[ZT]26940976[/ZT]
Policyjna Mapa Zagrożeń, za pośrednictwem której mieszkańcy zgłaszają takie problemy, to potwierdza - na ul. Świętokrzyskiej policja interweniowała równie często jak w centrum miasta. W związku z problemami komunikacyjnymi, które stwarzają zagrożenie dla pieszych, mieszkańcy wystosowali do miasta petycję w sprawie zmian w organizacji ruchu.
Chcą placu zabaw i skateparku
[ZT]27084738[/ZT]
Po tej publikacji do redakcji zgłosili się kolejni mieszkańcy, tym razem zwracając uwagę na inny problem.
- Wszystkie problemy, o których pisała gazeta, obserwujemy na co dzień - mówią mieszkańcy Wspólnoty Świętokrzyska 11-12-13. - Dodatkowo na osiedlu brakuje urządzeń do rekreacji, najlepiej z elementami skateparku. Dzieci wykorzystują ukształtowanie terenu i zjeżdżają ze schodów na rowerach, hulajnogach czy deskorolkach, co jest zwyczajnie niebezpieczne, ale i uciążliwe. Nasze osiedle jest otwarte, więc przychodzi tu młodzież z całej okolicy. W innych częściach miasta funkcjonują miejskie place zabaw, miejskie parkingi. Tylko tutaj ludzi traktuje się jak mieszkańców gorszej kategorii, odmawiając jakiejkolwiek pomocy. Panu burmistrzowi przypominamy, że mieszkańcy miasta będący członkami Wspólnot Mieszkaniowych są pełnoprawnymi mieszkańcami miasta i dlatego władze powinny starać się zaspokajać ich potrzeby na równi z potrzebami osób zamieszkujących pozostałe zasoby mieszkaniowe - przekazali nam mieszkańcy.
W latach 2016-17 Brodnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jako zarządca tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej, występowało do urzędu miejskiego z wnioskiem o wydzierżawienie sąsiedniej działki z przeznaczeniem na parkingi i teren rekreacyjny. Miasto konsekwentnie odmawiało. Wreszcie w 2019 roku samorząd postanowił przeznaczyć teren do sprzedaży.
- Burmistrz na spotkaniu prezentował stanowisko, że wszelkie tego rodzaju potrzeby mieszkańców powinni zapewnić deweloperzy - skarżą się mieszkańcy.
Gmina Miasta Brodnicy przeanalizuje
[ZT]26956430[/ZT]
Mieszkańcy Świętokrzyskiej nadal aktywnie działali na rzecz urządzenia placu zabaw i parkingu.
- W zebraniu osiedlowym wręczyliśmy burmistrzowi pakiet siedmiu spraw i pytań, w tym dotyczących parkingu - relacjonują mieszkańcy. - Otrzymaliśmy zapewnienie, że na parking oraz urządzenia ogólnodostępne została przeznaczona działka w okolicy ul. Tatrzańskiej. Natomiast w pisemnej odpowiedzi na powyższe, podpisanej przez zastępcę burmistrza Krzysztofa Hekerta, informacja nie została potwierdzona - odnotowują skrupulatnie mieszkańcy. - Mowa tylko o budowie Dziennego Domu Pobytu Seniora oraz że po zakończeniu przez Ekobud trwającej budowy "Gmina Miasta Brodnicy przeanalizuje możliwość urządzenia placów zabaw na osiedlu". Na kolejne pismo nie otrzymaliśmy już odpowiedzi.
- W odpowiedzi na zapytanie informuję, że działka nr 78/196 (po podziale geodezyjnym nr 78/249) nie była wskazywana przez burmistrza Brodnicy jako teren rekreacyjny dla Wspólnoty Mieszkaniowej Świętokrzyska 11-13-15 - odpowiada Dariusz Osiński, dyrektor Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - Nieruchomość ta zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej została zbyta w drodze przetargu z przeznaczeniem pod zabudowę wielorodzinną, zgodnie z zapisem w planie zagospodarowania. Natomiast jako teren rekreacyjny Burmistrz wskazywał część działki nr 78/107 przy ul. Tatrzańskiej. Powyższe znajduje swoje odzwierciedlenie w zapisie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ulic: Sądowej, Tatrzańskiej i Karkonoskiej, w którym przedmiotowy obszar oznaczono jako tereny zieleni urządzonej, w tym w szczególności: place zabaw, boiska do gier.
Obowiązek inwestora?
[ZT]26829666[/ZT]
Dyrektor Osiński znowu wspomniał o obowiązkach inwestora.
- Zaznaczyć należy, że zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, wynikającej z przepisów prawa budowlanego, jest obowiązkiem inwestora, który buduje mieszkania na sprzedaż. Pozyskanie dodatkowych miejsc parkingowych przez Wspólnotę mogło nastąpić poprzez udział w ogłoszonym przetargu na sprzedaż nieruchomości - odpowiada Dariusz Osiński. - Jeżeli chodzi o najbliższe plany miasta w zakresie urządzenia kolejnych terenów rekreacyjnych, to przypominamy, że zostanie zagospodarowany lewy brzeg jeziora Niskie Brodno oraz przeprowadzona zostanie rewitalizacja brodnickich parków. O nowych decyzjach, dotyczących kolejnych miejsc do rekreacji będziemy informować media w stosownym czasie.
Mieszkańcy zdecydowali w ramach budżetu obywatelskiego
Mieszkańcy wzięli sprawę we własne ręce i urządzenie placu rekreacyjnego na osiedlu zaproponowali w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach głosowania brodniczan projekt został wybrany do realizacji. W ramach projektu zaplanowano przy ul. Tatrzańskiej też utworzenie strefy edukacyjno-ekologicznej ze ścieżką sensoryczną i tablicami przyrodniczymi.
Problem polega na tym, że wiele projektów w ramach budżetu obywatelskiego w Brodnicy nawet po upływie wielu lat nie zostało zrealizowanych i mieszkańcy obawiają się podobnego scenariusza w tym wypadku.
Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej to też mieszkańcy Brodnicy
- Odpowiedź magistratu potwierdza, iż miejscy urzędnicy nie w pełni rozumieją, do czego są powołani i dla czyjego dobra powinni pracować - komentują mieszkańcy. - Nadal nie pojmują, że problem przejezdności i bezpieczeństwa na ulicy, będącej ulicą miejską, jest problemem magistratu, a nie jakiejś wspólnoty. Jeżeli pod wpływem nacisków i z inicjatywy mieszkańców zaplanowali budowę placu zabaw, to powinni też zapewnić w miarę bezpieczne do niego dojście i dojazd, np. rowerami, deskorolkami, wrotkami. Niestety, nie zapewnia tego obecnie panujący chaos na ulicy Świętokrzyskiej. Warto też po raz kolejny przypomnieć, że mieszkańcy wspólnot są pełnoprawnymi członkami społeczności miejskiej, którzy w większości w tym mieście pracują, tu płacą podatki oraz tu biorą udział w głosowaniach w wyborach do różnych organów, w tym miejskich.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz