Zamknij

Brodnica i okolice. Wełniana spódnica, halka z falbankami i koronkami, czarny fartuszek... Jak się ubierały nasze babcie

08:29, 06.11.2021 Aktualizacja: 17:55, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Archiwum Fot. Archiwum

Na 27 listopada na godz. 16 w sali sportowej Zespołu Szkół w Zbicznie zaplanowano jubileusz 20-lecia scenicznej działalności zespołu wokalno-instrumentalnego Wesołe Kumoszki ze Zbiczna. Tego dnia panie przypomną słuchaczom swój repertuar od chwili powstania po dzień dzisiejszy. Kumoszki rozpoczną swój występ benefisem, a po nim wykonają m.in. takie utwory jak "Santa Maria", "Paloma", "Zbiczenianka" i wiele innych.

Zespół powstał jesienią 2001 r. przy GOKSiR-ze w Zbicznie i zrzeszał 20 pań. Instruktorem muzycznym i kierownikiem zespołu od początku jest Maria Lewalska. Na akordeonie akompaniowała wtedy Barbara Daszkowska, a od kilkunastu lat instruktorem muzycznym jest Barbara Bigoś. Obecnie zespół zrzesza 15 członkiń.

Odtworzony strój ludowy

[ZT]27721007[/ZT]

Okazuje się, że wśród trwałych osiągnięć zespołu Wesołe Kumoszki jest bez wątpienia odtworzenie stroju regionalnego ziemi michałowskiej w odmianie damskiej i męskiej. Jak do tego doszło?

- W 2002 r. chciałyśmy wystąpić na festiwalu pieśni ludowych w zamku w Golubiu-Dobrzyniu, ale w odpowiedzi usłyszeliśmy od organizatorów, że warunkiem udziału jest występ wyłącznie w strojach ludowych, których nie posiadałyśmy - wspomina Maria Lewalska, kierownik zespołu. - Wtedy pojawił się impuls i wyzwanie, by ten strój wreszcie powstał. Z pomocą mężów, rodzin i wielu osób zaczęłyśmy zbierać informacje i materiały potrzebne do opracowania projektu stroju rodem z naszej ziemi. Pukaliśmy do wielu drzwi w celu zebrania potrzebnych haftów, szkiców, zdjęć, malowideł, motywów i rysunków. Część z nich udostępniła nam Janina Meyer z Brodnicy, od dawna zajmująca się historią ziemi michałowskiej.

Pół roku zbierania informacji

Zbieranie materiałów i informacji na temat dawnej damskiej i męskiej odzieży ludowej potrwało pół roku. Drugim krokiem było podjęcie rozmów z dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Toruniu Romanem Tubaią i kustoszem Kingą Turską-Skowronek, która kolejne pół roku opracowywała pozyskane szczegóły i detale, dodając swoje. Gdy projekt wreszcie został opracowany, jego wykonaniem zajęła się Pracownia Polskich Strojów Ludowych "Kundzia" państwa Wygnańskich w Zegartowicach. Wiosną 2004 r. pierwszy, wzorcowy, strój ludowy ziemi michałowskiej sfinansowany ze składek członkowskich Wesołych Kumoszek był gotowy. Wysłano go wówczas do Gdyni, gdzie uzyskał certyfikat Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej.

16 lat w strojach michałowskich

[ZT]27627120[/ZT]

- Po raz pierwszy ten strój został zaprezentowany w 2005 r. podczas Festiwalu Piosenki Romantycznej w Zbicznie - wyjaśnia Maria Lewalska. - Rok później artykuł na temat historii powstania tego stroju został zamieszczony w "Szkicach Brodnickich", tom III, pod redakcją Kazimierza Grążawskiego. Aktualnie zespół Wesołe Kumoszki posiada 20 kompletów tego stroju oraz 3 stroje dziewczęce i 1 męski z surdutem i pasem. Koszt wykonania stroju wynosił około tysiąca złotych.

Spódnica, halka, bluzka, czepiec...

Tradycyjny strój ludowy ziemi michałowskiej, który powstał z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu zespołu Wesołe Kumoszki ze Zbiczna, składa się z płóciennego czepca, płóciennej bluzki, wełnianej spódnicy, halki z falbankami i koronkami, czarnego fartuszka w kształcie trapezu. Kolejnym detalem była aksamitna sznurówka wiązana od dołu do góry przez panienki, z góry na dół - przez kobiety zamężne. Strój uzupełniały korale, kabat (kaftan) na zimne dni wraz z chustą zakończoną frędzlami oraz buty - zalotki.

Ze względu na fakt, że strój ludowy ziemi michałowskiej wykonany był wyłącznie z naturalnych materiałów - był drogi i szyty właściwie raz na całe życie. Wdziewano go odświętnie, na chrzciny, wesela, do kościoła i na inne uroczystości. W kolorystyce dominowały: ciemna zieleń, bordo, granat, szary i brąz.

Uhonorowane przez wojewodę

W niedzielę, 12 września, podczas wielkiego festynu pod nazwą "Smaki Dziedzictwa", zorganizowanego w Kruszwicy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nagrodził animatorów kultury z województwa kujawsko-pomorskiego. W gronie 14 uhonorowanych przez wojewodę i kapitułę podmiotów oraz osób wyróżnienie odebrał również zespół wokalno-instrumentalny Wesołe Kumoszki ze Zbiczna.

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%