17 listopada 2024 roku w Górznie będzie miała miejsce konferencja pt. „Krypta, bożogrobcy i księgi. O górznieńskich tajemnicach nieznanych”, na której będzie można posłuchać o najnowszych odkryciach.
Prelekcje wygłoszą:
dr Jadwiga Lewandowska „Bożogrobcy w Górznie. Tajemnice codzienności i śmierci”
dr Justyna Karkus „Tajemnice górznieńskiej krypty okiem antropologa”
dr hab. Wojciech Ślusarczyk „Wino mszalne w aptekarskich ilościach, czyli o flaszkach z krypty bożogrobców z Górzna”
Zaplanowano również pokaz filmu Piotra Grążawskiego z wejścia do krypty w 2023 roku.
W roku 2024 mija 700 lat od pierwszej, zachowanej informacji w źródłach pisanych o bożogrobcach w Górznie. Bożogrobcy przybyli do Górzna przed 1 sierpnia 1324 roku, kiedy to dwaj bracia z Górzna występują jako świadkowie wystawionego w tej miejscowości dokumentu biskupa płockiego, potwierdzającego uposażenie nadane ich współbraciom z Rypina przez książąt dobrzyńskich Władysława i Bolesława. Rok później biskup płocki Florian erygował w Górznie kościół i przekazał bożogrobcom nad nim patronat. Parafią tą zarządzali od średniowiecza do kasaty zakonu. Ostatni prepozyt górznieński zmarł w 1830 roku.
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie jest prawdopodobnie czwartym kościołem parafialnym w tej miejscowości. Pierwszy ufundował Kanonikom Regularnym Stróżom Grobu Pańskiego w Jerozolimie, zwanym w Polsce bożogrobcami lub miechowitami, biskup płocki Florian w 1325 roku. Kościół ten spłonął w 1443 roku. Na jego miejscu wzniesiono drewnianą świątynię, która dotrwała do 1629 roku, kiedy złupili ją i spalili Szwedzi. Kolejny, drewniany kościół powstał dzięki staraniom górznieńskiego miechowity Wojciecha Ślęckiego i przetrwał do 1763 roku. Budowę współczesnej świątyni rozpoczęto w 1765 roku. Prace przy niej trwały do 1812 roku.
Pod prezbiterium zlokalizowana jest krypta z trumnami, gdzie przeprowadzone zostały prace pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowskiej.
Opisany, zinwentaryzowany podczas badań materiał jest bezcennym źródłem do poznania kultury dawnego Górzna i bytności tam zakonu bożogrobców. Ta historia zobrazowana szkieletami, fragmentami ubiorów, dewocjonaliami, butelkami (...) ukazuje nieznane karty historii ludzi, miasta i kościoła, które pragniemy poprzez badania i konferencje wskrzesić.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz