Policjantka zajmująca się profilaktyką odwiedziła uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy w celu wygłoszenia prelekcji na temat związany z hejtem oraz mową nienawiści.
Niewątpliwie hejt to zjawisko, które wśród młodzieży jest bardzo powszechne. Są to nie tylko słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania lub zdjęcia. Z uwagi na nieograniczony wręcz zasięg najbardziej popularnym sposobem rozpowszechniania hejtu jest sieć internetowa. Hejt zwany jest też mową nienawiści. Wyrasta z niewłaściwego przekonania, że każdy ma prawo do krytykowania bez poniesienia za to konsekwencji. O ile krytyka powinna być konstruktywna, co nie znaczy, że miła i przyjemna, o tyle hejt nastawiony jest przede wszystkim na poniżenie.
W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się zjawisku hejtu, który stanowi ogromny problem w przestrzeni publicznej, a w wielu konkretnych sytuacjach jest przyczyną ludzkich tragedii. Świat obraźliwych, szydzących komentarzy dotyka nie tylko młodych ludzi, ale również osoby dorosłe.
Spotkanie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego miało na celu przede wszystkim zachęcenie do wzajemnego szacunku, tolerancji, jak również bezinteresownego niesienia pomocy innym. Podczas spotkania policjantka omówiła, także rolę cyberprzestrzeni, która potęguje działania związane z przemocą psychiczną. Wspomniała, że w dzisiejszych czasach młodzież ma niezwykle łatwy dostęp do sieci społecznościowych, a tam możliwości wyśmiewania, hejtowania, czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów, które niestety, często stają się narzędziem prześladowania. Co więcej, w większości przypadków młodzi ludzie nie są świadomi, że treści umieszczane w internecie nigdy nie znikają, co może mieć długofalowe i negatywne skutki.
Bardzo często osoby krytykowane nie „dźwigają” tego ciężaru, popadają w depresję, nie chcą uczestniczyć w życiu społecznym, odcinając się od rówieśników. Niekiedy nie widzą wyjścia z takiej sytuacji przez co muszą podjąć leczenie psychiatryczne, mają myśli samobójcze które niestety przeradzają w czyny.
Pamiętaj! Hejtowanie w sieci internet nie jest anonimowe!
Źródło: KPP Brodnica
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz