Zamknij

Brodnica pamięta o swoim bohaterze, który zginął w Iraku

14:10, 14.09.2024 pak Aktualizacja: 15:12, 14.09.2024
Skomentuj Przemawia Stanisław Różyński, ojciec por. Daniela Różyńskiego Przemawia Stanisław Różyński, ojciec por. Daniela Różyńskiego

Daniel Różyński był jednostką wybitną: najlepszy absolwent w historii I LO i prymusa Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Dwadzieścia lat temu zginął w zasadzce podczas służby w Iraku. W rocznicę śmierci upamiętnili go żołnierze i mieszkańcy.

Uroczystości związane z 20. rocznicą śmierci por. Daniela Różyńskiego rozpoczęły się w kościele przy ul. Nowej, gdzie od 2011 r. znajduje się tablica upamiętniająca jego sylwetkę. W mszy uczestniczyli przedstawiciele wojska, m.in. gen. bryg. Cezary Janowski, płk Tomasz Łańcucki, szef Delegatury Departamentu Kontroli, Ppłk Norbert Drzewic, zastępca Dowódcy 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, płk Mariusz Makieta, dowódca 16 Batalionu Powietrznodesantowego, Płk Katarzyna Gładkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz proboszcz Parafii Wojskowej w Inowrocławiu ks. kan. płk Władysław Włodarczyk, a także samorządowcy, harcerze i przedstawiciele szkół, do których uczęszczał Daniel Różyński: SP1 i I LO.

- Dowodził podczas, niestety, zapomnianej, ale spektakularnej akcji obrony posterunku irackiej policji w miejscowości Al - Hilla, który był atakowany przez kilkuset bojowników irackich. Było to tak zwane powstanie al-Sadra. Przez około 16 godzin ataki zostają odparte. Jego pluton nie ponosi żadnej straty. Po powrocie jego ludzie zostają skierowani do ochrony bazy jednostki specjalnej Delta - relacjonował w kościele towarzysz broni Daniela Różyńskiego, który brał udział w późniejszych wydarzeniach. - Amerykańskim specjalsom tak podobała się akcja obrony irackiego posterunku, że chcieli mieć pluton "Róży" do ochrony bazy, kiedy oni wychodzili na tak zwaną robotę.

W Al-Hilla "Róża" objął dowództwo 3 plutonu w zastępstwie oficera, który pojechał do Polski na pogrzeb swoich ludzi.

12 września Daniel Różyński dowodził patrolem sił szybkiego reagowania. Feralnego dnia wyjechali razem z podkomendnymi przy wsparciu irackiego wojska i policji podjąć ujawnione bomby-pułapki. Niestety, wpadli w zasadzkę. Brodniczanin ze swoimi ludźmi zdołał wyjechać ze strefy zagrożenia, ale cofnął się po towarzyszy broni. Z Danielem Różyńskim polegli Piotr Mazurek i Grzegorz Nosek.

Tak bohaterską akcję wspomina Marcin Ogdowski, korespondent wojenny w Iraku (kliknij)

W kościele odbył się koncert zespołu harcerskiego "Piąta struna basu", a w kaplicy zorganizowano okolicznościową wystawę, którą można oglądać jeszcze w niedzielę 15 września po każdej mszy. Na cmentarzu uczestnicy złożyli kwiaty na grobie bohatera.

Jednocześnie żołnierze Delegatury Departamentu Kontroli wraz w rodzicami Daniela Różyńskiego, ufundowali stypendium dla najlepszych uczniów szkoły mundurowej.

Daniel Różyński pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika. Nad grobem została odczytana decyzja prezydenta o odznaczeniu krzyżem Zasługi za Dzielność.

10 września 2011 r. w kościele pw Matki Boskiej Fatimskiej została odsłonięta tablica upamiętniająca por. Daniela Różyńskiego 

W 2012 r. por. Daniel Różyński został pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Iraku.

W 2013 r. jedną z ulic nazwano jego imieniem.

W 2015 r. imię por. Daniela Różyńskiego przyjęła 51 Wodna Drużyna Harcerska, której był drużynowym, a także sala wykładowa Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i aleja w koszarach 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.

9 września 2020 r. z asystą kompanii honorowej odbyło się nadanie imieniem por. Daniela Różyńskiego Delegatury Departamentu Kontroli w Bydgoszczy.

(pak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%