Stowarzyszenie „Aktywna Gmina" z Bobrowa zaprosiło do współpracy panie ze Stowarzyszenia „Kobiety z Pasją", pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej, a także zaprzyjaźniony zespół Wesołe Kumoszki i 18 listopada wspólnie zorganizowały wieczór „Ku pokrzepieniu serc po pandemii".
Wesołe Kumoszki przygotowały koncert, „Kobiety z Pasją" z prezes Katarzyną Miszkiewicz ciastka, ale oprócz biesiady było też coś dla ducha.
Danuta Grzyb, która wcieliła się w rolę szeptunki, opowiadała o cudach natury, lekach i specyfikach, które natura ofiarowuje nam dla zdrowia i pielęgnacji urody.
O regionalnej kulturze, legendach, zabawach, strojach, wierzeniach, gwarze i kulinariach regionu mówiła Krystyna Lewicka-Ritter, dziennikarka radiowa i telewizyjna, poszukiwaczka i miłośniczka śladów ludowego i kulturowego dziedzictwa, autorka cyklu reportaży „W Kujawsko-Pomorskiem - z Oskarem Kolbergiem pod rękę".
Wiele z informacji dotyczących gminy Bobrowo zaczerpnęła autorka książki z rozmów z członkami Stowarzyszenia „Aktywna Gmina" w czasie swojej wizyty w Izbie Dziedzictwa w Bobrowie.
[ZT]29188959[/ZT]
Dwie dekady "Aktywnej Gminy"
Stowarzyszenie „Aktywna Gmina" z Bobrowa działa od 20 lat. Ich celem jest upowszechnianie kultury oraz ochrona dziedzictwa i tradycji lokalnej. Przez lata członkowie stowarzyszenia zorganizowali wiele ciekawych imprez, adresowanych głównie do mieszkańców wsi i gminy Bobrowo.
Ciekawą inicjatywą, której efekty możemy podziwiać nadal, był konkurs pn. „Historia mojej miejscowości". Swoje opowieści o różnych miejscowościach gminy opisywali uczniowie i dorośli. Teraz na stronach internetowych sołectw można przeczytać historie o Budach, Dąbrówce, Drużynach, Grzybnie, Chojnie, Brudzawach, Kruszynach, Kruszynach Szlacheckich z Lisa Młynem, Nieżywięciu, Wichulcu, Wądzyniu czy Zgniłobłotach.
W 2005 roku zrodził się pomysł utworzenia Izby Dziedzictwa, która działa od 2006 roku i przypomina m.in. o pochodzącym z Bobrowa pilocie Janie Zumbachu i lotnikach z Dywizjonu 303.
Od 2006 roku, przez pięć lat stowarzyszenie zapraszało na wieczory wspomnień o działaczkach kół gospodyń wiejskich, strażakach, nauczycielach, księżach i sołtysach, osobach, które zostawiły trwały ślad swego życia w lokalnym środowisku. Pokłosiem tych spotkań jest wznawiana i dwukrotnie uzupełniana książka „O tych, którzy już odeszli".
W roku 2010 z okazji jubileuszu 750-lecia miejscowego kościoła „Aktywna Gmina" nawiązała współpracę z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Bez ponoszenia kosztów badań udało się zrealizować rozpoznanie stanu zabytków trzech najstarszych kościołów, ze wskazaniem zaleceń do prowadzenia remontów i konserwacji. Niektóre z zabytków odnowiono, a Bobrowo dopisane zostało jako miejsce warte obejrzenia przy Szlaku Pomorskiej Drogi św. Jakuba, którego imię nosi miejscowy kościół w Bobrowie.
Przy pomocy wielu życzliwych osób powstała tablica informacyjna, prezentująca szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, do grobu św. Jakuba. Stowarzyszenie zainicjowało także instalację innych tablic informacyjnych: o historii wsi Bobrowo z płaskorzeźbą bobra, 100-letnią historią OSP i 60-letnią Koła Gospodyń Wiejskich, które zamontowano przy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i GOK.
Przy dawnym parku rodziny Zumbachów powstał skwerek z tablicą pamiątkową, tablice informacyjne o historii tej rodziny i historii lotnictwa.
W 2022 roku mieszkańcy wsi świętowali 800-lecie istnienia swojej miejscowości, a w obchodach jubileuszu zapisali się także członkowie "Aktywnej Gminy".
- Ciekawą pracę o historii wsi wykonali Radosław Stawski i Danuta Rulko, która po rozmowach z mieszkańcami, przeglądaniu kronik i dokumentów przygotowała „Kalendarium" zawierające najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce we wsi Bobrowo od 1945 roku do chwili obecnej - mówi Agnieszka Kowalska, prezes "Aktywnej Gminy".
Druk i oprawę czterech egzemplarzy "Kalendarium" sfinansowali Agnieszka i Leonard Kowalscy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz