6 listopada na sali u Bosmana w Brodnicy – pełna gala. 170 osób z całego regionu północnej Polski przyjechało specjalnie na tę okazję. Na Bal Mistrzów Regionu II organizowany przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.
Wyróżnienie dla przodującego oddziału Hodowców Gołębi Pocztowych
Taki bal odbywa się raz w roku, a gospodarzem jest zawsze przodujący oddział PZ Hodowców Gołębi Pocztowych. W tym roku to właśnie hodowcy z Brodnicy zasłużyli na to zaszczytne wyróżnienie.
[ZT]27011763[/ZT]
- Na dorocznym balu są najlepsi hodowcy z sześciu oddziałów północnej Polski: Torunia, Szczecina, Pomorza Środkowego, Bydgoszczy, Gdańska i Koszalina - mówi Kazimierz Wilmowicz, prezes Zarządu Oddziału Brodnica i Okręgu PZHGP Toruń. - Nam po raz trzeci w historii przypadł w udziale zaszczyt organizacji tego spotkania, a to ważne, bo oddział Brodnica obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia.
To pasja, która wymaga wiele czasu i pracy
Hodowanie gołębi to pasja, której oddaje się serce. Ile osób siedziało przy stolikach brodnickiej restauracji, tyle było historii.
[ZT]26809989[/ZT]
- Hodowla gołębi wymaga wiele czasu i pracy - mówi Tadeusz Woźniak z Gdyni, który sam także jest hodowcą gołębi i redaktorem ogólnopolskiego pisma Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. - Odwiedzałem kiedyś hodowcę, który wstawał codziennie o czwartej rano, żeby zrobić oblatywanie gołębi przed swoją pracą zawodową, którą zaczynał o szóstej. Przed pracą sprzątał gołębniki, karmił ptaki, wypuszczał do lotu - najpierw samice, potem samce.
Miałem gorączkę, majaczyłem, że chcę gołębie
- Mam dużą fermę indyków, ale gołębiom poświęcam o wiele więcej mojego czasu - mówi Wiesław Bytner z Iławy, arcymistrz 40-lecia (ma drugie w północnej Polsce wyniki w ciągu 40 lat działania w PZHGP).
[ZT]25931350[/ZT]
- To pasja, której jestem wierny od czwartego roku życia. Wtedy odwiedziłem wujka, który miał gołębie, i zachorowałem. Dosłownie. Miałem gorączkę majaczyłem, że chcę gołębie. Rodzice ulegli, kupili mi pierwszego gołębia i od tego czasu hoduję.
Koszty? Te się nie liczą
Kiedy pytam o koszty tego gołębiarskiego hobby, każdy odpowiada, że tak jak przy każdej pasji - koszty się nie liczą.
Wprawdzie na aukcjach internetowych gołębie pocztowe kupić można za kilkadziesiąt, kilkaset i kilka tysięcy złotych, ale cena mistrzów, gołębi, które zdobywają laury w zawodach olimpijskich, osiąga cenę nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na Balu Mistrzów w Brodnicy byli hodowcy w różnym wieku
Bardzo młodzi i tacy, którzy gołębie hodują od 40-50 lat. Niektórzy przejęli pasję od dziadka, ojca, wujka czy sąsiada.
[ZT]27623937[/ZT]
- Codziennie o świcie wyjeżdżałem na działkę z gołębnikami i zabierałem ze sobą mojego siedmioletniego syna - opowiada jeden z uczestników Balu Mistrzów. - Sąsiedzi pytali, czy nie żal mi tak wcześnie zrywać dziecko ze snu. Tymczasem to właśnie syn mnie budził, "żebyśmy nie zaspali do gołębi".
- Ja zaraziłem się pasją od brata, który jest rolnikiem - mówi Zbigniew Graczyk, wiceprezes ds. organizacji lotów Zarządu Okręgu PZHGP Toruń. - On kupił pierwsze ptaki i teraz hodujemy je razem. Mam dziś 170 gołębi.
Po wręczeniu pucharów i medali był bal
Po ceremonii wręczania nagród zaczęły się tańce. Zgodnie z tradycją bal otwierali Zbigniew i Danuta Dolegowie, którzy wygrali tradycyjnie organizowany na Balu Mistrzów konkurs tańca. W tym roku konkurs tańca poprowadził Zenon Okrajni z Chełmna, który wcielił się w rolę Krzyżaka i razem z trzema paniami po rycersku oceniał tańczące pary.
[ZT]27058631[/ZT]
Wśród gości Balu Mistrzów w Brodnicy byli m.in. Jan Kawaler, były Prezydent Ogólnopolskiego PZHGP, Waldemar Kozłowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Związku, władze okręgów i zwycięzcy ogólnopolskich oraz międzynarodowych zawodów lotowych, najlepsi hodowcy z północnej Polski, dla których przygotowano puchary i nagrody. Silna 60-osobową grupę stanowili gospodarze - hodowcy z powiatu brodnickiego z małżonkami.
Mistrzowie północnej Polski
W czasie Balu Mistrzów Regionu II Polski Północnej Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Brodnicy najlepsi hodowcy odebrali nagrody za wyniki w zawodach lotowych w 2021 r.
W kategorii A (krótki dystans) w lotach gołębi dorosłych zdobył Tomasz Rumiński z Torunia. Wicemistrzem został Roman Edel z oddziału w Gdańsku, tytuł II wicemistrza zdobyli Zenon i Tomasz Wentowie z o. w Gdańsku.
[ZT]24762356[/ZT]
W klasyfikacji ogólnej - w kategorii A (dystans 100-400 kilometrów) tytuł mistrza zdobył Tomasz Rumiński Okręg Toruń, wicemistrzem został Grzegorz Pakura, II wicemistrz - Roman Edel (okręg Gdańsk).
W Kategorii B - średni dystans (300-600 kilometrów): mistrz - Zdzisław Lademann, wicemistrz - Tomasz Wiczling (okręg Gdańsk) i II wicemistrz - Tomasz Rumiński (okręg Toruń).
W Kategorii C - dystans powyżej 500 kilometrów: mistrz - Janusz Dybich (okręg Gdańsk), wicemistrz - Sławomir Cerski (okręg Toruń), II wicemistrz - Mateusz Muzioł (okręg Pomorza Środkowego).
Kategoria C (klasyfikacja ogólna):
mistrz - Łukasz i Andrzej Reguła (okręg Bydgoszcz),
wicemistrz - Tomasz Rumiński, II wicemistrz - Sławomir Cerski (okręg Toruń).
Mistrzostwo regionu w kategorii D:
mistrz - Tomasz Rumiński (Toruń), wicemistrz - Roman Edel (Gdańsk), II wicemistrz - Wiesław i Mariusz Bytnerowie (okręg Toruń).
Mistrzostwo Regionu "Północ", kategoria M - maraton powyżej 700 kilometrów:
mistrz - Cezary Hałat,
wicemistrz - Mariusz i Wiesław Bytnerowie,
II wicemistrz - Sławomir Cerski - wszyscy z okręgu Toruń.
Kategoria M - klasyfikacja całościowa:
mistrz: Cezary Hałat, wicemistrz - Mariusz i Wiesław Bytnerowie,
II wicemistrz - Sławomir Cerski.
Generalne Mistrzostwo Polski zdobyli:
Roman Edel - mistrz (o. Gdańsk),
Zdzisław Lademann - wicemistrz (o. Gdańsk),
II wicemistrz - Cezary Hałat (okręg Toruń).
Intermistrzostwo:
mistrz - Zdzisław Lademann (okręg Gdańsk)x,
wicemistrz- Mateusz Muzioł (okręg Pomorze Środkowe),
II wicemistrz - Arkadiusz Wandycz (okręg Koszalin).
Mistrzostwo Regionu "Północ" Derby:
mistrz - Tomasz Rumiński (okręg Toruń),
wicemistrz - Sławomir Cerski (okręg Toruń),
II wicemistrz - Marcin Szafran (okręg Toruń).
Mistrzostwo Regionu Północ - Lot Narodowy Roosendaal 2021
[ZT]27205572[/ZT]
mistrz - Przemysław Wypych (okręg Szczecin),
wicemistrz - Marek Kociuban (okręg Szczecin),
II wicemistrz - Leszek Tokarski (okręg Szczecin).
Najlepszy Lotnik Regionu "Północ"
mistrz - Jarosław Chlewicki (okręg Szczecin),
wicemistrz - Janusz Mackiewicz (okręg Koszalin),
II wicemistrz - Włodzimierz Ruszczyński (okręg Pomorze Środkowe).
Mistrzostwo Regionu "Północ" - Gołębie Młode (urodzone w 2021 r.)
mistrz - Adam i Rafał Fusowscy (okręg Gdańsk),
wicemistrz - Krzysztof Pietras (okręg Toruń),
II wicemistrz - Wojciech i Piotr Szymczakowie (okręg Szczecin).
Spektakularnych sukcesów gratulowali mistrzom Kazimierz Wilmowicz, prezes Zarządu Oddziału Brodnica i Okręgu PZHGP Toruń, i wicestarosta Stanisław Kosakowski.
- Specjalne podziękowania przekazaliśmy państwu Ewie i Cezaremu Hałatom. Pan Cezary jest mistrzowskim hodowcą, ale także chirurgiem, ordynatorem w szpitalu Chełmży i niepisanym ogólnopolskim lekarzem wszystkich hodowców - podsumowuje Kazimierz Wilmowicz.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz