Opieka nad chorym dzieckiem to często wyzwanie dla rodziców, ale także dla innych członków rodziny, w tym dziadków. Okazuje się, że także oni mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Jakie są zasady przyznawania dodatkowych dni opieki dla babci i dziadka?
Dziadkowie mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny, czyli wnukiem, do momentu, gdy ten osiągnie 14 rok życia. Warunkiem koniecznym jest to, żeby wnuk przebywał z dziadkami w tym czasie we wspólnym gospodarstwie domowym. Dziadkom przysługuje w sumie 14 dni opieki, które mogą podzielić między sobą (np. 7 dni dla Babci i 7 dni dla Dziadka).
Jest istotne, że nie ma konieczności, aby dziadkowie i wnuk mieszkali razem przed i po okresie choroby. Wystarczy, że podczas choroby wspólne gospodarowanie miało miejsce.
- Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym wymagany przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat, w tym niepełnosprawnym dzieckiem do ukończenia 18 lat, lub innym chorym członkiem rodziny uważa się za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym tylko przez okres choroby - czytamy w komunikacie ZUS.
Należy pamiętać, że zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał babci lub dziadkowi tylko wtedy, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę choremu dziecku.
Procedura składania wniosku o zasiłek opiekuńczy jest stosunkowo prosta. Babcia lub dziadek muszą wypełnić formularz Z-15B oraz złożyć oświadczenie potwierdzające, że pozostają we wspólnym gospodarstwie z chorym dzieckiem w czasie sprawowania opieki.
Czy pracodawca może odmówić przyjęcia wniosku o opiekę nad wnukiem?
Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek przyjąć takie zwolnienie lekarskie. W razie wątpliwości może jednak przeprowadzić kontrolę.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom pracującym na umowę o pracę, umowę zlecenie oraz tym, które prowadzą własną działalność gospodarczą, pod warunkiem, że regularnie odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe. Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru i przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Okres pobierania zasiłku zależy od wieku osoby, nad którą sprawowana jest opieka:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz