Zamknij

Jakie są najczęstsze usterki niszczarek i jak ich unikać?

art. sponsorowany + 09:18, 07.04.2025 Aktualizacja: 09:18, 07.04.2025 ok. 3 min. czytania

Każde urządzenie może ulec awarii – dotyczy to również niszczarki do biura. Sprawdź, na jakie trudności podczas utylizacji dokumentów warto się przygotować i jak zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom.

Jakim awariom zazwyczaj ulega profesjonalna niszczarka do biura?

Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze problemy z urządzeniem do niszczenia dokumentów oraz działania, które warto podjąć od razu.

Blokada papieru

Umieszczone w urządzeniu kartki nie chcą przechodzić przez ostrza i nie da się ich wyjąć? Spróbuj uruchomić funkcję cofania papieru za pomocą przycisku „R”. Jeśli to nie pomoże, będzie konieczne ręczne usunięcie kartek. W tym celu usuń osłonę mechanizmu tnącego i spróbuj delikatnie wyciągnąć druki. Możesz sobie pomóc za pomocą pęsety.

Przegrzanie silnika

Długotrwałe niszczenie dokumentów bez przerw może doprowadzić do problemów z silnikiem. Jeśli zauważysz, że niszczarka się przegrzewa, wyłącz urządzenie i pozwól mu odpocząć.

Problemy z czujnikami

Niszczarka nie reaguje na umieszczony w środku papier lub działa bez przerwy, nawet jeśli jest pusta? Może to oznaczać awarię czujników. Upewnij się, czy nie są zakurzone lub zabrudzone ścinkami (znajdują się one zazwyczaj na środku szczeliny na kartki). Jeśli nie, mogą być konieczne prace serwisowe.

Jak zapobiegać usterkom niszczarki?

Nie da się całkowicie wykluczyć wystąpienia awarii, jednak można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Wybierz sprzęt wysokiej jakości

Jaka niszczarka do dokumentów sprawdzi się najlepiej? Postaw na sprzęt renomowanej firmy. Niektórzy producenci dają dożywotnią gwarancję na mechanizm tnący – to dobry znak świadczący o wysokiej klasie urządzenia.

Nie wkładaj do niszczarki wilgotnego czy zabrudzonego papieru

Przechowywanie dokumentów powinno odbywać się w sposób chroniący papier przed zabrudzeniami czy wilgocią. Jeśli jednak na faktury przez przypadek wylała się woda lub kawa, zadbaj o dokładnie osuszenie dokumentów, zanim je zutylizujesz.

Używaj urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta

Jeśli stoi przed Tobą całe pudło nieaktualnych papierów, może pojawić się pokusa, by nieco „przyspieszyć” pracę i wkładać do niszczarki więcej kartek na raz niż jest to zalecane w instrukcji obsługi. Niestety jest to prosta droga do blokady urządzenia.

Jest znacznie lepszy sposób na ułatwienie sobie utylizacji dużej części archiwum. Usunięcie przedawnionej dokumentacji możesz zlecić profesjonalistom. Niektóre firmy oferują mobilne niszczenie dokumentów. Wrocław to tylko jedno z miast, gdzie możesz skorzystać z takiej oferty. Warto wspomnieć, że takie firmy często oferują dodatkowe usługi, np. archiwizacja dokumentów.

Pamiętaj o regularnej konserwacji

Mechanizm tnący wymaga regularnego oliwienia. Wystarczy zaopatrzyć się w olej do niszczarki, natrzeć nim kartkę papieru i przepuścić przez maszynę. Dzięki temu pozbędziesz się zalegających między ostrzami ścinek i zapobiegniesz zacinaniu się urządzenia.

Jaka niszczarka do biura nigdy się nie zepsuła? Najpewniej nie ma takich przypadków. Na szczęście możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki. Wystarczy, że będziesz używać urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta, a ostrza tnące regularnie zakonserwujesz olejem.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%