Zamknij

Brodnica. W 1977 roku zbudowano most na Sienkiewicza i kładkę w parku. "Niedziela była dniem czynu partyjnego"

15:58, 23.11.2021 Aktualizacja: 17:17, 06.09.2023
Skomentuj Fot. Fotopolska.eu Fot. Fotopolska.eu

W widełkach ulic Sienkiewicza, Kościelnej i Zamkowej w ubiegłym roku zmodernizowano brodnickie parki. Poprzednie takie wielkie inwestycje w tym miejscu przeprowadzono w 1977 roku, dla uczczenia rocznicy rewolucji październikowej. Zbudowano wtedy m.in. most betonowy na ul. Sienkiewicza i drewniany w samym parku. A kiedyś było tu gospodarstwo rolne.

Do 1976 roku ul. Sienkiewicza była ślepa, bez przeprawy przez rzekę. Sytuacja zmieniła się dopiero wiosną 1977 roku, gdy powstał w tym miejscu nowy most. W tle pobrzmiewała 60. rocznica wybuchu rewolucji październikowej.

Dwa nowe mosty i pasy zieleni

Wiosną 1977 roku został oddany do użytku nowy most nad Drwęcą i liczący kilkaset metrów odcinek ulicy Sienkiewicza w Brodnicy. Aby cały ten odcinek zajaśniał blaskiem największej inwestycji - na poboczach kilku ulic zaaranżowano pasy zieleni z sadzonkami młodych drzew i krzewów. Dwa miejskie parki, między ulicami Sienkiewicza i Zamkową spięto efektowną kładką dla pieszych. Kolejnym przedsięwzięciem było założenie nowego parku na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Sądowej. „Uładzono" również skwery i zieleńce w centrum miasta i na Osiedlu Michałowskim, jako że „latem i jesienią miastu dodają uroku tysiące kwitnących róż".

Dzień czynu partyjnego

[ZT]27779439[/ZT]

Uczennica ówczesnego Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, Hanna Tyburska z kl. IV a, na łamach szkolnego kwartalnika „Z ławy szkolnej" (Nr 3 (8), R. III, Brodnica, wrzesień 1977) pisała:

„Niedziela, 15 maja br. w całej Polsce była dniem czynu partyjnego. Również i u nas – w Brodnicy – mieszkańcy miasta stanęli do wykonania wielu dodatkowych zadań, by w ten sposób przyczynić się do jej upiększenia. Praca rozpoczęła się o godzinie ósmej, udział w niej wzięła także młodzież szkolna z naszego Liceum. Większa część uczestników przybyła na plac przy dworcu PKS z własnym sprzętem, inni wypożyczyli go z zakładów pracy, ze szkoły. Do nich należało uporządkowanie terenu koło dworca i wzdłuż nowo wybudowanego mostu. Mimo brzydkiej pogody do pracy przystąpiło wiele osób. Uczniowie wraz z nauczycielami rozrzucali i wyrównywali nawiezioną ziemię, usuwali kamienie. Każdy z przybyłych wykonywał swoje zadanie rzetelnie. Uważam, że ten czyn był bardzo potrzebny, bo nasze miasto rozbudowuje się i każda praca tego rodzaju wpływa na przyspieszenie tempa jego rozwoju, poza tym mieszkańcy mają satysfakcję, że Brodnica pięknieje i że właśnie oni się do tego przyczyniają. Hanna Tyburska, kl. IV a".

Rocznica rewolucji

[ZT]27721007[/ZT]

Jesienią 1977 roku miało się okazać, że inwestycja mostowa, zakładanie zieleńców, rabatek, rewitalizacja skwerów oraz organizowanie czynów społecznych wycelowanych w odnowienie miasta „zbiegło się" z 60. rocznicą obchodów wybuchu rewolucji październikowej, w wyniku której władzę w Rosji przejęli bolszewicy. Dla uczczenia tego „ogromnej wagi wydarzenia" brodnickie szkoły przygotowały i realizowały „bogaty i ciekawy program działania" w oparciu o zajęcia lekcyjne, działalność pozalekcyjną, sesje popularnonaukowe, poranki filmowe, akademie i wieczornice, uroczyste apele i odczyty, konkursy i wystawy, prace porządkowe przy grobach poległych o wyzwolenie Brodnicy żołnierzy radzieckich oraz przez wymianę korespondencji z młodzieżą z Kraju Rad. Takie były to czasy…

Tu było gospodarstwo rolne

Jak można przeczytać w książce Jerzego Wultańskiego „Wędrówki po Brodnicy" – dzisiejsza ul. Sienkiewicza w latach 1939-1945 nosiła imię Adolfa Jakuba Hoffmana – właściciela poczty konnej, organizującej przewóz pasażerów i przesyłek. Co ciekawe – na terenie obecnie remontowanego parku im. Jana Pawła II istniało małe gospodarstwo rolne należące do rodziny Hoffmanów właśnie. Brodniczanie nazywali go wówczas „pocztówką". W latach trzydziestych XX wieku zostało one zlikwidowane. Z kolei najstarszym budynkiem przy ul. Sienkiewicza jest budynek z czerwonej, nieotynkowanej cegły z 1882 roku. Do roku 1920 mieścił się tu Garnisonlazarett, a w latach 1920-1939 – brodnicka Izba Chorych. Po 1945 zlokalizowano tam Rejonową Komendę Uzupełnień, a następnie przedszkole pod pieczą PCK. Później mieścił się w tym budynku internat garnizonowy. Przy tej ulicy 23 maja 1937 roku odsłonięto pomnik Wdzięczności z czerwonego piaskowca ku czci poległych za ojczyznę żołnierzy 67. pułku piechoty z Brodnicy. Niemcy rozebrali go jesienią 1939 roku.

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czasbrodnicy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%