Niesymetryczna budowa oka skutkuje między innymi zamazaniem widzenia. Nic zatem dziwnego w tym, że osoby zmagające się z niezbornością bywają sfrustrowane i narzekają na pogorszenie jakości codziennego funkcjonowania. Na szczęście, powstały toryczne szkła kontaktowe, dzięki którym można skutecznie skorygować tę wadę.
Soczewki toryczne nieco różnią się od tych, które określane są mianem sferycznych. Przede wszystkim, charakteryzuje je specyficzna budowa. Różnią się one bowiem od tych sferycznych tym, że ich grubość w różnych miejscach jest inna. Warto mieć na względzie to, że ten rodzaj szkieł kontaktowych może być nieco trudny w doborze. Dlatego zawsze należy poddać się stosownym badaniom u doświadczonego okulisty bądź optometrysty i bazować na jego zaleceniach.
Soczewki toryczne wskazane są osobom, które borykają się z wadą wzroku jaką jest astygmatyzm. Jeżeli obserwujemy u siebie zamazane widzenie pod różnymi kątami, koniecznie udajmy się do lekarza okulisty aby potwierdzić bądź wykluczyć ten właśnie problem. Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z astygmatyzmem, będziemy mieli do wyboru korekcję przy pomocy okularów bądź właśnie szkieł kontaktowych. Soczewki toryczne są zatem jedną z dwóch podstawowych opcji do rozważenia.
Soczewki toryczne niewątpliwie posiadają zalety, ze względu na które warto je docenić. Otóż przede wszystkim są one w stanie poprawić jakość codziennego funkcjonowania osób doświadczonych astygmatyzmem. Umożliwiają bowiem odpowiednią ostrość widzenia, bez względu na to, gdzie i na co patrzymy. Oczywiście jeśli niezborności towarzyszą inne wady, takie jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność, one również muszą zostać poddane korekcji. Nawet jeśli zniweluje się bowiem zamazane widzenie wynikające z astygmatyzmu, to którego źródłem jest miopia bądź nadwzroczność, pozostanie.
Soczewki toryczne, aby mogły należycie pełnić rolę do jakiej zostały stworzone, powinny być użytkowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, trzeba mieć na względzie to, że ich zakładanie może przysparzać nieco więcej trudności niż zakładanie soczewek sferycznych. Nie należy się jednak zniechęcać, bo z reguły już po kilkunastu dniach można dojść do wprawy. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, iż do soczewek torycznych trzeba się przyzwyczaić. Korygowanie astygmatyzmu jest wbrew pozorom pewnym wyzwaniem, ponieważ na początku użytkownikom soczewek mogą dokuczać takie skutki uboczne jak zawroty głowy czy subiektywne odczucie kołysania się. Nietrudno zgadnąć, że wymienione objawy mogą skutecznie zniechęcić do noszenia wspomnianych szkieł. Warto jednak wytrwać, bo po kilkunastu dniach powinny minąć. Ponadto, jeśli są to nasze pierwsze szkła kontaktowe, możemy doświadczać uczucia suchości oczu. Zasadne w takim przypadku będzie stosowanie właściwie dobranych kropli nawilżających, bazujących na naturalnych substancjach.