Zamknij

Brodnica. Warto zwrócić uwagę na niezwykły pomnik na cmentarzu parafialnym

16:36, 31.10.2022 Aktualizacja: 22:10, 30.10.2024
Skomentuj Fot. Radosław Stawski Fot. Radosław Stawski

Na cmentarzu przy brodnickim klasztorze wyróżnia się pomnik z czerwonego i żółtego piaskowca. Pochowano tu pierwszego burmistrza miasta w wolnej Polsce. Zarówno okoliczności jego śmierci, jak i budulec pomnika były niecodzienne

Mieczysław Jerzykiewicz (1876-1929) pełnił funkcję burmistrza Brodnicy w latach 1920-1929. W czwartek, 25 kwietnia 1929 roku wszedł do swojego biura w magistracie i rozpoczął, a właściwie definitywnie zakończył urzędowanie…

Samobójstwo burmistrza

Ten bardzo szanowany i ceniony przez brodniczan człowiek wprowadził gród na Drwęcą do wolnej i niepodległej Polski. Leżało mu na sercu dobro miasta i jego mieszkańców. To pod jego kierunkiem wdrażano szereg poważnych i dziejowych inwestycji. Jednak każdy sukces ma swoją cenę. Burmistrz Jerzykiewicz cierpiał na rozstrój nerwowy, a bieżąca sytuacja wewnętrzna kraju, podział na obóz Piłsudskiego i jego przeciwników polaryzujący społeczeństwo – jeszcze bardziej go przygniatał. Siedząc w swoim biurze, w czasie pracy – Mieczysław Jerzykiewicz zastrzelił się. Dla mieszkańców miasta był to szok.

[ZT]28973129[/ZT]

Wielki pogrzeb

Jego pogrzeb, zorganizowany w niedzielę w godzinach popołudniowych zmienił się w patriotyczną manifestację. Na przedzie konduktu pogrzebowego kroczyła orkiestra brodnickiego 67. pułku piechoty, dla którego zmarły był ojcem chrzestnym. Dalej szły poczty sztandarowe wszystkich brodnickich cechów rzemieślniczych i towarzystw. Prawie wszystkie miasta pomorskie przysłały swoich burmistrzów lub delegacje. Korpus oficerski brodnickiego pułku stawił się w komplecie. Na końcu konduktu szli brodniczanie „w ogromnej liczbie". Nad grobem laudację wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej, aptekarz i zarazem najbliższych przyjaciel zmarłego – Zygmunt Stankowski (1879-1933), a w imieniu władz powiatowych – dr Konrad Siudowski, ziemianin zamieszkały w Przydatkach, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej. Po przemówieniach wspólnie odśpiewano pieśń „Witaj Królowo".

Niezwykły pomnik

Pierwszy burmistrz wolnej Brodnicy doczekał się wyjątkowego pomnika. Otóż zbudowano go z czerwonego i żółtego piaskowca – pozostałości po pruskim pomniku, który wcześniej stał na Dużym Rynku w Brodnicy. Ten pruski pomnik zbudowano za francuskie pieniądze z kontrybucji nałożonej po zwycięskiej dla Prus wojnie z 1871 roku, w finale której utworzono Cesarstwo Niemieckie – II Rzeszę. Gdy w 1920 roku miasto wyzwoliła Armia Błękitna Hallera, niemieccy żołnierze zdjęli z cokołu pruskiego orła i zabrali z sobą – postument z cokołem pozostał. Jako że nikt nie chciał na rynku oznak niemieckich triumfów – pomnik rozebrano i wraz z cokołem przeniesiono pod brodnicki zamek. Po śmierci burmistrza postanowiono wykorzystać piaskowiec i zbudowano z niego pomnik wraz z tablicą i napisem: „Ś.P. Mieczysław Jerzykiewicz. Pierwszy w odrodzonej Polsce burmistrz miasta Brodnicy. Ur. 5.VI.1876, um. 25.IV.1929. R. I. P. ".

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%