Parafia w Strzygach należy do dekanatu rypińskiego, a sama wieś leży przy drodze wojewódzkiej w gminie Osiek. Proboszcz parafii ks. Jarosław Maciej Jastrzębski wykazuje się sporą inicjatywą, dotyczącą szczególnie świątyni i jej otoczenia.
Piłsudski i relikwie
- Od roku 2018 przed kościołem mamy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od kwietnia 2021 są wśród nas relikwie (ex ossibus - tj. „z kości") patrona parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika. Zostały uroczyście wprowadzone w czasie odpustu ku czci naszego głównego patrona. Po wprowadzeniu relikwii do naszej świątyni przyszła mi myśl, że od tej chwili kościół w Strzygach stał się takim „małym Wawelem" - opowiada ks. proboszcz.
[ZT]27478036[/ZT]
Ale nie tym wydarzeniem zainteresowała się TVP Info, ogólnopolski kanał informacyjny telewizji publicznej. Publikację o Strzygach ciągle możemy przeczytać na ich stronie internetowej.
Na murze wokół kościoła
Ważną częścią świątyni w Strzygach stał się odnowiony mur okalający kościół. Rok temu na murze od strony południowej zainstalowano 20 medalionów tajemnic różańcowych. I od nich zaczął się pomysł, by mur stopniowo wypełniać rzeźbami i obrazami.
Zbliżająca się rocznica beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego stała się inspiracją do stworzenia muralu, który przedstawia hołd, jaki prymas Wyszyński złożył nowo wybranemu św. Janowi Pawłowi II. Mural powstał w czerwcu.
Obraz na murze, który umieszczono naprzeciw głównego wejścia do kościoła, ma wymiary 180 cm na 165 cm. Jego autorką jest Agnieszka Cieszewska z Płońska, a sponsorami są parafianie Magdalena i Sławomir Stoccy ze Strzyg. Mural został poświęcony przez ks. dr. Wojciecha Kućkę, dyrektora wydziału ds. rodzin w Kurii Diecezjalnej Płockiej, wykładowcę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
Wycieczki do Strzyg
[ZT]27476844[/ZT]
Przy muralu w Strzygach fotografuje się wiele osób, które przyjechały tu specjalnie, by podziwiać obraz. Jak informuje ksiądz, do Strzyg planowane są szkolne wycieczki z okolicznych miejscowości, organizowane w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jak uważa ks. proboszcz, takie inicjatywy integrują tutejszą społeczność. Parafia organizuje wspólne wycieczki, pielgrzymki, koncerty.
– Dzięki muralowi otoczenie kościoła w Strzygach staje się piękną lekcją historii i religii – cytuje ks. Jastrzębskiego TVP Info.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz