Urodzony w 1927 roku Eryk Wetzel całe swoje życie poświęcił rzemiosłu i rodzinnej stolarni. Mistrzowski fach odziedziczył po ojcu Ignacym, który jeszcze przed II wojną prowadził Zakład Stolarski w Brodnicy. W czasie okupacji niemieckiej stolarnia została przejęta przez władze okupacyjne. Ojciec Eryka został wywłaszczony i wznowił pracę dopiero po wyzwoleniu Brodnicy, pomagając w uruchomieniu pierwszych zakładów pracy, sklepów i szkół. Przez wiele lat swojej rzemieślniczej działalności wyszkolił wielu uczniów, wśród których był syn Eryk.
W latach 60. ub. wieku Eryk Wetzel wraz z ojcem wybudowali nowy zakład przy ulicy Przykop 47, w którym do dziś mieści się stolarnia rodziny Wetzlów. Eryk w 1971 roku, po śmierci ojca, przejął zarządzanie stolarnią i przez kolejne dekady godnie kontynuował prowadzenie rodzinnej firmy i strzegł rzemieślniczej tradycji mistrzów stolarskich.
Przez wiele dekad działalności stolarnia pod zarządem Eryka Wetzla wykonała niezliczoną liczbę dużych i mniejszych zleceń, zapracowując na uznanie i renomę. Stolarskie dzieła, które wychodziły spod dłut i maszyn mistrza Wetzla i kolejnych pokoleń rodziny rzemieślników, znajdują się w wielu domach, budynkach użyteczności publicznej i kościołach. Na trwałe zapisały się w historii Brodnicy takie prace jak wykonanie na początku lat 80. brony, czyli drewnianej kraty, która została zamontowana na Bramie Chełmińskiej w Brodnicy.
Prace stolarni Eryka Wetzla można spotkać w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Brodnicy. To m.in. meble sakralne - stalle, sedilia i klęczniki. W farze zakład stolarski rodziny Wetzlów wykonał renowację konfesjonałów, ambony oraz ołtarzy Michała Archanioła i św. Rozalii, a w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy klasztorze franciszkanów - renowacje ołtarza św. Antoniego i ołtarza św. Franciszka, wyposażenia chóru, a także oratorium (wraz z rekonstrukcją części elementów). W stolarni rodziny Wetzlów powstały też dwa ołtarze boczne w stylu neogotyckim, które można podziwiać w kościele św. Anny w Sztumie. Dziełem zakładu jest też renowacja ołtarza głównego, konfesjonałów i balasek w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku.
Eryk Wetzel swój fach znał doskonale, potrafił wykonać po mistrzowsku solidne, estetyczne i ekskluzywne meble, także takie z trudno dostępnymi skrytkami, które chroniły różne tajemnice. Biurko z tajną skrytką i ukrytym pod blatem zamkiem mistrz Eryk wykonał w latach 80. dla Zdzisława Najdera, literaturoznawcy, opozycjonisty w czasach PRL-u, założyciela Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, a w latach 1982-1987 dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Eryk Wetzel miał nie tylko wiele dokonań zawodowych, był także społecznikiem. Działał w Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, a połowie lat 50. ub. wieku przewodził brodnickim rzemieślnikom jako starszy cechu. Zasiadał w różnych gremiach doradczych w brodnickim magistracie. Od 1964 roku działał w Stronnictwie Demokratycznym, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego stronnictwa na Brodnicę i powiat brodnicki.
Za swoją pracę i społeczne dokonania był wielokrotnie odznaczony wysokimi odznaczeniami branżowymi i państwowymi. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Szablę Kilińskiego, najwyższe odznaczenie Polskiego Rzemiosła.
We wrześniu ub. roku Eryk Wetzel spotkał się w brodnickim starostwie ze starostą Pawłem Szramką, wicestarostą Arkadiuszem Orłowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Hildebrandtem. Przekazał na ich ręce napisane przez siebie wspomnienia, zatytułowane „Dziedzice rzemiosła herbu stolarze”. Podczas wizyty seniorowi towarzyszyli: starszy brodnickiego Cechu Rzemiosł Różnych Jan Lewandowski oraz syn Grzegorz, który przejął po ojcu, unowocześnił i nadal prowadzi przy ulicy Przykop 47 stolarnię, w której wcześniej pracowali ojciec i dziadek.
Pogrążonej w smutku Rodzinie wyrazy współczucia składają przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu w Brodnicy - starosta Paweł Szramka, wicestarosta Arkadiusz Orłowski, przewodniczący rady Marek Hildebrandt.
Źródło: Starostwo Brodnica, pm
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz