Zamknij

Wielka inwestycja tuż za Brodnicą. Bardzo ważna dla mieszkańców

07:00, 26.03.2025
Skomentuj Fot. UG Bartniczka Fot. UG Bartniczka

Budowa rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku, a koniec prac zaplanowano na grudzień tego roku. Po jej ukończeniu kilka tysięcy mieszkańców będzie mogło odetchnąć – szczególnie latem

Trwa budowa stacji uzdatniania wody w Jastrzębiu. Plany jej budowy powstawały już 2021 roku. Obserwacje mieszkańców, przedsiębiorców, jak i pracowników Urzędu Gminy Bartniczka, wskazywały bowiem, że stacja uzdatniania wody zlokalizowana w Grążawach nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia oraz ciągłości dostaw wody do odbiorców końcowych w okresach natężonego zapotrzebowania na wodę - zwłaszcza mających siedzibę ponad 5 km od Grążaw, tj. Komorowie, Jastrzębiu czy Nowych Świerczynach.

CZYTAJ TAKŻE: Brodnica i okolice. Jest kasa na drogi. Niektóre czekają na ławce rezerwowych!

- Spadki ciśnienia wody zdarzały się najczęściej w godzinach porannych i wieczornych, kiedy występuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę do wykonywania czynności życia codziennego, np. kąpiele, mycie naczyń, pranie – informuje Justyna Szymańska, Kierownik Wydziału Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UG Bartniczka. - Sytuacje te miały miejsce także podczas upałów i okresów suszy, podczas których mieszkańcy intensywniej nawadniali tereny zielone, rolne, czy też ogródki przydomowe.

Znaczne spadki ciśnienia były odnotowywane także w okrasach wykonywania poprzez rolników różnego rodzaju zabiegów ochrony roślin. Mając na uwadze zapewnienie mieszkańcom, rolnikom i przedsiębiorcom dostaw wody odpowiedniej ilości i jakości, w 2021 roku została opracowana koncepcja technologiczna, która zakładała budowę stacji uzdatniania wody w Jastrzębiu,

poprzez: budowę budynku stacji, montaż układu technologicznego, wykonanie dwóch studni głębinowych, wykonanie instalacji sanitarnych wewnętrznych, wykonanie instalacji elektrycznych, wykonanie rurociągów doprowadzających wodę ze studni, zamontowanie odstojnika popłuczyn, zamontowanie zbiorników retencyjnych wraz z rurociągami, wykonanie nawierzchni dojazdowych wraz z chodnikami, wykonanie oświetlenia terenu. Wydajność urządzeń w stacji zaplanowano na poziomie 50m3/h.

Pieniądze z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych ”Polski Ład”.

Wiosną 2023 roku zostały ukończone prace projektowe. W następstwie ogłoszonego postępowania zakupowego został wyłoniony wykonawca, z którym 24 lipca 2024 roku została podpisana umowa na budowę stacji uzdatniania wody w Jastrzębiu. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziane jest na 10 grudnia 2025 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Brodnica i okolice. Wiemy jakie inwestycje planuje starostwo w roku 2025

Całkowity koszt inwestycji wynosi dokładnie 5 609 102,03 zł z czego z czego 5 035 000,00 zł pochodzi z dofinansowania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych ”Polski Ład”. Wykonawcą inwestycji jest Rosmosis-Wawrzyniak Group Sp. z o.o. Sp. k., Perzyce 46, 63-760 Zduny.


Fot. UG Bartniczka

Stacja Uzdatniania Wody będzie wyposażona w dwie studnie głębinowe z obudowami orurowaniem, budynek technologiczny z instalacją technologiczną wewnętrzną, dwa zbiorniki retencyjne o pojemności 150mᶟ każdy, komora przepustnic zbiorników retencyjnych z rurociągami wody surowej i uzdatnionej, odstojnik wód popłucznych o poj. 14m³, zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe, agregat prądotwórczy, miejsca parkingowe dla obsługi, drogi wewnętrzne, instalacja fotowoltaiczna z oświetlenie terenu, ogrodzenie studni i obiektu.

Koniec kupowania wody z sąsiednich gmin

- Szacujemy, że nowe ujęcie zaopatrywać będzie około 450 przyłączy wodociągowych – kontynuuje Justyna Szymańska. - Będzie także zapewniać dostawy wody do wszystkich odbiorców końcowych w razie awarii stacji uzdatniania wody w Grążawach. Stacja uzdatniania wody w Jastrzębiu będzie dostarczać wodę do mieszkańców miejscowości Igliczyzna, część Komorowa i Gołkówko, gdzie obecnie woda jest kupowana z gminy Brodnica w ilości średnio rocznej około 8685m³ i gminy Górzno średnio około 4274m³ rocznie. Pozostała część gminy Bartniczka zaopatrywana jest obecnie z dwóch ujęć wodociągowych Radoszki i Grążawy.

(Krzysztof Cedro)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%