[ZT]28025787[/ZT]
Ten pomysł nie podoba się mieszkańcom pobliskich domków jednorodzinnych, a wśród nich jest radna miejska Alicja Beksa. Wspólnie napisali petycję w tej sprawie do burmistrza Jarosława Radacza.
[ZT]27799354[/ZT]
"Osiedle Grunwald to wąskie uliczki, mnóstwo aut, brak parkingów i dwa bardzo niebezpieczne i ciągle obciążone wyjazdy na drogę krajową. Osiedle budowano w latach 70. i nie ma tu możliwości stworzenia odpowiedniej infrastruktury drogowej" - piszą mieszkańcy.
"Mieszkańcy Osiedla nie wyrażają zgody na budowę domów wielorodzinnych, bo są problemy - mimo przeprowadzonych prac - z wodą opadową, a wybetonowanie i kostkowanie tego obszaru spowoduje, że woda opadowa będzie bardziej niebezpieczna dla mieszkańców sąsiednich ulic. Nowi mieszkańcy to nowe samochody i realne zagrożenie bezpieczeństwa komunikacyjnego. Brak infrastruktury społecznej (przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia), a tym samym dowóz dzieci do tych placówek, spotęguje ruch drogowy i zwiększy zagrożenie dla wszystkich. Mieszkańcy obawiają się także spadku wartości swoich posesji. Jedyne budownictwo, które może być brane pod uwagę na tym terenie, to budownictwo domów jednorodzinnych. Zwracamy się do Pana Burmistrza z wielką prośbą o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji" - czytamy w piśmie.
Pod petycją podpisało się blisko sto osób - do wielu, z uwagi na pandemię - nie udało się dotrzeć.
Dotarliśmy do odpowiedzi burmistrza Jarosława Radacza, którą wysłał na adres radnej Alicji Beksy.
[ZT]28027694[/ZT]
"W opracowanym w porozumieniu z właścicielem nieruchomości projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Brodnicy dla obszaru położonego w rejonie ulic. Sądowa, Macieja Rataja i Siewnej przewidziano tereny pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, mieszkaniową wielorodzinną. Dodatkowo dla terenów wzdłuż drogi krajowej oprócz funkcji mieszkaniowej dopuszczono funkcję usługową, która pozwoli wzbogacić projektowane osiedle również w funkcje usług publicznych takie jak np.: żłobki, przedszkola, przychodnie zdrowia, apteki itp.".
"Projekt planu miejscowego nakazuje zaprojektowanie minimum dwóch miejsc postojowych na jedno mieszkanie zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej" - czytamy dalej w odpowiedzi burmistrza Radacza. "Zostały również zarezerwowane tereny dla lokalizacji komunikacji publicznej w postaci dróg dojazdowych, dróg wewnętrznych oraz ciągów pieszych.
Dla obszaru objętego projektem planu przewiduje się trzy włączenia do ul. Sądowej: dwa istniejące, tj. ul. Jabłkowa oraz droga miejska na działce nr 19 oraz trzeci węzeł komunikacyjny w ciągu drogi krajowej nr 15 na wysokości ul. Tatrzańskiej i Macieja Rataja. (...). Takie zapisy planu miejscowego pozwolą na zaprojektowanie funkcjonalnego układu drogowego, który zapobiegnie mieszaniu się ruchu samochodowego z nowego osiedla i osiedla Grunwald. Ponadto usprawni również wyjazd samochodów z osiedla Grunwald".
"Nowa zabudowa w rejonie ul. Sądowej, Macieja Rataja i Siewnej pociągnie za sobą rozbudowę infrastruktury technicznej, w tym sieci kanalizacji deszczowej" - tłumaczy dalej w piśmie burmistrz Brodnicy. "Nowa sieć kanalizacji deszczowej pozwoli zagospodarować wody opadowe, które stanowią problem dla mieszkańców osiedla Grunwald. W projekcie planu miejscowego zarezerwowano duże tereny zielone o charakterze rekreacyjno-sportowym.
[ZT]27836040[/ZT]
Oprócz miejsca wypoczynku tereny te stanowić będą również miejsca do czasowego retencjonowania wód opadowych. Projekt miejscowego planu pod zabudowę wielorodzinną działkę o powierzchni ponad 13 hektarów stanowi obecnie własność Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ale ma zostać przekazane do Krajowego Zasobu Nieruchomości w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Powstaną tu mieszkania o umiarkowanym czynszu dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie".
"Reasumując, przygotowany projekt planu miejscowego wykorzystując zasady projektowania uniwersalnego, wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju,, a zaspokajając potrzeby współczesnego społeczeństwa pozwala jednocześnie na równoległy rozwój gospodarki społeczeństwa i środowiska. Wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom właścicieli terenów w obszarze opracowania planu. Rezerwuje tereny pod inicjatywy, układ komunikacyjny oraz rekreacji, sport i zieleń" - kończy pismo burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz