Duży Rynek w Brodnicy, czyli główny plac miasta, tylko w ciągu ostatnich stu lat kilkakrotnie zmieniał nazwę. Był to więc Duży Rynek im. Józefa Piłsudskiego, Grosser Markt, Adolf Hitler Platz, Plac Rewolucji Październikowej. Na zdjęciach kamienic z pierwszej połowy XX wieku uwagę zwracają banki
W narożnej kamienicy pod ratuszem przy ul. Duży Rynek 3 przed II wojną światową mieścił się widoczny na zdjęciu Bank Ludowy. Główny plac miasta od 1935 roku zapisywano wówczas pod nazwą Duży Rynek im. Józefa Piłsudskiego i tak adresowo zlokalizowany był ówczesny bank.
[ZT]26845802[/ZT]
Po wybuchu II wojny światowej okupanci zmienili nazwę rynku początkowo na Grosser Markt, a potem na Adolf Hitler Platz, konfiskując jednocześnie aktywa banku – tego i innych. Gdy w 1945 roku do Brodnicy wkroczyły wojska radzieckie, a miasto na pewien czas stało się siedzibą sztabu dowódcy II Frontu Białoruskiego Konstantego Rokossowskiego, w ostatniej dekadzie stycznia 1945 roku przywrócono nazwę Duży Rynek. W 1948 roku we wspomnianej kamienicy urządzono Bank Gospodarstwa Spółdzielczego, choć zmieniły się dane adresowe. Zdjęcie z tego roku jest autorstwa brodnickiego fotografa Jana Mełnickiego.
[ZT]26811839[/ZT]
W okresie od 7 stycznia 1950 do 20 grudnia 1956 roku obowiązywała oficjalnie inna nazwa – Plac Rewolucji Październikowej. Dopiero 20 grudnia 1956 roku Miejska Rada Narodowa przywróciła nazwę Duży Rynek. Pod koniec XX wieku w kamienicy przy ul. Duży Rynek 3 mieściła się m.in. Cepelia, potem sklep z obuwiem i apteka.
Z kolei w kamienicy przy ul. Duży Rynek 13, gdzie obecnie mieści się pasaż handlowy, przed II wojną światową działał miejski zarząd Komunalnej Kasy Oszczędności. Na zdjęciu z 1948 roku budynek ten uwiecznił Jan Mełnicki.
Na podstawie: J. Wultański, Brodnickie ulice, Brodnica 2002.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz