Zamknij

Trzy drużyny z Brodnicy wyróżnione w konkursie Fundacji Wielkie Historie

16:41, 07.12.2023 OFCE Aktualizacja: 17:03, 07.12.2023
Skomentuj Fot. Fundacja Wielkie Historie Fot. Fundacja Wielkie Historie

Grupa wolontariuszy Fundacji Brama Epok, wraz z koordynatorkami - Joanną Kalenik i Agnieszką Gąsiorowska, uczestniczyła w Muzeum Historii Polski w Warszawie w Gali Konkursu "Śladami bohaterów Podziemia" Fundacji Wielkie Historie.

Zadaniem uczniów i uczennic było odnalezienie historii bohatera działającego w podziemiu podczas II Wojny Światowej. Zdobywali informacje wykonując kwerendę historyczną – udali się bibliotek, muzeów, rozmawiali ze świadkami historii. Na tej podstawie młodzież kręciła filmy w formule Instastories, w których udokumentowała swoje odkrycia.

Do konkursu zgłosiły się drużyny z całej Polski. W trakcie gali ogłoszono ostateczne wyniki konkursu – wyróżnionych zostało 25 drużyn, a nagrodę główną otrzymało 5 z nich, w tym Drużyna Zyty (praca o Zycie Elżbiecie Hannak) – z Gortatowa.

Młodzież otrzymała bony na zakupy w sklepie internetowym. Pamiątki odnalezione przez uczestników konkursu staną się częścią Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie wyróżnienie dla wolontariuszki Fundacji Brama Epok

Laureatami konkursu zostały 3 drużyny Fundacji Brama Epok (mieszkańcy Brodnicy, gminy Brodnica, uczniowie szkół na terenie miasta i gminy)

* Drużyna Zyty - praca o Zycie Elżbiecie Hannak) – z Gortatowa. Autorzy: Dominika Gąsiorowska (CKZiU), Justyna Gałusza (CKZiU), Marta Stawicka (III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy), Amelia Kowalska (III LO);

* Drużyna Wita - praca o Wicie Cegleckim. Autorzy: Martyna Szymańska, która na co dzień uczy się w Szkole Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce, Jakub Szymański (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy), Adam Zawadzki (CKZiU), Wit Biner (I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku);

* Drużyna Zygmunta - praca o Zygmuncie Ziębie. Autorzy: Szymon Jarzembowski (Szkoła Podstawowa nr 7 w Brodnicy), Ksawery Pliszka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Brodnicy), Tymoteusz Gąsiorowski (SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce), Mikołaj Drumiński (SP w Gortatowie z siedzibą w Szczuce).

Państwo Ewa i Stanisław Ziemba, Ewa i Walenty Burczyńscy oraz Panie Michalina Ceglecka i Aleksandra Potrzebska to osoby, którym Fundacja Brama Epok dziękuje za poświęcenie swojego czasu, aby odpowiedzieć młodzieży historię bohaterów prac konkursowych.

Młodzież zwiedziła także Narodowe Muzeum Techniki.

Filmy będą dostępne niebawem na Facebooku Fundacja Brama Epok.

Mecenasem głównym projektu była Fundacja Grupa PGE Projekt „Śladami bohaterów polskiego państwa podziemnego” sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWEFIO.
Partnerem głównym projektu byłó Muzeum Historii Polski. Patronat honorowy Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerzy konkursu: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Klub AK Ziemi Radzymińskiej, Archiwum Akt Nowych.

(OFCE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czasbrodnicy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%