Zamknij

Gdzie stał stary wiatrak?

10:03, 29.07.2016 RS Aktualizacja: 08:32, 17.05.2024
Skomentuj Foto  (Archiwum): Na starej widokówce z napisem na odwrocie: 'Brodnica. Zabytkowy wiatrak, fot. K. Jabłoński Foto (Archiwum): Na starej widokówce z napisem na odwrocie: 'Brodnica. Zabytkowy wiatrak, fot. K. Jabłoński

Na starej widokówce z napisem na odwrocie: "Brodnica. Zabytkowy wiatrak, fot. K. Jabłoński" - widoczny jest wiatrak typu holenderskiego o nieruchomym korpusie z cegły z trzema bocznymi okienkami, sugerującymi trzy poziomy podłogowe wewnątrz. Pytanie zasadnicze: gdzie stał?

Dzięki uprzejmości pani Marii Kilanowskiej, nauczycielki geografii w Liceum Ogólnokształcącym SPSK w Górznie dotarła do nas dość rzadko spotykana widokówka z wyżej wymienionym tytułem. Kartkę wydało Biuro Wydawnicze "Ruch" w pięciu tysiącach egzemplarzy być może w latach 60.-70. XX wieku. Na zdjęciu widoczny jest wiatrak typu holenderskiego o nieruchomym korpusie z cegły z trzema bocznymi okienkami, sugerującymi trzy poziomy podłogowe wewnątrz. Na jego szczycie widać drewnianą "czapę" wraz z czterema śmigłami, które poruszane wiatrem wprawiały w ruch urządzenia umożliwiające przemiał ziaren na mąkę. Ciekawy element kryje się z tyłu - są to drewniane żerdzie i drągi, które służyły do przekręcania "czapy" ze śmigłami wokół osi, gdy na przykład wiatr zmienił kierunek. Zapewniało to niemal nieprzerwaną pracę tego młyna. Problemem pozostaje jednak jego lokalizacja. Wiadomo, że młyny napędzane wodą budowano w starostwie brodnickim do XVIII wieku choćby w Grzmięcy, Lembargu, nad Niskim Brodnem czy we Wrockach. Wiatraki zaczęto wznosić od XIX wieku, najczęściej na odsłoniętych wzgórzach lub pagórkach i to nierzadko przez indywidualnych przedsiębiorców lub bogatszych rolników. Gdzie jednak stał wiatrak widoczny na zdjęciu, pozostaje zagadką. Czytelnicy, którzy mogliby wskazać miejsce, w którym stał, proszeni są o kontakt z redakcją.

(RS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%