Na trójkątny brodnicki rynek dziarsko wkroczyło Wojsko Polskie. Dowódcy, generałowi Stanisławowi Pruszyńskiemu burmistrz Augustyn Gapa przekazał symboliczne klucze do miasta. Były krótkie , żołnierskie przemówienia, kwiaty od małej dziewczynki – E. Sukowskiej, polski chleb i wiwaty: Niech żyje Polska Niepodległa! Tak brodniczanie witali polskie Wojsko, które przyniosło miastu wolność. Był mroźny, styczniowy dzień 18 stycznia 1920 roku.
101 lat później
[ZT]27609927[/ZT]
25 września 2021 r. była słoneczna wrześniowa sobota, ale nastrój na Dużym Rynku podobny.
W czasie Pikniku Niepodległościowego powtórzono scenę powitania Polskiego Wojska w Brodnicy. Piknik Niepodległościowy miał odbyć się w ubiegłym roku, kiedy przypadała setna rocznica wyzwolenia miasta, jednak COVID pokrzyżował plany. Za to teraz wszystko było jak należy.
W uroczystym szyku stanęli żołnierze 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, samorządowcy, strażacy, harcerze, oddział wojska grupy rekonstrukcyjnej w mundurach z epoki, orkiestra dęta i mieszkańcy miasta.
Wzrok przyciągała barwna grupa mieszczan brodnickich w strojach z lat 20. minionego wieku.
- Zobacz, tak wyglądały kiedyś wózki dla dzieci, panie nosiły długie suknie, a takie były żołnierskie mundury wojska, które z generałem Stanisławem Pruszyńskim wyzwoliło Brodnicę w 1920 roku – pokazywali dzieciom brodniczanie, którzy przyglądali się miniinscenizacji wydarzeń sprzed lat.
Kapsuła czasu
Po paradzie ulicami miasta, uczestnicy pikniku przeszli pod Pałac Anny Wazówny. Tu na skwerku przy pomniku Anny Wazówny wkopano kapsułę czasu. W metalowej osłonie - list Burmistrza z opisem miasta i Księga Pamiątkowa, w której wpisywali się brodniczanie - czekać będą, być może sto lat, gdy kolejne pokolenia świętować będą rocznicę Niepodległości.
[ZT]27607279[/ZT]
Liczne atrakcje
[ZT]27605500[/ZT]
Na uczestników Pikniku Niepodległościowego czekało jeszcze wiele innych atrakcji.
Na placu przed pałacem były m.in. pokazy umundurowania i uzbrojenia wojsk polskich z 1920 roku, pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego, konkursy sprawnościowe: strzelanie z karabinków ASG, strzelanie z łuku, potyczki na szable piankowe, miasteczko harcerskie, a w nim pokazy udzielania pierwszej pomocy, zabawy dla dzieci i młodzieży „Tak bawili się nasi pradziadowie" z rozwiązywaniem krzyżówek niepodległościowych i animacjami, tematycznie nawiązującymi do dwudziestolecia międzywojennego.
MiPBP przygotowała Terenową Grę Literacką i kiermasz książek.
Niezwykły podarunek
Andrzej Piasek, poeta i prywatny kolekcjoner dzieł sztuki mieszkający w Brodnicy, prezentował część obrazów i cennych rzeźb ze swojej kolekcji. Razem z żoną Brygidą ufundowali dla miasta obraz Anny Wazówny. Z prywatnych środków sfinansowali wykonanie kopii obrazu królewny Anny przez artystkę malarkę z Krakowa oraz ozdobną ramę z epoki, w którą obraz oprawiono. Portret Anny Wazówny państwo Piasek uroczyście przekazali burmistrzowi Brodnicy w czasie otwarcia wystawy "Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy".
Organizatorami Pikniku Niepodległościowego byli Burmistrz Brodnicy i Rada Miejska w Brodnicy, ich partnerami: 4. Brodnicki Pułk Chemiczny, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, Stowarzyszenie Sagitta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz