Zamknij

Brodnica. W weekend święto we wszystkich parafiach w mieście. Trwa peregrynacja obrazu uznanego za cudowny [ZDJĘCIA]

16:34, 08.10.2021 Aktualizacja: 17:45, 25.01.2023
Skomentuj . .

Na temat Obrazu Świętej Rodziny w Kaliszu w sumie niewiele wiadomo. Nie wiemy, kto go namalował, ani kiedy. Pewne jest jedynie to, że co najmniej od XVII w. do Kalisza pielgrzymują ludzie, którzy powierzają swoje trudne sprawy św. Józefowi czczonemu w wizerunku znajdującym się w kolegiacie.

Uznany za cudowny w 1770 roku

Dzięki kilkusetstronicowej książce ks. Stanisława Józefa Kłossowskiego (1726-1798) zachował się przekaz o legendzie, w myśl której pewnemu choremu, błagającemu o łaskę zdrowia miał objawić się starzec, który natchnął go do ufundowania obrazu z wizerunkiem św. Rodziny i Trójcy Przenajświętszej. Badacze podkreślają, że kompozycja, na której „triada niebieska" (Bóg Ojciec, Duch św., Syn Boży) spotyka się z „triadą ziemską" (Józef, Chrystus, Maryja), co ma znaczenie eschatologiczne - rodzina wyobrażona na obrazie pokazuje kierunek i cel drogi człowieka. W 1770 r. obraz został uznany za cudowny. W ślad za tym zaczął wzrastać kult obrazu i rosła liczba specjalnych nabożeństw odprawianych ku czci św. Józefa, nie licząc materialnych podziękowań. W roku zawalenia się południowej nawy kolegiaty ówczesny papież Pius VI koronował w Rzymie kopię kaliskiego obrazu.

Gdzie obraz już był

[ZT]27524544[/ZT]

Kopia Cudownego Obrazu Świętej Rodziny peregrynuje po parafiach diecezji toruńskiej od 8 maja, kiedy przyjmowano go w parafii pw. Opatrzności Bożej na Rudaku w Toruniu. Dopiero w czwartek, 23 września obraz został przewieziony z Lisnowa w dekanacie radzyńskim do kościoła pw. św. Małgorzaty w Płowężu, następnego dnia odebrali go wierni parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim, a w sobotę – w sąsiedniej parafii pw. św. Wojciecha. W niedzielę, 26 września obecnością obrazu cieszono się w parafii św. Marcina Biskupa w Góralach, w poniedziałek (27.09) – św. Apostoła Piotra i Pawła w Lembargu, we wtorek (28.09) – św. Mikołaja Biskupa w Kruszynach, w środę (29.09) – w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Brudzawach, w czwartek (30.09) – w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nieżywięciu, w piątek (1.10) – w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Bobrowie, w sobotę (2.10) – w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie, w niedzielę (3.10) – w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Sumowie, w poniedziałek (4.10) – w parafii pw. św. Stanisława BM w Cichem, we wtorek (5.10) – w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pokrzydowie, w środę (6.10) – w parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu. W czwartek (7.10) – obraz nawiedził parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Żmijewie.

A gdzie obraz jeszcze będzie

[ZT]27478036[/ZT]

W piątek (8.10) Obraz Świętej Rodziny nawiedza parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy, w sobotę (9.10) – nawiedzi parafię pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, w niedzielę (10.10) – parafię pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy, a w poniedziałek (11.10) - parafię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy. Ostatnim dniem peregrynacji w naszym powiecie będzie 12 października, kiedy obraz gościć będzie w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mszanie, skąd trafi do parafii we Wrockach, w dekanacie golubskim.

W przyszłym roku planowana jest kolejna peregrynacja. 7 czerwca 2022 roku obraz nawiedzi parafię pw. św. Wawrzyńca i Mikołaja w Radoszkach, 8.06 – parafię pw. św. Mikołaja Biskupa w Cielętach, 10.06 – parafię pw. Fabiana i Sebastiana w Szczuce, 11.06 – parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorczenicy, 12.06 – parafię pw. Nawiedzenia NMP w Jastrzębiu, a 13.06 – parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górznie.

Widzieliśmy uroczystości w Żmijewie

Kopię Cudownego Obrazu Świętej Rodziny z Kalisza wnieśli do świątyni w Żmijewie strażacy z OSP Zbiczno. Po przyjęciu obrazu przez wspólnotę parafialnych rodzin mszę św. odprawił ks. biskup Józef Szamocki w koncelebrze z ks. kan. Mariuszem Stasiakiem z brodnickiej fary i ks. kan. Kazimierzem Wierzbickim – proboszczem parafii Żmijewo. Ksiądz biskup wygłosił również kazanie poświęcone polskim rodzinom oraz ich zagrożeniom. Ten wieczór zakończyło wspólne czuwanie modlitewne oraz Apel Jasnogórski. Następnego dnia, przed pożegnaniem obrazu przewidziano czuwanie, mszę św. w intencji chorych, odnowienie ślubów małżeńskich, spotkanie z dziećmi i poświęcenie różańców.

(Radosław Stawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%