Zamknij

Wakacje 2020. Gdzie się kąpać tego lata na Pojezierzu Brodnickim. Kąpieliska? Będą tylko trzy w całym powiecie

16:24, 24.06.2020 Aktualizacja: 16:04, 25.01.2023
Skomentuj Foto: Krzysztof Cedro: Dopiero od 1 lipca czynne będzie kąpielisko nad Niskim Brodnem w Brodnicy. Co ważne - w tym roku po raz pierwszy od lat zarządzać nim będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji, instytucja podległa władzom miasta. Foto: Krzysztof Cedro: Dopiero od 1 lipca czynne będzie kąpielisko nad Niskim Brodnem w Brodnicy. Co ważne - w tym roku po raz pierwszy od lat zarządzać nim będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji, instytucja podległa władzom miasta.

Od razu zaznaczmy, że na własną odpowiedzialność kąpać się można w każdym jeziorze i nikt za to ukarany nie zostanie. Ale jeśli chcemy mieć pewność, że w wodzie dno będzie bezpieczne, po kąpieli nie złapiemy żadnej choroby, a do tego nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie ratownik - takich miejsc jest już znacznie mniej. A jeśli wymagamy najwyższych standardów, z ubikacjami i przebieralniami włącznie, to już w ogóle mamy do dyspozycji tylko trzy takie miejsca.

Kąpieliska - towar deficytowy

Tylko trzy kąpieliska w całym powiecie brodnickim czekają w tym roku na amatorów kąpieli. W dodatku jedno nie jest ogólnie dostępne. Jak to możliwe, skoro na całym naszym pojezierzu mamy ponad sto jezior o powierzchni ponad 1 ha?

[ZT]25978035[/ZT]

Otóż obecnie aby zatwierdzić urzędowo i oficjalnie używać określenie "kąpielisko" ich zarządca musi wydać trochę pieniędzy na opłaty i infrastrukturę. W tym sezonie letnim mamy w powiecie trzy takie miejsca: plaże miejskie w Brodnicy i Górznie oraz na Stanicy Wodnej PTTK Bachotek, gdzie jednak na razie wstęp mają tylko osoby tam zakwaterowane w domkach lub hotelu. Pozostałe plaże mają status "miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli" lub "miejsc rekreacyjnych nad jeziorem".

Jakie są różnice?

Kąpieliska są czynne co najmniej trzy letnie miesiące, w tym czasie cztery razy muszą być robione badania jakości wody, bezpieczeństwa muszą pilnować ratownicy w określonej liczbie w zależności od wielkości miejsca przeznaczonego do kąpieli (np. na plaży miejskiej w Brodnicy musi być minimum trzech). Konieczna jest obecność sanitariatów i przebieralni, są wymagania odnośnie oznaczeń, podawania aktualnej temperatury powietrza i wody. Obostrzeń jest więcej, wymieniliśmy tylko najważniejsze dla plażowiczów, a to wszystko musi zatwierdzić rada gminy.

Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli wymogów mają znacznie mniej, choć też wymagane są badania wody oraz ratownicy (mniej niż na kąpieliskach). Ważne, że one mogą być dostępne maksymalnie przez 30 dni w sezonie. Takich miejsc też w naszym powiecie nie ma wiele, np. w całej gminie Zbiczno, gdzie ośrodków wczasowych nad jeziorami jest najwięcej w całym powiecie brodnickim, zgłoszono tylko plażę nad jeziorem Bachotek w ośrodku wypoczynkowym Stepol. Takie miejsca też musi zatwierdzić rada gminy.

[ZT]25980868[/ZT]

 Miejsca rekreacyjne nad jeziorami nie muszą spełniać tych wszystkich warunków i takich jest najwięcej. Tam zatem nie możemy wymagać czystej wody, o ratownikach czy sanitariatach nie wspominając.

W Brodnicy kąpielisko czynne od lipca

Dopiero od 1 lipca czynne będzie kąpielisko nad Niskim Brodnem w Brodnicy. Co ważne - w tym roku po raz pierwszy od lat zarządząć nim będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji, instytucja podległa władzom miasta. W prywatnych rękach pozostanie tylko restauracja, bar, wypożyczalnia sprzętu wodnego, część parkingów, tereny zamknięte osiedla mieszkaniowego. Oprócz plaży OSiR przejął też zatem boiska oraz siłownię zewnetrzną i plac zabaw.

Wstęp na plażę pozostanie bezpłatny. Oczywiście jeśli ktoś chce wskoczyć tam do wody już teraz, to nikt mu w tym nie będzie przeszkadzał, ale do lipca ani ratownicy, ani sanitariaty i inne wymogi kąpieliska nie będą dostępne. Niewykluczone, że będą pewne obostrzenia związane z pandemią, ale dziś jeszcze dyrektor OSiR Maciej Rżeński nie potrafi ich sprecyzować.

W Górznie kąpielisko płatne

Drugie oficjalne kąpielisko w powiecie brodnickim dostępne będzie od 20 czerwca w Górznie nad Jeziorem Górznieńskim. Miejsce ma spełniać wszelkie oficjalne normy kąpieliska i tam wstęp będzie płatny. Do dyspozycji plażowiczów jest tu rozbudowany kompleks pomostów, wieżyczka do skoków, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boisko do siatkówki plażowej, ścianka wspinaczkowa.

Turystyczna gmina Zbiczno

Chociaż tu właśnie ośrodków wypoczynkowych i miejsc odwiedzanych przez plażowiczów jest najwięcej, to tylko plaża w Stanicy Wodnej PTTK będzie miała status kąpieliska, a ta w ośrodku Stepol - miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Problem polega na tym, że do stanicy PTTK w związku z pandemią i obostrzeniami wstęp mają obecnie tylko osoby tam zakwaterowane. Kierownik ośrodka Jarosław Orzech jeszcze nie wie, kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie.

- Gmina Zbiczno nie dysponuje niestety własną plażą, nie mamy swoich kąpielisk - mówi wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska. - Posiadamy tereny nad jeziorami Łąki, Zbiczno i Wysokie Brodno, dzierżawimy działki nad jeziorem Sosno i Wielkie Partęczyny, ale są to miejsca rekreacyjne, nieprzeznaczone do kąpieli.

W gminie Zbiczno ośrodki wczasowe i campingi z własnymi plażami umiejscowione są m.in. nad jeziorami Bachotek, Zbiczno, Strażym.

[ZT]25987318[/ZT]

Inne gminy powiatu brodnickiego

Na terenie innych gmin są też miejsca chętnie odwiedzane przez plażowiczów, ale żadne z nich nie ma statusu kąpieliska. Najbardziej popularne są m.in. nad jeziorami Czarne, Chojno i Wądzyn w gminie Bobrowo, a także nad jeziorem Dużym w gminie Jabłonowo.

(Janusz Wojtarowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%