Zamknij

Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej. To pierwszy raz w Polsce

15:15, 16.09.2024 Źródło: money.pl / cowzdrowiu.pl Aktualizacja: 07:16, 17.09.2024
Skomentuj Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część Polski. Rozporządzenie obejmuje wybrane powiaty województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego i będzie obowiązywać przez 30 dni.

Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej w odpowiedzi na rozmiar powodzi, które spowodowały ogromne zniszczenia w regionie.

Zgodnie z rozporządzeniem, wprowadzonym na mocy Konstytucji RP oraz ustawy o stanie klęski żywiołowej z 2002 roku, decyzja dotyczy wybranych powiatów w trzech województwach.

Województwa objęte stanem klęski żywiołowej

Rozporządzenie obejmuje części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego:

  • województwo dolnośląskie: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra,
  • województwo opolskie: powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim,
  • województwo śląskie: powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.

Ograniczenia praw i wolności

Stan klęski żywiołowej wprowadza szereg ograniczeń, w tym możliwość ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, obowiązek zabezpieczenia budynków, a także zakaz przebywania na określonych obszarach.

"W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka" - podano w dokumencie.

Klęska żywiołowa po raz pierwszy

To pierwszy przypadek w historii Polski, kiedy wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Dotychczas, nawet podczas wielkich powodzi w 1997 i 2010 roku, rząd nie zdecydował się na taki krok. Ostatnie nadzwyczajne środki wprowadzono w czasie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią w 2021 roku oraz podczas stanu wojennego w 1981 roku.

(Źródło: money.pl / cowzdrowiu.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%