Zamknij

Brodnica i okolice. Co powstanie w budynku byłego posterunku policji? "Miejsce, które będzie zadziwiać"

16:11, 22.12.2022 Krzysztof Cedro Aktualizacja: 21:44, 05.03.2023
Skomentuj Fot. UG Brzozie Fot. UG Brzozie

W Brzoziu trwa remont budynku po byłym posterunku policji. Co tam powstanie? - Chcemy we współpracy z naukowcami i studentami stworzyć miejsce, które będzie zadziwiać, także dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Szykujemy takie innowacje, jakich będą mogły nam pozazdrościć najbardziej znane placówki w Polsce - przekazała nam pani wójt.

W tej gminie mieszka zaledwie niecałe 4 tys. osób, a będzie miała swoje muzeum i izbę pamięci lokalnej. To efekt wspólnego zaangażowania władz gminy oraz pasjonatów historii. I wcale nie potrzeba było wielkich pieniędzy.

W dawnym budynku policji

Od kilku miesięcy trwają prace związane z adaptacją budynku po byłym posterunku policji w Brzoziu. Budynek zlokalizowany jest w bliskiej odległości Urzędu Gminy, szkoły i Gminnej Biblioteki Publicznej. Idea powstania muzeum i izby pamięci pojawiła się już w 2018 r. w czasie kampanii wyborczej obecnej wójt Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej. A teraz plany są realizowane.

[ZT]26585133[/ZT]

Gmina Brzozie weszła we współpracę ze Stowarzyszeniem "Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza" z Brodnicy – na czele z prezes Monika Ostrowską.

Gmina daje pieniądze, pasjonaci remontują

– Przeznaczyliśmy 100 tys. zł na adaptację budynku – informuje pani wójt. – Gmina zakupiła wszelkie niezbędne materiały, a cały remont realizuje grupa pasjonatów – członków Stowarzyszenia "Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza" z Brodnicy. Każdy zajmuje się tym, na czym się zna. Tym sposobem pomalowano ściany, założono kraty na okna, położono panele, wykonano profesjonalne oświetlenie, które będzie oświetlać eksponaty. Kilka dni temu do Brzozia specjalnym transportem z południa Polski przewieziono nasze kolejne zamówienie – profesjonalne gabloty wystawiennicze.

To będzie jedyne takie miejsce w powiecie, a nawet w Polsce. W jednym z pomieszczeń będzie znajdować się muzeum – tworzone przez Stowarzyszenie "Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza". W drugim pomieszczeniu powstanie izba pamięci lokalnej – tworzona przez samorząd gminy Brzozie.

Obecnie pracujemy nad przygotowaniem wystaw. Nasze ekspozycje będą przede wszystkim składać się z zabytków odnalezionych na terenie gminy.

Część eksponatów będzie pochodzić ze zbiorów prywatnych naszych mieszkańców. Wszystkich, którzy chcieliby się podzielić z nami czymś niezwykłym i z punktu widzenia historii cennym, co można będzie pokazać w naszej izbie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Urzędem.

Otwarcie na początku przyszłego roku

– Najpóźniej w I kwartale 2023 r. nastąpi uroczyste otwarcie naszego obiektu – zapewnia wójt Kędziorska-Cieszyńska. – Stawiamy także na innowacje. Udało się nam zakupić multimedialny stół, który będzie odpowiednio przygotowany pod nasze potrzeby. Rozpoczęłam także rozmowy z władzami jednej z uczelni wyższych w Polsce. Chcemy postawić na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań do naszego obiektu, ale mamy także wiele pomysłów na rozwój szeroko rozumianej turystyki. Chcemy we współpracy z naukowcami i studentami stworzyć miejsce, które będzie zadziwiać – nie tylko poprzez cenne zabytki, ale także dzięki wykorzystaniu szeroko rozumianych nowoczesnych technologii. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – szykujemy takie innowacje, jakich będą mogły nam pozazdrościć najbardziej znane muzea i obiekty kultury

Muzeum jest prywatne – stowarzyszenia z Brodnicy

[ZT]27779439[/ZT]

– Muzeum jest nasze, na razie ma status muzeum w organizacji, regulamin muzeum uzgodniony jest z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a obiekt wpisany jest do rejestru muzeów prywatnych prowadzonego przez ministra – informuje sekretarz stowarzyszenia Marcin Perliński. – Nazwa to Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Dlaczego w Brzoziu, a nie w Brodnicy?

– W Brzoziu, bo tam poprzedni wójt udostępnił nam miejsce na siedzibę stowarzyszenia, a Brodnica nie była zainteresowana – kontynuuje Perliński. – Początkowo zamiarem naszym było utworzenie muzeum w celu eksponowania znalezionych przez nas zabytków niebędących w zainteresowaniu wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Teraz planujemy wystawy m.in. o ostatnich dniach powstania listopadowego, o strażnicach na granicy Królestwa Polskiego i Prus, o historii gminy Brzozie.

Kiedy pani wójt zaplanowała przeniesienie przedszkola (bo mieściło się ono właśnie w dawnym posterunku policji) do budynku po byłym gimnazjum i udostępniła nam cały budynek, idea muzeum z prawdziwego zdarzenia mogła się spełnić. Na otwarciu na pewno będzie Katarzyna Zalasińska – szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego, a poprzednio szefowa Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN.

Będą prelekcje, a eksponaty także przed budynkiem

Wszystko ma być monitorowane, a w środku oprócz wspomnianego stołu multimedialnego w suficie ma zostać zamontowany rzutnik HD, a na ścianie zwijany ekran. Na dole są dwa pomieszczenia (40 i 15 m kw.), a na poddaszu magazyn i biuro.

[ZT]27955474[/ZT]

– Na razie uczymy się to wszystko obsługiwać – kontynuuje Perliński. – Zakupione zostały krzesła, a to dlatego, żeby robić też prelekcje dla zwiedzających, głównie dla młodzieży szkolnej. Część gablot jest na kółkach, aby je przesuwać, by ustawić krzesła. Na dworze będą stały stare maszyny rolnicze, które otrzymaliśmy od jednego z nieżyjących już mieszkańców gminy, ale potrzebujemy pieniędzy na ich konserwację. Przegraliśmy już jeden projekt na dofinansowanie tych działań, ale się nie poddajemy. Na końcu chciałbym zaznaczyć, że współpraca z panią wójt to sama przyjemność – kończy sekretarz stowarzyszenia.

 

(Krzysztof Cedro)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czasbrodnicy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%