Zamknij

Brodnica. Niezwykły podarunek dla miasta. "Ulubiony obraz? Ten wywieziony przez dziadka z Wehrmachtu" [ZDJĘCIA]

21:27, 02.10.2021 Aktualizacja: 17:43, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Maria Oryszczak Fot. Maria Oryszczak

Zdarza się, że prywatni kolekcjonerzy sztuki przekazują do użytku społecznego część swojej kolekcji. Są to jednak wydarzenia niecodzienne. Taki wyjątkowy dar przekazali dla miasta Brodnicy państwo Brygida i Andrzej Piasek. Z własnej inicjatywy zamówili u artystki malarki w Krakowie kopię portretu Anny Wazówny. Sfinansowali dzieło, zakupili ozdobną ramę z początku XX wieku, zapłacili za jej renowację i pięknie oprawiony obraz podarowali miastu.

W czasie Pikniku Niepodległościowego pani Brygida oficjalnie przekazała obraz na ręce burmistrza Jarosława Radacza.

[ZT]27592585[/ZT]

Na razie obraz oglądać można w Sali Wielkiej pałacu Anny Wazówny. Stanowi część wystawy przygotowanej przez pracowników i dyrektora Muzeum Mariana Marciniaka pt. "Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy".

Dentystka i menedżer na emeryturze

Pani Brygida, z domu Próchnicka, oraz jej mąż Andrzej Piasek są miłośnikami sztuki i mają w swoim domu piękny zbiór obrazów, figurek i książek. Mieszkają w Brodnicy od niedawna, sprowadzili się 7 lat temu.

Pani Brygida jest brodniczanką z urodzenia. Ukończyła w Brodnicy 11-letnie gimnazjum i wyjechała na studia medyczne do Gdańska. Przez lata pracowała jako stomatolog w różnych miejscach Polski, by na emeryturze powrócić do rodzinnego miasta, które często wspominała.

Pan Andrzej mówi o sobie, że jest "obywatelem Polski". Pochodzi z Krakowa, przez wiele lat mieszkał w Tarnowie, w Krynicy-Zdroju, w Zakopanem, potem znów w Krakowie, a teraz w Brodnicy. Przez 50 lat pracy zawodowej związany był z Funduszem Wczasów Pracowniczych, a 48 lat zarządzał Regionem Polski Południowo-Wschodniej FWP. Jest ekonomistą i menedżerem, ale działalność kulturalna zawsze była mu bliska.

[ZT]27633632[/ZT]

Mieszkając w Krynicy-Zdroju, założył Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury i przez wiele lat był jego prezesem. Był też wykładowcą w Studium Managerów Turystyki w Krynicy. Za swoją działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń, a w III Rzeczpospolitej m.in. Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

Miłośnicy sztuki

Choć małżonkowie z zawodu nie są ani artystami ani teoretykami sztuki, to jednak dzieła sztuki są ich pasją. Razem zwiedzają europejskie muzea, oglądają dzieła mistrzów, dużo czytają o sztuce.

Szczególnie interesują ich dzieła artystów XVIII i XIX wieku. Jak mówią, obrazy są częścią ich życia, pozwalają odpocząć, inspirują do pracy, uspokajają. W swoich kolekcjach gromadzonych w różnych miejscach w Polsce mają ponad 70 obrazów.

Niezwykła historia obrazu

- Jednym z moich ulubionych oryginalnych obrazów jest scena rodzajowa Frantiszka Mrazka (1876-1933). To Czech, który studiował w Krakowie i w Polsce organizował swoje wystawy. Z malarzem tym wiąże się ciekawa historia. Otóż w 2017 r. mieszkaniec Bawarii napisał wiadomość do polskiej ambasady w Berlinie i poinformował, że chce oddać obraz, który jest własnością Polski. Po śmierci ojca porządkował strych w swym rodzinnym domu, gdzie natknął się na liczne pamiątki, nie tylko po ojcu, lecz także po dziadku, żołnierzu Wehrmachtu. Wśród porządkowanych rzeczy był m.in. ten obraz Frantiszka Mrazka, albumy ze zdjęciami z okresu wojny, listy i filmy, zresztą bardzo kontrowersyjne i obszernie komentowane przez historyków. Ów dziadek był porucznikiem Wehrmachtu służący od września 1939 r. do lipca 1940 r. w okupowanej Polsce. Obraz wrócił do Polski - opowiada Andrzej Piasek.

[ZT]27627120[/ZT]

Pan Andrzej jest stałym bywalcem aukcji dzieł sztuki w Polsce i poza granicami. Ma kontakty z marszandami sztuki, którzy sygnalizują mu, gdy na rynku pojawia się ciekawy obraz.

Poeta Andrzej Piasek

Poza kolekcjonowaniem dzieł sztuki Andrzej Piasek pasjonuje się też poezją. Po przyjeździe do Brodnicy zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Zwykłego Poetów Ziemi Brodnickiej "Wazówną czerpane". Sam pisze wiersze i wydaje je. Ma na swoim koncie 15 tomików swoich wierszy ilustrowanych dziełami sztuki, m.in. "Marzenia i tęsknoty", "Matka ziemia", "Brodnica wierszem malowana" itd.

- W moich działaniach pomaga mi Paweł Stanny, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Brodnicy. W pałacu Anny Wazówny w listopadzie 2021 roku na wystawie zaprezentowana będzie część mojej krakowskiej kolekcji obrazów. Serdecznie zapraszam - mówi Andrzej Piasek.

(Maria Oryszczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%