W środę, 5 października po raz piąty wręczano policyjne odznaczenie „Kryształowe Serce", które otrzymało 59 funkcjonariuszy z całego województwa kujawsko-pomorskiego, w tym pięciu z komendy w Brodnicy. To honorowe odznaczenie przyznawane policjantom za wzorową i ofiarną postawę na rzecz mieszkańców. Wyróżnienie zainicjował kilka lat temu Zarząd Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Woj. Kujawsko-Pomorskiego.
[ZT]28992165[/ZT]
"W waszych rękach tkwiło ludzkie życie"
„Kryształowym Sercem" może być wyróżniony policjant pełniący służbę w województwie kujawsko-pomorskim, który w czasie pracy albo w czasie wolnym przyczynił się do uratowania życia i zdrowia innej osoby lub wykazał się wyjątkową, prospołeczną postawą w niesieniu pomocy. "Kryształowe Serce" przyznają wspólnie przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. kujawsko-pomorskiego oraz komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy.
- Dzisiaj, na tej sali, obserwują was wasi bliscy, rodzina, przyjaciele, dzieci, rodzice. Mogą być z was dumni. Może wy, gdzieś głęboko w swoim sercu, uważacie, że nie dokonaliście niczego wielkiego. Ale uwierzcie – zrobiliście bardzo wiele. Pokazaliście hart ducha, pokazaliście opanowanie w sytuacji, gdzie pewnie niejedna osoba straciłaby głowę. Mieliście taką sytuację, że w waszych rękach tkwiło ludzkie życie (…) Wy znaleźliście się na drodze tych ludzi i to wasze działanie sprawiło, że osoby te żyją – powiedział mł. insp. Piotr Kujawa, rozpoczynając ceremonię.
Z Brodnicy razem z komendantem powiatowym i przewodniczącym związków zawodowych pojechało czterech odznaczonych "Kryształowym Sercem" policjantów, piąty był akurat chory. Ta piątka uratowała życie czterem osobom w Brodnicy, Górznie i nad jeziorem Zbiczno. Przypomnijmy zdarzenia z ich udziałem.
[ZT]28987683[/ZT]
O włos od tragedii na brodnickim Osiedlu Grażyny
"Kryształowe Serca" odebrali aspirant sztabowy Łukasz Domżalski i starszy aspirant Wojciech Krawitowski za to, że 2 października 2021 roku udzielili pomocy przedmedycznej i zapobiegli próbie samobójczej mężczyzny.
To był sobotni wieczór, kiedy brodnicką policję zaalarmowała kobieta. Wzywała pomocy, twierdziła, że wszystko wskazuje na to, że w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym na Osiedlu Grażyny w Brodnicy jej były partner, 34-letni brodniczanin, zamierza odebrać sobie życie. Policjanci pojechali pod wskazany adres. Było kilka minut po godz. 19, kiedy byli na miejscu.
Pukanie do drzwi i nawoływania nie przyniosły skutku, więc policjanci postanowili użyć siły. Kopnięciami udało im się sforsować drzwi i wejść do środka. Tam z pętlą na szyi zahaczony o kaloryfer leżał na podłodze nieprzytomny mężczyzna.
- Policjanci natychmiast podjęli czynności przywracające życie mężczyźnie, a potem do czasu przyjazdu karetki kontrolowali jego stan. Dzięki szybkiej reakcji i profesjonalnemu działaniu asp. sztab. Łukasza Domżalskiego i asp. Wojciecha Krawitowskiego udało się uratować ludzkie życie - relacjonowała wtedy oficer prasowa brodnickiej policji Agnieszka Łukaszewska (obecnie Agnieszka Wiesiołek).
Zaraz po policjantach na miejscu pojawili się też brodniccy strażacy. 34-letni brodniczanin trafił do szpitala.
[ZT]27646731[/ZT]
Leżała w kałuży krwi
Aspirant sztabowy Bogusław Borowski i młodszy aspirant Bartosz Łukaszewski zostali uhonorowani za to, że 15 lutego 2022 roku udzielili pomocy przedmedycznej i zapobiegli próbie samobójczej kobiety.
Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem w Górznie. Mieszkaniec tego miasta poinformował telefonicznie dyżurnego brodnickiej policji, że jego partnerka właśnie próbowała targnąć się na własne życie. Na miejsce zdarzenia dyżurny wysłał patrol dzielnicowych z miejscowego posterunku.
- Młodszy asp. Bartosz Łukaszewski wspólnie ze starszym asp. Bogusławem Borowskim przeskoczyli zamkniętą na klucz bramę i wbiegli do domu, gdzie na podłodze w kałuży krwi leżała 33-latka, a obok stał spanikowany partner kobiety - relacjonował wtedy asp. szt. Agnieszka Łukaszewska, oficer prasowa komendanta powiatowego policji w Brodnicy. - Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy. Policjanci zatamowali krwawiącą ranę i zabezpieczyli przed dalszą utratą krwi. Do pomocy policjantom przyjechali strażacy, którzy podali tracącej przytomność 33-latce tlen. Po przybyciu na miejsce załogi pogotowia przekazano kobietę pod opiekę medyków. Niewątpliwie szybkie i profesjonalne działanie policjantów przyczyniło się do uratowania życia kobiecie.
Jak ustaliliśmy, kobieta miała pokaleczone lewe przedramię, z którego wypływała obficie krew, więc prawdopodobnie podcięła sobie żyły ostrym narzędziem.
[ZT]28118427[/ZT]
Dwóch tonących nastolatków
Odznaczenie otrzymał też aspirant Łukasz Kaniecki za to, że w dniu 16 czerwca 2022 roku uratował życie dwóm topiącym się nastolatkom. Jego zabrakło jednak na uroczystości w Bydgoszczy.
Do niebezpiecznego zdarzenia na jeziorze Zbiczno doszło w Boże Ciało. Było po godz. 17, gdy na jednej z plaż wypoczywał wraz rodziną policjant po służbie asp. Łukasz Kaniecki, zarazem ratownik wodny, który w okresie wakacyjnym patroluje policyjną łódką jeziora powiatu brodnickiego. Na tafli jeziora rowerem wodnym pływało dwóch chłopców, gdy nagle policjant zauważył z daleka, że zaczęli wykonywać dziwne, gwałtowne ruchy. Wyglądało na to, że sprzęt pływający zaczyna nabierać wody. Policjant wskoczył do wody chłopcom na ratunek, po chwili na pomoc ruszyli też inni plażowicze. Udało się im bezpiecznie odholować rower wodny wraz z pasażerami do brzegu. Na szczęście obaj chłopcy - w wieku 17 i 18 lat - mieli na sobie kapoki, które gdyby znaleźli się w wodzie, powinny utrzymać ich na powierzchni.
[ZT]28609276[/ZT]
Nie tylko za ratowanie życia
"Kryształowe Serca" przyznawano nie tylko za ratowanie życia. Na przykład aspirant sztabowy Artur Sugalski z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie został odznaczony za to, że w 2020 roku podjął inicjatywę i przeprowadził zbiórkę pieniędzy, artykułów spożywczych, papierniczych, środków chemicznych i gier planszowych dla dzieci z Kliniki Hematologii, Pediatrii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy.
Podczas uroczystości honorowano też innych policjantów i osoby cywilne. Wręczano Krzyż Niepodległości klasy I oraz klasy II, Medale Trzydziestolecia Powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, a także banknot kolekcjonerski Narodowego Banku Polskiego „Ochrona polskiej granicy wschodniej", które zasłużonym policjantom wręczyli szefowie oddziału NBP w Bydgoszczy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz