Zamknij

Pieniądze na start w dorosłe życie – jak zapewnić je swojemu dziecku?

11:44, 19.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:44, 19.03.2024

Mały człowiek, który mieszka w twoim domu, pewnego dnia będzie chciał rozpocząć życie na własny rachunek. Na pewno wiesz, że początki bywają trudne – zwłaszcza jeżeli budżet jest mocno ograniczony. Jako rodzic możesz jednak postarać się, aby twojemu dziecku było łatwiej. Zapewni to dodatkowy zastrzyk gotówki. Już teraz możesz zacząć gromadzić kapitał dla twojej pociechy. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak oszczędzać, aby dziecko miało łatwiejszy start w dorosłość?

Patrząc na swojego malucha, wiesz, że kiedy już będzie dorosłym człowiekiem, będzie potrzebować pieniędzy. Czas edukacji – studiów – i pierwsza, zwykle niezbyt dobrze płatna praca to okres, w którym sytuacja młodego człowieka może nie być najlepsza. Dlatego jeśli decyzja już zapadła i chcesz stworzyć fundament finansowy, który będzie wsparciem dla wchodzącego w dorosłe życie podopiecznego, możesz to zrobić np.

  • zakładając konto oszczędnościowe dla dziecka – możesz tam regularnie wpłacać nawet niewielkie kwoty, od których będą naliczane odsetki. Systematyczne oszczędzanie to sposób na to, aby przez lata na koncie oszczędnościowym pojawił się większy kapitał na start w dorosłość;
  • inwestując w złoto – zgodnie z prognozami specjalistów jego wartość ma wzrastać, dlatego teraz kupowane nawet najmniejsze sztabki mogą w przyszłości być wiele warte. Możesz inwestować również w platynę lub pallad;
  • kupując obligacje skarbu państwa – to bezpieczna inwestycja z dużymi szansami na zysk;
  • wykupując ubezpieczenie posagowe – taka polisa pozwala zarówno gromadzić pieniądze na start dla dziecka, jak i zabezpieczyć jego przyszłość – np. na wypadek śmierci rodzica.

Dziecku możesz założyć również koto mieszkaniowe lub otworzyć coraz popularniejszą lokatę – długo lub krótkoterminową.

Lokata dla dziecka – co to takiego?

Otwierając lokatę dla dziecka:

  • wpłacasz pieniądze na rachunek wskazany w umowie zawartej z bankiem;
  • bank inwestuje twój kapitał przez czas, o którym mowa w umowie;
  • po upływie terminu lokaty otrzymujesz z powrotem swój kapitał powiększony o odsetki. Ich wysokość również jest dokładnie określona w umowie bankowej.

Lokata dla dziecka może być krótko lub długoterminowa, odnawialna lub nieodnawialna. Może ją założyć młodemu człowiekowi rodzic lub każdy inny opiekun prawny. Wyjątkiem jest młodzież po 13. roku życia. Nastolatki w tym wieku mogą same zgłosić się do banku z wnioskiem o założenie lokaty, o ile mają wymaganą zgodę opiekuna prawnego.

Lokata dla dziecka – najważniejsze zalety

Po pierwsze lokata dla dziecka to produkt bankowy dostępny dla wielu osób. By zainwestować w ten sposób w przyszłość młodego człowieka, nie trzeba mieć dużego kapitału wyjściowego. Po drugie jej otworzenie jest banalnie łatwe – zwłaszcza jeżeli opiekun prawny ma już konto w banku, w którym założy lokatę.

Możesz oczywiście otworzyć ją, udając się do banku. Tam pracownik cierpliwie przeprowadzi cię przez proces załatwiania formalności. Jednak banki, chcąc ułatwić klientom otwieranie lokat, dają możliwość zrobienia tego online.

Do załatwienia formalności przez Internet będziesz potrzebować dokumentu, który potwierdzi tożsamość młodego człowieka. Banki respektują:

  • paszporty,
  • dowody osobiste,
  • legitymacje szkolne z dołączonymi do nich aktami urodzenia.

Co zrobić, by otworzyć lokatę? Po pierwsze zaloguj się do swojej bankowości internetowej. Odnajdź zakładkę lokat (jej nazwa może nieco różnić się w zależności od banku). Kliknij nią, a na pewno znajdziesz w niej odnośnik do złożenia wniosku o założenie lokaty. Uważnie czytaj wszystkie dokumenty. Jeżeli w pełni rozumiesz ich treść i zgadzasz się z nią, zaznacz stosowne zgody. Na pocztę elektroniczną dostaniesz umowę zawartą z bankiem.

Więcej o założeniu lokaty dowiesz się z https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-zalozyc-lokate/.

Dlaczego warto założyć lokatę dla dziecka?

Masz niewielkie oszczędności? Nie szkodzi. Jeżeli jak najszybciej zaczniesz je inwestować i otworzysz lokatę dla dziecka, to możesz pomnożyć swój kapitał. Pamiętaj, że w przypadku tego produktu bankowego ważne jest przede wszystkim wysokość oprocentowania w skali roku. Im jest ono wyższe, tym lepiej. Po upłynięciu terminu lokaty otrzymasz od banku odsetki wraz z wpłaconym na początku kapitałem.

Dobra polisa dla dziecka to:

  • po pierwsze sposób na zgromadzenie środków, które twoja pociecha wyda w przyszłości – np. na studia, na kursy językowe czy na wkład własny na mieszkanie. Na początku dorosłego, samodzielnego życia każda złotówka ma znaczenie, a okrągła sumka zarobiona na lokacie będzie dla młodego człowieka ogromnym ułatwieniem;
  • po drugie element jego edukacji finansowej – nastolatek, który ma lokatę, wie, że w finansach cierpliwość, oszczędność i dobre inwestycje procentują. To ważna lekcja przed wejściem w dorosłość, wzięciem kredytu czy samodzielnym inwestowaniem pieniędzy.

Lokatę dla dziecka założysz w kilkanaście minut – i to nie wychodząc z domu. Jednak w czasie jej trwania pieniądze będą zarabiać kolejne pieniądze. Tym samym możesz uzbierać środki finansowe, które są tak potrzebne w czasie studiów czy na zakup pierwszego samochodu. Lokata to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz podarować swojemu dziecku.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%