W Brodnicy ósmoklasiści mają do wyboru dwa licea ogólnokształcące - nr 1 przy ul. Lidzbarskiej oraz nr 3 przy ul. Matejki (nr 2 kiedyś istniało przy ul. Kamionka, ale to już historia). Natomiast jeśli ktoś chce zdobyć od razu konkretny zawód, dla niego jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - wielki kompleks szkół średnich (techników) i branżowych (czyli dawnych zawodowych) aż w trzech lokalizacjach: przy ul. Mazurskiej, Karbowskiej i alei Leśnej. W powiecie brodnickim mamy jeszcze Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim oraz LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie.
Co wszystkie te szkoły oferują w nowym roku szkolnym?
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy
[ZT]27052657[/ZT]
CKZiU w Brodnicy to obecnie największa placówka w regionie kujawsko-pomorskim. Jest tu 2300 uczniów i 160 nauczycieli. Dla absolwentów klas ósmych są technika albo trzyletnie szkoły branżowe I stopnia. CKZiU daje też szansę na kontynuowanie nauki przez absolwentów szkół branżowych.
CKZiU na pewno zainteresuje ósmoklasistów, którzy chcą się jak najszybciej usamodzielnić i po ukończeniu szkoły rozpocząć pracę zawodową.
CKZiU: Technikum dla absolwentów szkół podstawowych
Nauka w technikum po szkole podstawowej trwa pięć lat i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe oraz egzaminem maturalnym, który umożliwia kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach.
W Brodnicy można wybierać, bo w CKZiU od września 2021 będzie można rozpocząć naukę następujących zawodów: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik reklamy, technik logistyki (cywilny/mundurowy), technik informatyk, technik mechatronik, technik ekonomista, technik hotelarz, technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik programista.
- Nowością w tym roku jest zawód technik programista, który polecamy uczniom zainteresowanym tworzeniem aplikacji internetowych, desktopowych oraz mobilnych. W programie technikum jest również opanowanie umiejętności tworzenia gier 2D i 3D, a także poznanie podstaw sztucznej inteligencji i sieci neuronowej. Jest to już zawód czasów 4. rewolucji przemysłowej, więc absolwenci tego technikum nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy - zachęca Barbara Stefańska z CKZiU w Brodnicy.
Od wielu lat dużą popularnością cieszy się klasa mundurowa technikum logistycznego, której uczniowie – kadeci przygotowują się do pracy w służbach mundurowych. Ich dodatkowe kształcenie odbywa się we współpracy z brodnicką jednostką wojskową, z policją i strażą pożarną. Po ukończeniu 18 lat wielu uczniów wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, łącząc naukę ze służbą, do której są już nieźle przygotowani.
[ZT]27049773[/ZT]
Nauka każdego zawodu odbywa się w specjalnie wyposażonych pracowniach, ale nie ogranicza się do zajęć prowadzonych w szkole. Ważną rolę odgrywa współpraca z uczelniami wyższymi i różnymi zakładami pracy. I tak na przykład uczniowie zawodów gastronomicznych regularnie uczestniczą w zajęciach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i szkolą swoje umiejętności w specjalistycznych pracowniach pod okiem pracowników naukowych. Częstą praktyką są wycieczki do różnych zakładów pracy, na polskie i zagraniczne targi maszyn i urządzeń.
- Przez kilka ostatnich lat młodzież wyjeżdżała w ramach programu Erasmus na miesięczne praktyki do Hiszpanii oraz Portugalii i gdy tylko uda się zapanować nad pandemią, z pewnością program będzie kontynuowany - informuje Barbara Stefańska.
CKZiU: szkoły branżowe I stopnia
Tu nauka trwa trzy lata. Uczniowie jako młodociani pracownicy zdobywają umiejętności zawodowe, zarabiają też pierwsze własne pieniądze. Naukę kończy egzamin zawodowy. W szkole branżowej I stopnia można zdobyć każdy zawód, warunkiem jest tylko umowa o praktyczną naukę zawodu. Największą popularnością cieszą się zawody: mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, sprzedawca, fryzjer, tapicer. Nowością w 2021/2022 roku będzie zawód odpowiadający potrzebom lokalnego rynku pracy: logistyk-magazynier.
CKZiU: nauka po szkole branżowej I stopnia
Absolwenci szkoły branżowej I stopnia mogą kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia, która umożliwia zdobycie tytułu technika oraz uzyskanie matury. W roku szkolnym 2021/2022 CKZiU prowadzi nabór do szkoły branżowej II stopnia w następujących zawodach: technik handlowiec, technik elektryk, technik fryzjer i technik mechanik pojazdów samochodowych.
