Zamknij

Brodnicki Park Krajobrazowy - raj dla aktywnych miłośników przyrody

10:03, 04.08.2023 OFCE Aktualizacja: 11:58, 05.08.2023
Skomentuj Fot. Daniel Pach dla UMWKP Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Usatysfakcjonowani będą zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych czy rowerowych.

Brodnicki Park Krajobrazowy utworzono w 1985 roku. Ma ponad 17 tysięcy hektarów powierzchni, leży na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha) oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Zajmuje centralną, najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym część Pojezierza Brodnickiego. Cały jego obszar wchodzi w skład ,,Zielonych Płuc Polski”.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka atrakcja Brodnicy. Czy będzie można wejść na jej szczyt?

Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy (powiat brodnicki) nad jeziorem Strażym. Sąsiadują z nią ogród dydaktyczny i posterunek meteorologiczny. Wraz z dobudowaną do siedziby parku salą dydaktyczną (koszt inwestycji: 402 tys. złotych, z czego ponad 270 tys. stanowiły środki RPO na lata 2007-2013) stanowią zaplecze edukacyjne parku. W ciągu roku korzysta z niego blisko 4 tysiące gości - głównie uczniów szkół i przedszkoli w ramach zajęć edukacyjnych i ,,zielonych szkół”.  Edukacja ekologiczna odbywa się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Miętowy Gaj” w Gaju (powiat brodnicki). Oprócz zaplecza dydaktycznego (sala i muzeum przyrodnicze), przy ośrodku działa tzw. ogród bioróżnorodności. Goście mają tu też do dyspozycji trawiaste boisko wielofunkcyjne i miejsce na ognisko.


Fot. Daniel Pach dla UMWKP

Pracownicy parku aktywnie organizują wiele wydarzeń propagujących piękno miejscowej przyrody-np. gry terenowe, półkolonie dla grup zorganizowanych, dwudniowe zajęcia o tematyce:

* Drzewa i krzewy Brodnickiego Parku Krajobrazowego, *Nietoperze Brodnickiego Parku Krajobrazowego  - zajęcia ornitologiczne, *Rośliny zielne Brodnickiego Parku Krajobrazowego, *Sowy Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

CZYTAJ TAKŻE: Kraina lasów, jezior, bursztynowego szlaku i Napoleona. To zobaczysz na Pojezierzu Brodnickim

Dzieci i młodzież mogą też poznawać tajniki pszczelarstwa w czasie warsztatów przyrodniczych (m.in.  ,,Jak w ulu”) w pasiece dydaktycznej mieszczącej się przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

Walory przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego najlepiej poznawać na ścieżkach edukacyjno-ekologicznych. Oferta tras jest zróżnicowana w zależności od wieku użytkowników. Można je przemierzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Aktualne wydarzenia pracownicy parku zapowiadają i relacjonują na profilu na Facebooku.

Ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych

Najkowe ścieżki dydaktyczne „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Szlakiem Czerwonego Kapturka”. Na tych ścieżkach pracownicy parku wcielają się w role postaci z bajek. Wzdłuż ścieżek ustawione są eksponat zwierząt, dzięki czemu dzieci poznają budowę zwierząt, sposób ich odżywiania, występowanie, tryb życia.

Ścieżki dydaktyczne i turystyczne dla dzieci starszych z tablicami informacyjnymi

* rowerowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna do rezerwatu leśnego "Retno",

* kajakowa ścieżka dydaktyczna do rezerwatu florystycznego "Bachotek",

* przyrodniczo-leśna ścieżka dydaktyczna "Grabiny - Łąkorz",

* przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Zarośle”,

* piesza przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Bobrowiska”,

* rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.

Źródło: Urzędu Marszałkowskiego

 

 

 

(OFCE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KamilaKamila

2 0

Niesamowite. Super 18:31, 06.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%