Zamknij

Utworzenie dodatkowej jednostki wojskowej o proponowanej strukturze można porównać do utworzenia nowej dzielnicy w mieście.

16:18, 19.04.2023 OFCE Aktualizacja: 16:14, 20.04.2023
Skomentuj Fot. Krzysztof Cedro: Minister Obrony Narodowej wręczył żołnierzom 4.Pułku Chemicznego z Brodnicy medale Fot. Krzysztof Cedro: Minister Obrony Narodowej wręczył żołnierzom 4.Pułku Chemicznego z Brodnicy medale

- Umiejscowienie na ternie miasta nowych jednostek wojskowych jest szansą na rozwój Brodnicy zarówno pod względem gospodarczym jak i demograficznym. Warto w odpowiedni sposób przygotować miasto i tę szansę wykorzystać - pisze do burmistrza radny Marcin Pawlak. A co na to burmistrz?

W najbliższych latach Brodnicę mają czekać potężne inwestycje wojskowe. Miejscowy garnizon ma być domem dla  oddziałów 1. Dywizji Piechoty Legionów wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt zakontraktowany przez rząd. W mieście ma stacjonować kilka tysięcy żołnierzy. O tych planach pisaliśmy TUTAJ.

Tematem zainteresował się radny Marcin Pawlak

- W styczniu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, poinformował o planie utworzenia 5 dywizji Wojska Polskiego tj. 1 Dywizji Piechoty Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego – pisze w interpelacji radny Marcin Pawlak. - Docelowo będzie to, największy spośród związków taktycznych w Wojsku Polskim. Lokalizację jednej z brygad, a także dodatkowych samodzielnych batalionów przewidziano w mieście Brodnicy (oprócz tego, także na ternie gminy wiejskiej). Jest to informacja oficjalna i nie stanowi tajemnicy wojskowej. Koncepcję utworzenia tego związku taktycznego przygotował gen. Norbert Iwankowski, który został jej I dowódcą (27 marca).Wskazał On, że na umiejscowienie tych jednostek będzie miała wpływ (oprócz znaczenia geograficznego) demografia oraz istniejąca infrastruktura (dostęp do szkół, przedszkoli, mieszkań, służby zdrowia). Powyższe jest szansą dla naszego miasta (miejsca pracy, dochody z podatków, rozwój handlu), ale również i ogromnym wyzwaniem.

Radny zadał burmistrzowi pytania

Radny Pawlak zwrócił się o udzielenie następujących informacji:

CZYTAJ TAKŻE: Polska się zbroi. Dziesiątki tysięcy karabinków dla polskiego wojska!

1. Czy miasto jest przychylne umiejscowieniu w nim brygady (oprócz wielu plusów są także zagrożenia, głównie militarne, Brodnica z pewnością stanie się celem militarnym w razie jakiegokolwiek konfliktu)?

2. Czy temat lokalizacji ww. jednostek wojskowych był w jakikolwiek sposób konsultowany przez MON z władzami miasta?

3. Czy lokalizacja przewidywanych, nowych jednostek wojskowych, wpisuje się w aktualny plany zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej, czy też będą musiały ulec zmianie?

CZYTAJ TAKŻE: Brodnica. Kiedy w końcu ruszy remont DK 15 do Tamy Brodzkiej?

4. Czy powstanie jednostek wojskowych będzie miało wpływ na lokalizację terenów przeznaczonych pod SIM?

5. Czy przewiduje się przekazanie na rzecz MON jakiś gruntów na ternie miasta?

6. Czy obecna infrastruktura, szkoły, przedszkola, są przygotowane na demograficzny rozwój miasta?

Stan aprobaty tego przedsięwzięcia będzie można ocenić po uzyskaniu dodatkowych informacji

- W obecnej chwili z powodu braku informacji dotyczącej tego przedsięwzięcia, nie można określić elementów pozytywnych oraz negatywnych – odpowiada radnemu burmistrz Jarosław Radacz. - Pod względem zagrożenia militarnego należy przyjąć ogólne zasady, że których wynika, że każdy obiekt wojskowy jest celem militarnym w czasie konfliktu.

Stan aprobaty tego przedsięwzięcia będzie można ocenić po uzyskaniu dodatkowych informacji. Utworzenie dodatkowej jednostki wojskowej o proponowanej strukturze można porównać do utworzenia nowej dzielnicy w mieście.

O ocenie tego przedsięwzięcia będzie można powiedzieć wtedy, gdy będzie wiadomo jak w to zadanie będzie zaangażowane Ministerstwo Obrony Narodowej a jakie zadania będą spoczywały na samorządzie miasta. W przypadku, gdy jednak wojsko będzie uciążliwe dla mieszkańców miasta ocena będzie negatywna.

Ostateczna lokalizacja do dnia dzisiejszego nie została ustalona.

- Na spotkaniu z gen. bryg. Norbertem Iwankowskim zostały wskazane trzy potencjalne lokalizacje brygady , w tym dwie na terenie miasta – pisze dalej burmistrz w piśmie z 12 kwietnia. - Ostateczna lokalizacja do dnia dzisiejszego nie została ustalona. Lokalizacja nowej brygady jest rozważana na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa w trwałym zarządzie MON. Zgodnie z decyzją nr 80/MON z 8 czerwca 2022 roku w sprawie ustalenia terenów zamkniętych w resorcie obrony narodowej ww. obszary są terenami zamkniętymi. Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w odniesieniu do terenów zamkniętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się tylko granice tych terenów oraz granice ich stref ochronnych.

W związku z powyższym na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby wprowadzenie zmian w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Według posiadanych obecnie informacji planowana rozbudowa jednostki wojskowej na terenie miasta nie będzie miała wpływu na tereny proponowane pod budowę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Na pytanie „ Czy obecna infrastruktura, szkoły, przedszkola, są przygotowane na demograficzny rozwój miasta?” nie znając skali tego rozwoju (danych liczbowych) trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na dzień dzisiejszy sieć przedszkoli publicznych uzupełniają przedszkola niepubliczne dotowane przez Gminę Miasta Brodnicy, które dysponują obecnie ponad 100 wolnymi miejscami - kończy burmistrz.

(OFCE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JanJan

2 4

Zagrożenie, zobaczcie sobie program na YouTube o nazwie: Maciej Maciak. Jesteśmy tez na grupie na Facebook: Ruch Dobrobytu i Pokoju.
Warto 00:16, 20.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%