Zamknij

Brodnica. W nocy będzie można zobaczyć prawdziwe skarby sprzed wieków [ZDJĘCIA]

14:40, 12.05.2022 Aktualizacja: 18:49, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Radosław Stawski Fot. Radosław Stawski

Akcja Noc Muzeów 2022 to możliwość bezpłatnego zwiedzania muzeów i obiektów historycznych w całym kraju. W brodnickiej odsłonie – 13 maja, w piątek od godz. 20.00 do 1.00 dla zwiedzających będą dostępne wszystkie obiekty muzealne w grodzie nad Drwęcą – zamek krzyżacki z wieżą, spichlerz i Brama Chełmińska.

Muzealne skarby

[ZT]28433189[/ZT]

O godz. 18.30 w muzealnej Galerii Brama przy Małym Rynku zaplanowano wernisaż wystawy „Skarby Brodnickiego Muzeum" jako dorobku blisko półwiecza gromadzenia zbiorów przez Muzeum w Brodnicy. Oprócz zwiedzania wystaw i ekspozycji chętni będą mogli wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami, które we współpracy z muzealnikami przeprowadzać będą członkowie stowarzyszenia „Sagitta".

- Wszystkie zebrane na przestrzeni wielu dziesięcioleci eksponaty obejmują zakupy poczynione przez muzeum oraz przekazane dary, w których skład wchodzą pojedyncze egzemplarze artefaktów lub nawet dokumentacje obejmujące zebraną historię całej rodziny, jak i przykłady wytworów lokalnego rzemiosła lub rękodzieła – mówi Bartosz Markuszewski, kurator wystawy. – Zbiory naszego muzeum obejmują kilkaset tysięcy sztuk egzemplarzy zasobów, z których na wystawie będzie można obejrzeć te najciekawsze, najrzadsze, unikatowe i najcenniejsze pod względem historycznym. Są one również cenne materialnie, ale względy historyczne mają tu o wiele większe znaczenie, jeśli chodzi o dokumentowanie życia mieszkańców Brodnicy.

Od czasów krzyżackich

[ZT]28419681[/ZT]

Na nowej wystawie można obejrzeć kolekcję monet krzyżackich z XIV i XV wieku odnalezionych w Grzybnie oraz srebrne tablice wotywne wraz z lampą, wytworzone w brodnickim ośrodku złotniczym w XVII wieku. Ich dopełnieniem jest kopia bransolety Anny Wazówny, wykonana przez brodnickiego złotnika Tadeusza Lewandowskiego i przekazana w darze dla Muzeum w Brodnicy. Obejrzeć można również plan Brodnicy z XVII wieku Pufendorfa oraz kilkadziesiąt kart pocztowych i zdjęć obrazujących życie mieszkańców grodu nad Drwęcą oraz budownictwo w mieście od końca XIX wieku do okresu drugiej wojny światowej i okresu powojennego.

Dla zwiedzających udostępnione będą obrazy olejne różnych autorów, w tym brodniczan Janusza Bronclika i Bolesława Danielewskiego.

Brodnickie starodruki

Kolejnym elementem wystawy są wydruki brodnickich drukarni, działających w XIX wieku, jak choćby C.A. Köhlera – Niemca wydającego druki w języku polskim, m.in. „Dziewice z Orleanu". Dostępnych będzie też kilka pozycji Köhlera przekazanych do muzeum w darze od niezapomnianego Mariana Bizana, m.in. „Pisma Aleksandra Dąbrowskiego" z 1851 roku wraz z exlibrisem.

Wartą uwagi z pewnością jest też jednodniówka historyczno-literacka z 1924 roku, wydana z okazji poświęcenia sztandaru 67. pułku piechoty w Brodnicy, kiedy to miasto wizytował prezydent Stanisław Wojciechowski.

Z czasów ostatniej wojny

[ZT]28412768[/ZT]

Wiele osób z pewnością nieco dłużej przystanie przy ekspozycji oryginalnej i odnalezionej w Brodnicy witryny brodnickiego Hitlerjugend z lat 1939-1945 wraz z bębnem organizacji oraz znalezionego w mieście pistoletu maszynowego radzieckiego konstruktora z okresu II wojny światowej – Aleksieja Sudajewa.

Do cennych eksponatów warto zaliczyć również plakat z połowy XX wieku, który kiedyś zachęcał do obejrzenia wyjątkowego pojedynku bokserów ze stołecznej Warszawy i z Brodnicy.

- Warto wskazać, że przez ostatnich 10 lat działalności Muzeum w Brodnicy liczba zabytków działu historii bardzo znacząco się zwiększyła w porównaniu do wcześniejszych, prawie 40 lat istnienia muzeum i łącznie zawiera kilkadziesiąt tysięcy artefaktów – zauważa Bartosz Markuszewski. – Za rok będziemy obchodzić jubileusz 50 lat działalności. Wystawa pod tytułem „Skarby Brodnickiego Muzeum" dostępna będzie do końca sezonu wakacyjnego.

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%