie się na największym brodnickim osiedlu mieszkaniowym. O godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. na placu Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Wyspiańskiego 13. Po Eucharystii rozpocznie się procesja do I ołtarza przy Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Wyspiańskiego 6.

Boże Ciało 2022 na ulicach Brodnicy z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Następnie ul. Wyspiańskiego do ul. Matejki (II ołtarz przy sklepie Lewiatan). Dalej, ul. Korczaka, gdzie III ołtarz będzie umiejscowiony na skrzyżowaniu z ulicą prowadzącą do ulicy Kochanowskiego. IV ołtarz i zakończenie procesji na tzw. Rynku Michałowskim przy „krzyżu cholerycznym”.

[ZT]26972643[/ZT]

Boże Ciało w roku 1920

Na archiwalnych fotografiach z roku 1920 widać pracowitość brodniczan nad wznoszeniem ołtarzy Bożego Ciała – po raz pierwszy od rozbiorów w wolnej i niepodległej Polsce. Owe dzieła stanowią przykład tak zwanej architektury okazjonalnej wpisującej się w niepowtarzalny społeczno-obyczajowo-kulturowy pejzaż miasta. Ta chwilowa zmiana ikonosfery miejskiej świadczy nie tylko o religijności brodnickich mieszczan, ale również o ich pomysłowości i kreatywności, a nader wszystko o ich pracowitości z nutą rywalizacji.

[ZT]26880900[/ZT]

Jak i z czego budowano ołtarze wiek temu? Materiał zdjęciowy nie pozostawia w tej mierze żadnych wątpliwości. Na ścianach domostw i na poręczach balkonów zawieszano dywany lub kobierce z obrazami z wizerunkiem Jezusa Chrystusa i Maryi. Czasem zamiast obrazów umieszczano figurki. Zarówno obrazy, jak i fasady domów dekorowano wyplatanymi z gałązek i igliwia ciężkimi girlandami oraz literami IHS. Ważną sprawą pozostawała oś symetrii, piedestał, świece, lichtarze, serca i krzyże. Wszystkie elementy mocowano pośród kwietnych bukietów i nieodzownych brzózek, których gałązki zabierano po nabożeństwie do domów i utykano w redliny ogródka czy na polach dla lepszych plonów. Od XVII wieku procesje Bożego Ciała zawierają bowiem element błagalny o ochronę przed nieszczęściami i o sprzyjającą pogodę.

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czasbrodnicy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%