Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski. Rozporządzenie obejmuje wybrane powiaty województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego i będzie obowiązywać przez 30 dni.
Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w odpowiedzi na rozmiar powodzi, które spowodowały ogromne zniszczenia w regionie.
Zgodnie z rozporządzeniem, wprowadzonym na mocy Konstytucji RP oraz ustawy o stanie klęski żywiołowej z 2002 roku, decyzja dotyczy wybranych powiatów w trzech województwach.
Rozporządzenie obejmuje części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego:
Stan klęski żywiołowej wprowadza szereg ograniczeń, w tym możliwość ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, obowiązek zabezpieczenia budynków, a także zakaz przebywania na określonych obszarach.
"W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka" - podano w dokumencie.
To pierwszy przypadek w historii Polski, kiedy wprowadzono stan klęski żywiołowej.
Dotychczas, nawet podczas wielkich powodzi w 1997 i 2010 roku, rząd nie zdecydował się na taki krok. Ostatnie nadzwyczajne środki wprowadzono w czasie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią w 2021 roku oraz podczas stanu wojennego w 1981 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz