Na sukces prac nad pokryciem dachowym składa się wiele czynników. Kluczowe znaczenie mają zakupione materiały na nowy dach, zastosowane powłoki ochronne czy ekipa dekarska, na którą postawiliśmy. Bardzo dużą rolę w dekarskim procesie twórczym odgrywają również obróbki blacharskie, którym postanowiliśmy poświęcić ten artykuł.
Obróbki blacharskie odpowiedzialne są za dużą liczbę kwestii, związanych z funkcjonowaniem całego pokrycia dachowego. Na ich barkach spoczywa m.in. dbanie o szczelność dachu czy ochrona przed destrukcyjnym działaniem pogody. Dodatkowo, dobrze dobrane pozytywnie wpływają na finalny efekt wizualny. Najważniejsza jest dbałość o to, by zostały one wykonane z odpowiednią precyzją, tak by podnosiły funkcjonalność dachu oraz wchodziły w stylistyczny dialog z dobranym materiałem na pokrycie.
Obróbki blacharskie można określić jako elementy wykończeniowe, stworzone z myślą o ochronie newralgicznych części dachu. Ich struktura oraz wielkość zależna jest od wybranego przez nas pokrycia dachowego oraz jego ukształtowania. Najlepszą decyzją w przypadku obróbek blacharskich będzie kupno ich wraz z pokryciem dachowych. W ten sposób będziemy mieli gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasować. Koniecznie zakupmy od razu również farbę zaprawkową, uszczelniacze pasujące do profilu wybranej przez nas blachodachówki oraz pakiet taśm uszczelniających.
Kluczowymi dla prawidłowego funkcjonowania dachu obróbkami blacharskimi są: kalenice, znane również jako gąsiory, pasy podrynnowe oraz nadrynnowe, wiatrownice, rynny koszowe oraz obróbka komina. Wszystkie obróbki (z wyjątkiem koszowych rynien) wpływają na estetykę budynku, dlatego warto dobrać je w taki sposób, by dopełniały się z całością naszego projektu. Kluczowa dla procesu odprowadzania wody deszczowej z pokrycia jest wspomniana wyżej, niewidoczna obróbka blacharska, czyli rynna koszowa. Co jeszcze trzeba wiedzieć o obróbkach blacharskich? Bardzo ważne jest w ich przypadku pojęcie powłoki ochronnej, która korzystnie wpływa na trwałość elementów. Warto znać również wymiary obróbek blacharskich, które mieszczą się w 2 m długości oraz grubości blachy na poziomie 0,5 mm.
Podczas użytkowania naszego dachu niejednokrotnie będziemy musieli zmierzyć się z intensywnymi opadami deszczu. Przed intensywnie spadającymi kroplami ochronią nas pasy rynnowe. Kluczowy jest tutaj, przede wszystkim, pas nadrynnowy, który zbiera deszczówkę, a następnie odprowadza ją z dala od pokrycia dachowego. Dzięki temu zapobiega on zamoknięciu okapu. Nieoceniona jest też funkcja rynien koszowych, które przekierowują wodę do systemu rynnowego, dbając o to, by proces odprowadzania deszczówki przebiegał jak należy. W ich przypadku możemy mówić o bogactwie profili oraz rozmiarów, dlatego musimy poświęcić nieco uwagi, by dokonać właściwego wyboru.
Kalenice można opisać jako miejsce łączenia się dwóch przeciwstawnych połaci na szczycie naszego dachu. W dachach wielopołaciowych kalenicami są miejsca spotkań skośnych krawędzi. Gąsiory służą pomocą, przede wszystkim, najbardziej wysuniętym częściom dachu, które są najbardziej zagrożone podczas ulewy czy śnieżycy. Zły dobór opisywanych obróbek blacharskich może sprawić, że każde intensywne opady mogą stać się potencjalnym kataklizmem dla przygotowanego przez nas dachu. Czy kalenice zawsze występują w jednym kształcie? Okazuje się, że są one bardzo różnorodne. Inne gąsiory spotkamy w przypadku dachów pokrytych blachą, a inne na pokryciach stworzonych przy pomocy dachówek. W pierwszym przypadku trafimy na prawdziwą sztukę rozmaitości, ponieważ na blaszanych dachach gąsiory występują w wielu ciekawych kształtach. Sytuacja dachówek jest nieco bardziej prosta, ponieważ dedykowane im są kalenice w kształcie półokrągłym.
Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Blachy Pruszyński, w której znajdziemy mnogość interesujących modeli kalenic. Szczególnie warto przyjrzeć się Kalenicy Prostej, która święci triumfy w trwającej aktualnie modzie na minimalizm. Inne oferowane kształty gąsiorów to baryłka, stożek oraz trapez, a także obła forma, której reprezentantką jest model Omega.
Równie istotne, co kalenice, są wiatrownice, bez których każdy podmuch wiatru byłby dla nas utrapieniem. Ulokowana w szczytowych krawędziach połaci chroni boczne krawędzie dachu przed intensywnymi powiewami wiatru oraz gwałtownymi wichurami. Sprawdza się również jako zabezpieczenie połaci przed deszczem. Wiatrownice znajdziemy w ofercie w dwóch wariantach – bocznym oraz górnym.
Doceniajmy obróbki blacharskie! To właśnie one przyczyniają się do zwiększenia trwałości naszego dachu. Nie myślmy o nich jako o aktorach drugoplanowych, a traktujmy ich jak reżyserów, którzy dbają o to, by na połaci trwała harmonia i stabilność. Pamiętajmy również o tym, żeby postawić na wprawionych dekarzy, którzy zamontują wszystko bez zarzutu i stawiajmy na jakościowe materiały, które nigdy nie zawiodą nas w kwestii funkcjonalności, ale również dodadzą swój estetyczny stempel, pozytywnie wpływający na finalny wizualny efekt.