Zamknij

Brodnica. Uczniowie ze szkoły przy Kochanowskiego udowodnili, że myślą o innych w potrzebie [ZDJĘCIA]

16:45, 04.04.2022 Aktualizacja: 18:36, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Uczniowie klas I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy i klas IV-VII Szkoły Podstawowej Specjalnej wybrali się do brodnickiej Jadłodzielni, znajdującej się w pobliżu Domu Harcerza przy ulicy Nad Drwęcą 30. Celem wyjścia było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych oraz kształtowanie umiejętności racjonalnego kupowania i gospodarowania żywnością.

[ZT]26007681[/ZT]

Nauczycielka Zespołu Szkół Specjalnych Dominika Abram, która zarazem jest wolontariuszką Jadłodzielni, opowiedziała uczniom o inicjatywie tego miejsca. Zwróciła ona uwagę na problem marnowania oraz wyrzucania jedzenia. Zachęcała do dzielenia się nadmiarem żywności z innymi. Uczniowie przetarli półki w szafie i lodówce, następnie ułożyli na nich artykuły spożywcze, które przynieśli ze sobą. Inicjatywa ta sprawiła im wiele radości. Część uczniów zadeklarowała ponowne odwiedzanie tego miejsca w celu podzielenia się żywnością. Organizatorkami wyjścia były Dominika Abram i Monika Rochewicz.

Uczyli się poszanowania dla odmienności, otwartości i empatii

Ci sami uczniowie ukończyli trzeci moduł z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja pod tytułem „Kraina mocy słów". Tym razem młodzież dzieliła się ze sobą „ciepłymi i puchatymi" słowami. Rozwijała umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwość i wrażliwość na potrzeby innych. Uczyli się poszanowania dla odmienności, otwartości i empatii.

[ZT]28250517[/ZT]

Poznali moc słów „ciepłych i puchatych", czyli życzliwych, miłych, uprzejmych, oraz „zimnych i kolczastych", czyli tych, które ranią. Uczniowie wymienionych klas śpiewali piosenkę o „Mocy słów", obdarowywali miłym słowem nauczycieli, kolegów, koleżanki z klasy i szkoły, słuchali „Bajki o Ciepłym i Puchatym", a z worka dobrych słów usuwali te, które miały negatywny wydźwięk. Chcąc podzielić się „ciepłym i puchatym" z osobami spoza kręgu szkoły, nagrali krótki filmik, który można obejrzeć na stronie Facebooka szkoły. Koordynatorkami udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Emocja były Dominika Abram i Monika Rochewicz.

Z wizytą w salonie fryzjerskim

Uczniowie klasy I, I-II oraz I-IIIA Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy pod opieką wychowawców uczestniczyli w wyjściu tematycznym „Zawód współczesnej kobiety – zmiana wizerunku na przełomie czasu". Młodzież odwiedziła salon fryzjerski Artego „U Misi" Michaliny Pawlik. Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z zasadami pracy kobiety na stanowisku fryzjera oraz kształtowanie umiejętności właściwego zachowywania się w miejscach publicznych. Fryzjerka, pani Agnieszka, omówiła uczniom podstawowe sposoby dbania o higienę włosów, wskazała i przedstawiła młodzieży zabiegi fryzjerskie, jakie są wykonywane w salonie „U Misi", między innymi: koloryzacje, dekoloryzacje, cięcia, metamorfozy i inne zabiegi pielęgnacyjne, nadające świeżość, jędrność i witalność włosom.

[ZT]28286277[/ZT]

Następnie zaprezentowała męskie obcięcie włosów oraz podcinanie końcówek na włosach damskich. Każdy uczeń miał możliwość usiąść na fotelu fryzjerskim i skorzystać z zabiegu nałożenia żelu na włosy. Niektórzy uczniowie zdecydowali się na wykonanie nowej fryzury w postaci zaplecenia włosów w kłos, a część uczniów korzystała z dużej, stojącej suszarki. W salonie panowała miła, przyjazna atmosfera. Panie fryzjerki kierowały się profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do każdego ucznia. Pod koniec pobytu w zakładzie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przed lustrem fryzjerskim. Koordynatorem wyjścia była Barbara Sobieszyńska.

(Krzysztof Cedro)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%