Po raz 24. miesięcznik "Perspektywy" opublikował Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników, tym razem na rok 2022. To opracowanie oparte na ścisłej metodologii, wspierane przez naukowców i prestiżowe uczelnie, mające od lat swoją renomę.
[ZT]27992365[/ZT]
– Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników "Perspektywy" to profesjonalnie uporządkowana informacja – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO).
– Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy.
Jak utworzono rankingi
[ZT]27981865[/ZT]
Są dwa rankingi główne dla obu rodzajów szkół (w sumie więc cztery) - jeden ranking maturalny, oparty wyłącznie na wynikach egzaminów dojrzałości, i drugi szerszy, obejmujący oprócz matur wyniki konkursów przedmiotowych i olimpiad, a w przypadku techników - również egzaminów końcowych z przedmiotów zawodowych. Dodatkowo opracowano też rankingi wojewódzkie i dla szkół olimpijskich, a dla liceów - również warszawskich.
Spośród wszystkich 2270 liceów w Polsce minimalne kryteria, aby w ogóle zostać wziętym pod uwagę w obliczeniach, spełniło 1256 placówek, wśród wszystkich 1863 techników te kryteria spełniło 1165 szkół. Te szkoły pojawiły się na listach wojewódzkich, ale na liście krajowej sklasyfikowano tylko 1000 liceów i 500 techników - w rankingach ogólnych oraz po 300 placówek w rankingach maturalnych. Jak na tych listach wypadły szkoły z powiatu brodnickiego?
Ujęto tylko cztery szkoły z powiatu brodnickiego
Wyżej wymienione kryteria znalezienia się na liście, związane m.in. z minimalną średnią ocen na maturze, spełniły tylko I i III LO z Brodnicy oraz Technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także Technikum im. Zesłańców Sybiru (także w ramach CKZiU) z Brodnicy. Liceów z Górzna i Jabłonowa Pomorskiego, a także jabłonowskiego Technikum Zespołu Szkół pod uwagę nie brano.
Najwyżej III LO
[ZT]27982152[/ZT]
Na liście rankingowej maturalnej, gdzie znajdujemy 300 liceów z kraju, nie mamy naszych placówek. Na liście ogólnej w gronie 1000 liceów na 571. miejscu znajdujemy III LO, a na 935. - I LO z Brodnicy. Jako że miejsca 500-1000 są równoznaczne z przyznaniem brązowej odznaki "Perspektyw", takie właśnie wyróżnienie trafiło do obu brodnickich szkół. Znakiem Brązowa Szkoła mogą się posługiwać w celach marketingowych, choćby na swoich stronach internetowych czy facebookowych. Podobnie było przed rokiem, ale miejsca były daleko inne. Wtedy III LO zajęło 742. miejsce, a I LO - 773. miejsce. Co ciekawe, jeszcze rok wcześniej, na początku roku 2020 - a więc przed pandemią - wyżej było I LO, bo na 648. miejscu, a III LO na 755. miejscu. Czyżby skutki pandemii bardziej zaszkodziły uczniom z ulicy Lidzbarskiej?
Na liście wojewódzkiej 2022, w której sklasyfikowano 53 licea, III LO zajęło 21. miejsce, a I LO - 37. miejsce. W roku 2021 nasze szkoły zajęły - odpowiednio 32. i 34. miejsce, a jeszcze rok wcześniej na 24. miejscu było I LO, a na 27. - III LO.
Ranking ogólny krajowy liceów - czołówka: 1. XIV LO im. Staszica z Warszawy, 2. Uniwersyteckie LO z Torunia, 3. XIII LO ze Szczecina.
Ranking maturalny krajowy liceów - czołówka: 1. XIV LO im. Staszica z Warszawy, 2. XXVII LO im. Czackiego z Warszawy, 3. Uniwersyteckie LO z Torunia.
Ranking wojewódzki liceów - czołówka (kujawsko-pomorskie): 1. Uniwersyteckie LO z Torunia, 2. VI LO im. Śniadeckich z Bydgoszczy, 3. IV LO im. Kościuszki z Torunia.
Srebrna odznaka Technikum CKZiU
[ZT]27983176[/ZT]
Na liście krajowej maturalnej z 300 szkołami naszych placówek brak. Na ogólnej - 500 szkół - znajdujemy tylko Technikum CKZiU z Brodnicy - na 276. miejscu. To dało tytuł Srebrnej Szkoły. Na liście wojewódzkiej ta szkoła została ujęta na 9. miejscu, a Technikum im. Zesłańców Sybiru (też w ramach CKZiU, kiedyś Zespół Szkół Rolniczych z siedzibą przy ul. Karbowskiej) na miejscu 47. "Sybiracy" wyróżnienia w postaci odznaki nie otrzymali.
W ubiegłym roku Technikum CKZiU było na 18. miejscu w województwie i na 394. miejscu w kraju z tytułem Brązowej Szkoły. Na liście wojewódzkiej na 36. miejscu było wtedy Technikum z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim, a na 44. miejscu Technikum im. Zesłańców Sybiru. W roku 2020 szkoła z Jabłonowa było 452. w rankingu ogólnopolskim (Brązowa Szkoła) i na 29. miejscu w województwie. Oba technika z CKZiU do krajowej "500" się wtedy nie łapały - na miejscu 42. w województwie było Technikum Zesłańców Sybiru i na 48. pozycji Technikum CKZiU z ul. Mazurskiej.
Ranking ogólny krajowy techników - czołówka: 1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, 2. Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie, 3. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Gdańskiej Poczty Polskiej w Krakowie
Ranking maturalny krajowy techników - czołówka: kolejność identyczna jak wyżej
Ranking wojewódzki techników - czołówka (kujawsko-pomorskie): 1. Technikum Elektroniczne im. WP w Bydgoszczy, 2. Technikum Budowlane nr 3 (ZSB) w Bydgoszczy, 3. Technikum Leśne im. Loreta w Tucholi
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz