Zamknij

Brodnica i okolice. Prezes zakazał palić oponami, a czym wolno? Wójtowie i radni debatowali

12:59, 31.10.2022 Aktualizacja: 19:46, 25.01.2023
Skomentuj Fot. UMiG Jabłonowo Pomorskie Fot. UMiG Jabłonowo Pomorskie

W sali konferencyjnej Ośrodka Wypoczynkowego „Półwysep Wądzyn" odbyło się III Forum Samorządowe Powiatu Brodnickiego, podczas którego przedstawiciele lokalnych samorządów wzięli udział w szkoleniu na temat uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego, a także finansowania ochrony środowiska przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przybyli przedstawiciele prawie wszystkich gmin z powiatu, choć czasem zamiast wójta czy burmistrza byli np. radni. Choćby miasto Brodnica reprezentowały tylko radne Joanna Rumińska i Alicja Beksa.

[ZT]28002940[/ZT]

Uchwała antysmogowa z 2019 r.

Uchwała antysmogowa podjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2019 r. określa, jakim opałem, w jakich piecach, do kiedy i na którym terenie województwa można się ogrzewać w prywatnych domach. Jeśli chodzi o teren powiatu brodnickiego, już od 2019 r. nie można palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi oraz ich pochodnymi, miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem).

Węgiel brunatny bardzo szkodliwy

Jednak ze względu na kryzys energetyczny wszyscy Polacy usłyszeli wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że można palić wszystkim, „tylko nie oponami i podobnymi rzeczami". W ślad za tą wypowiedzią w październiku Sejm wprowadził tymczasową możliwość palenia na terenie całego kraju węglem brunatnym i miałem o grubości powyżej 3 mm, więc część uchwały wojewódzkiej na razie nie obowiązuje. Zgromadzeni samorządowcy na spotkaniu mogli się jednak dowiedzieć, że palenie choćby węglem brunatnym jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i niewskazane, ale teraz dozwolone. O żadnych restrykcjach wobec osób palących w piecach czymkolwiek na szkoleniu – jak ustaliliśmy – mowy nie było. Teoretycznie za palenie mokrym drewnem albo mułem węglowym, a nawet bardzo kiepskim miałem nadal jednak można zostać ukaranym.

[ZT]29056694[/ZT]

Piece do likwidacji

– Zjawisko smogu jako skutek zanieczyszczania środowiska nie tylko wpływa na jego degradację, ale również odbija się na zdrowiu naszego społeczeństwa. Dlatego ważne jest, aby wszelkimi środkami wpływać na ograniczenie smogu poprzez stanowcze działanie – stwierdził obecny na spotkaniu Przemysław Górski, burmistrz Jabłonowa Pomorskiego.

Zebrani dowiedzieli się, do kiedy – zgodnie z uchwałą – można palić w jakich piecach. Po 1 stycznia 2024 r. mają być zabronione tzw. piece bezklasowe na paliwa stałe, a cztery lata później – również te piątej klasy.

Mówiono też na temat finansowania ochrony środowiska przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek był taki, że teraz takie możliwości są bardziej ograniczone, ponieważ część funduszy rząd przekazał do dyspozycji Wód Polskich.

Po części oficjalnej samorządowcy integrowali się na terenie ośrodka, m.in. grając w darta i kręgle. Forum zorganizował przewodniczący rady powiatu brodnickiego Roman Pytlasiński przy wsparciu prelegentów delegowanych z władz wojewódzkich.

(Janusz Wojtarowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%