Zamknij

Brodnica. Niezwykłe wojsko wkroczy na Duży Rynek. A władze ukryją to w ziemi i przykryją kamieniem

19:05, 23.09.2021 Aktualizacja: 17:40, 25.01.2023
Skomentuj Fot. Urząd Miejski w Brodnicy Fot. Urząd Miejski w Brodnicy

Piknik Niepodległościowy z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do granic Polski miał być zorganizowany w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii został przełożony. Teraz uznano, że już można, i w sobotę, 25 września, w Brodnicy możemy liczyć na wiele atrakcji w plenerze.

Rekonstrukcja historyczna

[ZT]27586111[/ZT]

Impreza plenerowa zostanie zorganizowana w godz. 12-16.30 na Dużym Rynku oraz Przedzamczu w Brodnicy. O godz. 12 na głównym placu miasta mieszkańcy będą mogli zobaczyć inscenizację historyczną, odtwarzającą wkroczenie wojsk polskich do Brodnicy w 1920 roku. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne, odtwarzające tamte czasy i wydarzenia, Kompania Honorowa 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, harcerze oraz orkiestra dęta. Pół godziny później czeka nas ciekawe wydarzenie obok pałacu Anny Wazówny, jakiego nie pamiętają najstarsi brodniczanie - ale o tym więcej poniżej. Potem organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa "Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy" w Sali Wielkiej pałacu Anny Wazówny. Od godz. 13 na Przedzamczu rozpocznie się już typowy piknik, podczas którego będzie można obejrzeć przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne prezentacje oraz pokazy umundurowania i uzbrojenie wojsk polskich z 1920 roku. Będzie można wziąć również udział w warsztatach artystyczno-rękodzielniczych, konkursach sprawnościowych: strzelaniu z karabinków ASG, strzelaniu z łuku, potyczkach na szable piankowe. Harcerze w swoim miasteczku przeprowadzać mają pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz nabór do swoich drużyn. Pracownicy Brodnickiego Domu Kultury i Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przygotowali dla dzieci i młodzieży animacje, a także gry i zabawy nawiązujące tematycznie do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Natomiast na parkingu przy pałacu wojsko i straż pożarna zaprezentują sprzęt wojskowy i strażacki. W czasie imprezy na scenie wystąpią młodzi artyści z BDK, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Lidzbarka Welskiego oraz zespół Piąta Struna Basu. Poza tym zaplanowano: pokazy tańca, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozwiązywanie krzyżówek historycznych, minikiermasz książki, poczęstunek okolicznościowym tortem i harcerską grochówką.

Kapsuła przykryta kamieniem

[ZT]27582013[/ZT]

W znanym horrorze "Zapowiedź" (w roli głównej Nicolas Cage) umieszczona w ziemi tzw. kapsuła czasu zostaje wydobyta po 50 latach, a wydobyta z niej notatka okazuje się zapowiedzią ogromnych katastrof, a potem zagłady ludzkości.

Bardzo podobną kapsułę czasu przygotowały władze miasta Brodnicy, ale jej zawartość - miejmy nadzieję - nie będzie tak destrukcyjna jak ta filmowa. Walec o długości 50 cm i szerokości 31 cm został wykonany z nierdzewnej stali - jak informuje magistrat. Na jej zamknięciu umieszczono napis: "Kapsuła czasu. W 100-lecie powrotu Brodnicy do Macierzy 1920-2020. Otworzyć w 2120 roku".

W sobotę o godz. 12.30 kapsuła ma zostać umieszczona w specjalnie wybetonowanym otworze w ziemi na skwerze obok pałacu Anny Wazówny, a następnie przykryta kamieniem z tablicą upamiętniającą stulecie powrotu Brodnicy do Polski. Tablica została specjalnie zaprojektowana przez znanego artystę z Płowęża Kubę Matejkowskiego (twórcę m.in. statuetek Telekamer), natomiast sam granitowy kamień jest przechowywany w brodnickim muzeum jako dawny element budowli miejscowego zamku krzyżackiego, z którego dziś pozostała tylko wieża, piwnice i ruiny murów. Sama tablica została wykonana z "metali szlachetnych", pozostaje mieć tylko nadzieję, że żadnemu złodziejowi nie uda się jej ukraść.

A co w środku?

[ZT]27582818[/ZT]

Wkopanie kapsuły czasu z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy zaproponowali w roku jubileuszowym tego wydarzenia radni miejscy z komisji kultury, turystyki i promocji miasta.

"W kapsule umieściliśmy list do przyszłych pokoleń opisujący Brodnicę nam współczesną, flagę Polski, Unii Europejskiej i naszego miasta, zapisany na nośniku cyfrowym hejnał Brodnicy, filmy oraz zdjęcia pokazujące Brodnicę roku 2020" - czytamy w komunikacie władz miasta. "Znaleźć tam będzie można również wszystkie Medale Brodnicy, którymi Burmistrz honoruje osoby zasłużone dla miasta. W kapsule następne pokolenia znajdą również księgę pamiątkową, albumy fotograficzne poświęcone Brodnicy, mapę turystyczną miasta, książkę autorstwa Mariana Chwiałkowskiego poświęconą 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy oraz egzemplarze gazet: Ziemi Michałowskiej, wydanie Gazety Pomorskiej, Super Brodnicy, Gazety Wyborczej i Czasu Brodnicy z 24 września br.".

Czy rzeczywiście flagi, medale i hymny to dobra pamiątka dla potomnych przekazująca informacje o życiu współczesnych mieszkańców miasta - to temat do dyskusji. Ale to radni decydowali o zawartości kapsuły. Tymczasem w wielu miastach samorządy przygotowują podobne pamiątki wspólnie z mieszkańcami. Na przykład w Dzierżoniowie, Chmielnie czy Słubicach przy podobnych okazjach władze miast zaprosiły mieszkańców do współpracy i do kapsuły trafiły zdjęcia, listy, wspomnienia samych mieszkańców czy inne artefakty, które miały pokazać, jak wyglądało ich miasto w XXI wieku.

- To radni zdecydowali o zawartości kapsuły, choć jestem przekonana, że konsultowali te pomysły z mieszkańcami - mówi Zdzisława Marciniak, dyrektor wydziału współpracy zewnętrznej i informacji Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - Wkładanie do środka wszystkiego, co przynieśliby mieszkańcy, byłoby niemożliwe, choćby ze względu na brak miejsca.

(Janusz Wojtarowicz, Paweł Kędzia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%