Efektywność i jakość mają obecnie ogromne znaczenie w procesach produkcyjnych. Lekceważąc je, należy liczyć się z brakiem zarobku na oczekiwanym poziomie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po nowoczesne środki procesowe, które przekładają się na większą efektywność pracy i poprawę jej jakości. Do tych wykorzystywanych naprawdę często zalicza się środki emulgujące oraz nieemulgujące.
Środki nieemulgujące to oleje powstałe na bazie:
mineralnej;
syntetycznej;
roślinnej.
Wykorzystuje się je przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na skutecznym smarowaniu węzła narzędzie/detal. Nie trzeba ich rozpuszczać, mieszać – można zastosować je w takiej formie, w jakiej są dostarczane. Sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy pożądane jest nie tylko chłodzenie, co dokładne smarowanie. Sięgając po nie, trzeba pamiętać, że ich skuteczność chłodzenia może być w niektórych przypadkach niewystarczająca. Charakteryzują się największą skutecznością wtedy, kiedy prędkość skrawania jest niska bądź średnia.
Środki emulgujące to rozpuszczające się w wodzie chłodziwa, które wykorzystywane są w procesie obróbki metali. W ich składzie znajdują się oleje rozpuszczalne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Stosuje się je podczas:
wiercenia;
frezowania;
gwintowania;
rozwiercania.
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje środków emulgujących. Są to:
Makroemulsje. Zawartość oleju mineralnego w ich przypadku wynosi od 50 do nawet 85% ich masy. W ich składzie mogą być obecne także substancje o działaniu antykorozyjnym, bakteriobójczym oraz grzybobójczym. Z chłodzeniem radzą sobie zdecydowanie lepiej niż substancje z grupy środków nieemulgujących.
Oleje półsyntetyczne. Ich cechą charakterystyczną jest niewielka zawartość oleju mineralnego – może ona wahać się od kilku do maksymalnie 50%. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tych substancji, pamiętać, że zagwarantują one naprawdę dobre smarowanie. Ich ogromnym atutem jest także skutecznie zmniejszanie temperatury, co oznacza, że chronią one przed przegrzewaniem. Zapobiegają również korozji.
Ciecze syntetyczne. W ich składzie nie ma olejów mineralnych. Zamiast nich stosowane są substancje przypominające detergenty. Doskonale radzą sobie z chłodzeniem, zapobiegają korozji, wydłużają żywotność maszyn.
Odpowiednio dobrane środki nieemulgujące wraz z środkami emulgującymi zapewnią sprawną i płynną pracę maszyn wykorzystywanych w zakładzie przemysłowym. Tym samym zwiększają efektywność i jakość pracy, skutecznie chroniąc przed przestojami.