Zamknij

Powstał mural na ścianie szkoły. Artysta namalował całą opowieść [ZDJĘCIA]

10:04, 07.08.2021 Maria Oryszczak Aktualizacja: 10:52, 26.05.2023
Skomentuj Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Na budynku szkoły powstał mural nawiązujący do polskiej historii. Fundacja Brama Epok, realizująca projekt, zamierza w tym roku znowu zaprosić mieszkańców powiatu na imprezy promujące historię

Na ścianie szczytowej Szkoły Filialnej w Cielętach powstał mural patriotyczny pod tytułem "Nasze dziedzictwo - Niepodległa owocem marzeń i walki przodków".

- Stojąc frontem - lewa strona muralu to nasza teraźniejszość. W namalowanych oknach przedszkola widać również przyszłość dzieci, a także ich obecne zabawki. Drzewo - jabłoń - jest łącznikiem z prawą stroną muralu - są na niej autentyczne sylwetki, zaczerpnięte z archiwalnych zdjęć, sanitariuszka i dwóch żołnierzy z 1920 roku. Nie widać broni czy wojny, chodzi o Ich cichą obecność, tuż za rogiem naszej teraźniejszości. Żółte promienie słońca, wykonane w indywidualnym dla artysty stylu, opowiadają o jasnej przyszłości, którą mamy dzięki Przodkom. Niepodległość jest owocem ich walki i marzeń. Przed muralem jest przestrzeń, aby ustawiły się tam obecnie uczące się w szkole dzieci - cienie dzieci na muralu będą uzupełnieniem tej sceny - objaśnia symbolikę scen z muralu w Cielętach Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok.

[ZT]27123446[/ZT]

Fundacja zdobyła pieniądze na wykonanie muralu z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego". W całej Polsce powstanie około 70 takich murali.

Twórcą młody artysta

Wykonawcą malowidła na ścianie szkoły w Cielętach jest młody artysta (ur. w 1986 roku) Maciej Bukowski, pochodzący z Chełmży. To malarz, muralista, projektant graficzny oraz edukator, który od 2019 roku jest rozpoznawalnym artystą nie tylko w Polsce, lecz również w południowej Hiszpanii oraz na Gibraltarze. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach Europy - w prywatnych domach, apartamentach, ale także w gibraltarskim ratuszu.

- Kontynuacją tematyczną muralu będą warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków i dzieci z klas I-II w szkole w Cielętach. Planujemy zajęcia plastyczne i spotkanie z historią oraz kino plenerowe dla wszystkich. Fundusze na projekt edukacyjny pozyskaliśmy z programu Niepodległa. Partnerami projektu są: Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce z dyrektorem Zenonem Matuszewskim, Marylą Wolentarską i pracownikami Szkoły Filialnej oraz Urząd Gminy Brodnica z wójtem Adamem Zalewskim - mówi Joanna Kalenik, prezes Fundacji Brama Epok.

Oficjalne uroczystości odsłonięcia muralu i działania edukacyjne planowane są na 17 września 2021.

Aktywna Fundacja Brama Epok

[ZT]26740741[/ZT]

Fundacja Brama Epok to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w naszym regionie. Za swoje liczne inicjatywy społeczne w tym roku znalazła się pośród najlepszych z województwa. Za projekt "Kiedyś to było… Czasami kilka małych kroków do tyłu, pozwala na jeden wielki krok naprzód" otrzymała nagrodę Marszałka "Rodzynki z pozarządówki" - XIV edycja 2021.

W ramach projektu Brama Epok zapraszała m.in. na warsztaty filmowo-fotograficzne "Osiedlowy urbex" w Mileszewach, seanse kina plenerowego, historyczne sesje fotograficzne, pokazy walk w osadzie Milewita w Mileszewach. Za pozyskane pieniądze kupiono także sprzęt do wyświetlania filmów w ramach kina plenerowego. Sprzęt zapewne się przyda, bo w tym roku planowana jest kontynuacja projektu. Brama Epok po raz drugi pozyskała środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na realizację interesujących pomysłów.

(Maria Oryszczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%