[ZT]27038770[/ZT]
- Nasi uczniowie mają możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kursie prawa jazdy, mogą zdobywać dodatkowe umiejętności w ramach różnych kursów, np. operatora wózków widłowych, baristy, korzystają też z dodatkowych zajęć przygotowujących do egzaminów maturalnych. Szkoła to oczywiście nie tylko nauka, egzaminy i rankingi. W CKZiU każdy uczeń ma szansę rozwijania swoich zainteresowań w ramach zajęć pozalekcyjnych. W szkole działają różne koła zainteresowań związane z przyszłą pracą lub pasjami młodzieży, np. koło fotograficzne, filmowe, teatralne, młodych budowlańców, czytelnicze i inne. Prężnie działa wolontariat organizujący Szlachetną Paczkę, akcje na rzecz schroniska dla zwierząt czy też chorych dzieci. Zarówno wychowawcy, jak i uczniowie chętnie angażują się w organizowanie przedsięwzięć integrujących tak dużą społeczność – wycieczki, konkursy, kiermasze, zawody sportowe, tradycyjne ślubowania klas mundurowych, pasowanie na uczniów rzemiosła i wiele innych - dodaje Stefańska.
Uczniowie CKZiU podczas egzaminów zawodowych i maturalnych uzyskują wyższe wyniki od średniej w województwie i Polsce. W ogólnopolskim rankingu szkół prowadzonym co roku przez miesięcznik „Perspektywy” szkoła zdobyła w tym roku po raz kolejny Brązową Tarczę, przed kilku laty udało się też zdobyć Srebrną Tarczę.
I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy
Absolwenci klas ósmych mogą wybierać pomiędzy pięcioma profilami, które zaplanowano na najbliższy nowy rok szkolny. W każdej klasie realizowane jest nauczanie trzech przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Pierwszoklasiści mają prawo samodzielnie zadecydować, jaki zestaw dwóch przedmiotów ich interesuje, i dobrać sobie do niego trzeci przedmiot z przedstawionej propozycji. Ponadto w ofercie jest też przedmiot dodatkowy, dopasowany do wybranego zestawu.
[ZT]26973892[/ZT]
W klasie biologiczno-chemicznej z rozszerzonym językiem angielskim i matematyką będą dodatkowo 2 godziny laboratorium z chemii.
W klasach z rozszerzoną matematyką i fizyką dodatkowo można wybrać rozszerzenie z języka angielskiego, informatyki i geografii. W tych klasach będą dodatkowo 2 godziny laboratorium z fizyki.
Klasy z rozszerzeniem z historii i geografii do wyboru mają także rozszerzenie z języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie uczestniczyć będą także dodatkowo w 2 godzinach zajęć kreatywnych.
Klasy z większa liczbą godzin i szerszym programem nauczania z języka polskiego i języka angielskiego mają do wyboru rozszerzenie z WOS albo z języka niemieckiego. Będą też mieć dodatkowe 2 godziny laboratorium językowego.
Klasa z rozszerzeniem z geografii i języka angielskiego dodatkowo może mieć rozszerzenie z informatyki lub matematyki. Przewidziano także 2 dodatkowe godziny na zajęcia kreatywne.
- I LO stawia zawsze na najlepsze wyniki edukacyjne swoich uczniów. Każdy maturzysta może liczyć na bogatą ofertę zajęć dodatkowych przygotowujących go do egzaminów. Prawie wszyscy nauczyciele są egzaminatorami egzaminu maturalnego, dzięki czemu nasi maturzyści osiągają bardzo wysokie wyniki, które otwierają im drzwi do wybieranych uczelni. Naszym uczniom spoza Brodnicy możemy zaproponować internat, a wszyscy mogą korzystać z największej hali sportowej w powiecie, z salą fitness oraz siłownią oraz Astrobazy, gdzie odbywają się zajęcia w ramach realizowanego projektu „Niebo nad Astrobazami”– mówi Wiesław Łupina, dyrektor I LO.
Ofertę edukacyjną wzbogacają wydarzenia pozalekcyjne, m.in. integracyjny spływ kajakowy, wiosenny obóz językowy, wycieczki krajowe i po Europie, m.in. do Berlina i na tradycyjny Weihnachtsmarkt, spotkania ze studentami będącymi w organizacji AIESEC, wyjazdy na pokazy chemiczne i fizyczne, odwiedzanie Instytutu Badań Jądrowych, wyjścia i wyjazdy przyrodnicze do różnych ośrodków ekologicznych, praca w Wolontariacie Szkolnym, kurs pierwszej pomocy, praca na laboratorium językowym, chemicznym lub fizycznym, spotkania w Kole Szachowym, Koło Teatralne, które co roku czeka na nowych artystów, dając im możliwość współpracy z gwiazdami Teatru Buffo w Warszawie, praca w redakcji gazetki szkolnej, lokalne zajęcia terenowe oraz wyjazdowe ćwiczenia terenowe pt. „Polska Wschodnia”, udział w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach przedmiotowych przy wsparciu kadry pedagogicznej, koła sportowe.
[ZT]26973647[/ZT]
- Do bogatych tradycji naszego liceum dołączyły od kilku lat dwie uroczystości skierowane do pierwszoklasistów. Należą do nich "Noc w liceum" – czas nocnej integracji oraz "Pasowanie na filomatę" - odebranie krawatu, symbolu filomaty. Aby być na bieżąco na temat rekrutacji i naszej oferty, zapraszamy na nasz profil na Facebooku - mówi Anna Rumińska, wicedyrektor I LO.
III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Brodnicy
W roku 2021/2022 w III LO dla tegorocznych ósmoklasistów utworzone zostaną cztery oddziały klas pierwszych. Wszyscy uczniowie realizować będą 3 przedmioty w zakresie rozszerzonym.
- Pierwszy przedmiot rozszerzony decyduje o przynależności do oddziału, uczniowie mają do wyboru matematykę (klasa a), język polski (klasa b), biologię (klasa c) i geografię (klasa d). Drugi przedmiot nauczany w zakresie rozszerzonym uczniowie wybierają z grupy: fizyka, chemia, wiedza o społeczeństwie, historia, geografia - wyjaśnia Marek Jasiński, obecny wicedyrektor, a w nowym roku szkolnym dyrektor ZS nr 1 i III LO w Brodnicy.
[ZT]26910124[/ZT]
- We współczesnym świecie bardzo ważna jest umiejętność komunikowania się w językach obcych, dlatego w naszej szkole każdy z uczniów uczy się języka angielskiego w zakresie rozszerzonym, jest to zatem trzeci przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym. Ponadto nasi uczniowie decydują o wyborze drugiego języka obcego, mogą uczyć się języka niemieckiego albo języka włoskiego. Podczas procesu rekrutacji do szkoły uczniowie wybierają również jeden z dwóch przedmiotów artystycznych: plastykę albo muzykę - informuje Maria Malinowska, wicedyrektor III LO.
- Dla uczniów oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych organizować będziemy liczne zajęcia pozalekcyjne umożliwiające rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Dołożymy również starań, aby wyrównać ewentualne zaległości spowodowane niemal rocznym nauczaniem zdalnym, które, jak wiemy, mimo starań uczniów i nauczycieli nie jest w stanie zastąpić nauczania stacjonarnego. W szkole zapewniamy bardzo wysoki poziom nauczania, czego potwierdzeniem jest wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (+4), który oznacza, że efekty pracy z młodzieżą są wyższe od przewidywanych, a ich możliwości i potencjał edukacyjny nie zostały zmarnowane. W poprzednim roku szkolnym 16 uczniów naszej szkoły (na 24 w powiecie brodnickim) uzyskało stypendia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stypendia przyznane zostały uczniom, którzy osiągali wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych. III Liceum Ogólnokształcące wyróżnia się również bardzo wysoką zdawalnością matury - mówi Marek Jasiński.
[ZT]26938415[/ZT]
W 28-letniej historii III LO ukształtowały się tradycje i zwyczaje, które są pieczołowicie kultywowane. Szkolny teatr „Podarta Kurtyna” przygotowuje świąteczne przedstawienia teatralne, organizowane są obozy integracyjne, spływy kajakowe, zajęcia w zielonej szkole, festyny, konkursy przedmiotowe, uroczystości związane z patronem szkoły – Janem Pawłem II. Od roku 2003 do 2020 uczniowie liceum 18 razy zdobyli tytuł Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Piłce Ręcznej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.
- III LO wyróżnia się niepowtarzalną atmosferą, w szkole żaden z uczniów nie jest anonimowy. Dbamy o to, aby nasi uczniowie – absolwenci dorosłe życie rozpoczynali nie tylko z wiadomościami i umiejętnościami umożliwiającymi odnoszenie sukcesów podczas dalszej edukacji, ale również aby posiadali umiejętności społeczne umożliwiające funkcjonowanie w codziennym życiu - dodaje Jasiński.
Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim
W roku szkolnym 2021/2022 w ZS w Jabłonowie można wybrać naukę w liceum ogólnokształcącym, w technikum albo w branżowej szkole I stopnia.
W LO zaplanowano 4 typy klas: społeczno-prawną, turystyczno-językową, mundurową (oddział przygotowania wojskowego) i ogólną. W klasie społeczno-prawnej uczniowie w zakresie rozszerzonym realizują historię, język polski i język angielski, w klasie turystyczno-językowej – geografię, język angielski i język polski, natomiast w klasie mundurowej i ogólnej – język angielski, język polski i geografię lub historię (do wyboru). Oddział przygotowania wojskowego (klasa mundurowa), który został utworzony za zgodą Ministra Obrony Narodowej, jest jedyną tego typu klasą w powiecie brodnickim. Oprócz kształcenia ogólnego uczniowie realizują szkolenie wojskowe w formie teoretycznej i praktycznej na terenie szkoły oraz w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy.
- Propozycja kształcenia w tym oddziale jest skierowana do młodzieży, która swą przyszłość chce związać z pracą w służbach mundurowych, w szczególności w Siłach Zbrojnych RP. Absolwenci tego kierunku będą korzystać z preferencji przy przyjmowaniu do służby wojskowej zawodowej, w obronie terytorialnej, kandydackiej (na wyższych uczelniach wojskowych) oraz w rezerwach osobowych MON - informuje Barbara Bober, dyrektor ZS w Jabłonowie.
W jabłonowskim Liceum Ogólnokształcącym oprócz zajęć obowiązkowych w ofercie są zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów.
[ZT]26929869[/ZT]
- Dla uczniów klasy społeczno-prawnej proponujemy zajęcia z historii prawa i nauk społecznych. W klasie turystyczno-językowej będą zajęcia koła turystyczno-krajoznawczego, a w klasie mundurowej - zajęcia strzeleckie i sztuki walki. Dla wszystkich uczniów LO są także zajęciach koła astronomicznego. Uczniowie korzystają z nowocześnie wyposażonego obserwatorium astronomicznego Astrobazy - dodaje Barbara Bober.
W Technikum ZS w Jabłonowie uczniowie mogą się kształcić w trzech zawodach: technik ekonomista, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista mogą dodatkowo uczestniczyć w zajęciach Koła Młodych Księgowych. Dla uczniów Technikum wiążących przyszłość z pracą w wojsku, policji lub straży pożarnej szkoła oferuje kształcenie na kierunku technik logistyk w służbach mundurowych. Uczniowie tej klasy obowiązkowo realizują zajęcia teoretyczne i praktyczne z bezpieczeństwa narodowego oraz, tak jak uczniowie oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym, mogą uczestniczyć w zajęciach strzeleckich i zajęciach sztuk walki.
- Uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik logistyk i technik żywienia mogą realizować praktyki zawodowe w Turyngii (Niemcy). Wszyscy uczniowie Technikum mogą obywać staże w przedsiębiorstwach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Stażyści za okres stażu otrzymują stypendia fundowane ze środków unijnych - mówi dyrektor szkoły.
Dla uczniów Technikum przygotowano też kursy podnoszące umiejętności zawodowe, takie jak: barista, kelner, dekoracje w gastronomii, logistyka magazynowa i zarządzanie magazynem, przedstawiciel handlowy.
W Branżowej Szkole I stopnia kształcą się uczniowie - młodociani pracownicy, którzy praktyczną naukę zawodu realizują u pracodawców. Uczniowie Branżowej Szkoły mogą też uczestniczyć w dodatkowych zajęciach rozwijających zainteresowania, tak jak uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum.
LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie
[ZT]26926741[/ZT]
W roku szkolnym 2021/2022 dla absolwentów szkół podstawowych szkoła w Górznie oferuje klasy aż w sześciu profilach: medyczno-przyrodniczym, matematyczno-geograficznym, matematyczno-fizycznym, humanistyczno-prawnym, wojskowym i klasę dwujęzyczną.
- W naszej szkole uczniowie uczą się języka angielskiego i niemieckiego. Nasze atuty to m.in. praca w mało licznych zespołach klasowych, dowolna kombinacja doboru przedmiotów w zakresie rozszerzonym - informuje Maria Szwedowska, dyrektor szkoły. - Zajęcia fakultatywne przygotowujące do egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym prowadzone są w grupach max. 5-osobowych, ważne jest indywidualne podejście do każdego ucznia, a także wyjazdy kulturalne i integracyjne. Edukację naszych uczniów wzbogaca współpraca z wyższymi uczelniami, lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi (SKEF, Fundacja „Przyszłość w nauce”, CMI). Przyszkolna Galeria „U Teodoryka” pozwala na realizację edukacyjnych projektów z zakresu chemii, kosmetologii oraz sztuk pięknych, a przyszkolny ogród na chwilę relaksu - informuje Szwedowska.
WAŻNE DATY
Terminy rekrutacyjne ważne dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych:
od 17 maja do 21 czerwca - składanie wniosków wraz z odpowiednimi dokumentami w szkołach
od 25 czerwca do 14 lipca - do szkoły należy zanieść świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty
22 lipca od godziny 8 - będą w szkołach listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych przez komisje rekrutacyjne
od 23 lipca - należy potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole, dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone wcześniej.
2 sierpnia 2021 r. do godz. 14 - w szkole będzie lista osób przyjętych do poszczególnych klas.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz