Jak udało się nam ustalić w Brodnicy i okolicach działa pięć firm zajmujących się jednocześnie wypożyczaniem kajaków i organizacją spływów.
Są to:
* Stanica Wodna PTTK w Bachotku (tel. 56 498 59 19),
* Wypożyczalnia Kajaków „Korsarz" (tel. 697 754 161),
[ZT]27266894[/ZT]
* PPHU Paweł Urbański Spływy Kajakowe Drwęcą i Pojezierzem Brodnickim (tel. 606 898 322),
* Artur Warszawski, Brodnica, ul. Zakątek 14 (tel. 606 207 139),
* www.kajakcbr.pl (tel. 500 159 361).
Samych wypożyczalni sprzętu pływającego jest znacznie więcej.
Skarlanka jest już oznaczona
- W 2020 roku, w ramach przyznanego nam grantu, oznakowaliśmy rzekę Skarlankę na odcinku od jeziora Robotno do ujścia Skarlanki do Drwęcy – tam i z powrotem – informuje Jarosław Orzech kierownik biura zarządu PTTK i kierownik Stanicy Wodnej PTTK nad jeziorem Bachotek.
[ZT]27267025[/ZT]
- Z pewnością uatrakcyjni to spływy kajakowe i podniesie prestiż tej malowniczej rzeki. Na tej trasie pojawiły się znaki informujące m.in. o miejscu wodowania łodzi i kajaków, o miejscach przystankowych, o odległości od stanicy. Są też wyrysowane kontury jezior z zaznaczeniem kierunku szlaku kajakowego oraz znaki informujące o miejscu niebezpiecznym, związanym z niskim prześwitem między mostem a lustrem wody, przy którym należy zachować szczególną ostrożność, jak na przykład przy mostku Jadwigi na kanale między jeziorem Bachotek i jeziorem Strażym.
Spływy są większe i mniejsze, ten był ogromny
- W naszym nocnym, świętojańskim spływie kajakowym w czerwcu wzięło udział blisko 240 osób, z czego 90 proc. stanowili turyści – twierdzi Krzysztof Wiśniewski z firmy „Korsarz" organizującej spływy kajakowe i wynajem sprzętu wodnego w Rytychbłotach nad jeziorem Zbiczno. – Obecnie, mimo wielu podejmowanych przez nas czynności ciągle mam wrażenie, że ciągle jesteśmy przed „turystycznym uderzeniem". W moim przekonaniu jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest ciągle kulejąca promocja Pojezierza Brodnickiego.
[ZT]27267485[/ZT]
Pole namiotowe na pierwszej plaży w Rytychbłotach czynne jest w sezonie wakacyjnym od godz. 8 do 19. Od godz. 9 można wypożyczać tam właściwie każdy rodzaj sprzętu pływającego wraz z najnowocześniejszymi rowerami wodnymi. Dostępne dla turystów po raz pierwszy są również rowery kołowe trekkingowe i elektryczne. Kolejną nowością tego lata jest food truck z małą gastronomią czynny od godz. 11 do 19.
Trzy trasy kajakowe z biegiem Drwęcy
Jeśli ktoś ma ochotę na spływ kajakowy, a nie bardzo wie jaka trasa będzie dla niego odpowiednia – spieszymy z pomocą. Otóż pierwsza z proponowanych tras kajakowych wiedzie z Tamy Brodzkiej do Brodnicy, liczy około 13 km i można ją przepłynąć, w zależności od tempa, w jakieś 3 godz.
[ZT]26960960[/ZT]
Zbiórka uczestników może być zorganizowana na Zakolu Drwęcy w Brodnicy, sąd kajaki wraz z ludźmi wywożone są busami w górę rzeki do Tamy Brodzkiej, gdzie następuje wodowanie i początek trzygodzinnego spływu aż do przystani. Siedząc w kajaku warto zaopatrzyć się w lornetkę i aparat fotograficzny dla podpatrywania siedlisk dzikiego ptactwa - czapli, kormoranów, żurawi, rybołowów czy nawet orła bielika. Można liczyć na bliskie spotkania z perkozami, dzikimi kaczkami czy podziwiać żeremia bobrowe. Meandrująca Drwęca na tym odcinku nie pozwala na monotonię. W Bobrowiskach można wysiąść z kajaka i dla rozprostowania nóg wspiąć się na wieżę widokową.
[ZT]27188280[/ZT]
Druga trasa jest podobna do pierwszej, z tą jednak różnicą, że trwa dłużej, bo do 4 godz. i liczy około 20 km. W tym przypadku kajakarze wywożeni są busami wyżej, bo aż do Świecia na wysokości Jajkowa.
Trzecia trasa z biegiem Drwęcy ma swój początek wodowania w Pustej Dąbrówce i liczy 23 km, których pokonanie zajmuje około 5 godz.
Opisane wyżej trzy trasy są najczęściej wybierane przez turystów na spływy jednodniowe. Bywają wszak chętni również na spływy dwudniowe, weekendowe i tu najbardziej popularną trasą jest odcinek Brodnica – Golub-Dobrzyń z noclegiem pod namiotami w Pustej Dąbrówce. Ta dwudniowa trasa liczy 45 km, z których codziennie można pokonywać dystans ponad 20 km.
[ZT]27262926[/ZT]
Inna dwudniowa trasa wiedzie z Wielkiego Głęboczka do Bachotka (23 km) z noclegiem w jednym z ośrodków wypoczynkowych i z Bachotka do Brodnicy (20 km). Łącznie liczy ona 43 km. Jeszcze dłuższe, bo tygodniowe spływy kajakowe, obliczone na 6-7 dni rozpoczynają się w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim i wiodą m.in. przez Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Złotorię i dalej Wisłą do Torunia.
Trasy kajakowe połączonymi jeziorami rynnowymi
Jeśli chodzi o szlaki kajakowe połączonymi ze sobą jeziorami do najtrudniejszych zaliczany jest ten, który wiedzie z Jeziora Skarlińskiego, z którego wypływa Skarlanka, do Wielkich Partęczyn.
[ZT]26985446[/ZT]
Spływ zaplanowany jest na 4-5 godz. wiosłowania w krótszych kajakach jednoosobowych. Wodniacy określają go jako atrakcyjny, choć trudny i uciążliwy z uwagi na powalone drzewa i konieczność przeciągania kajaków.
Drugi spośród jeziornych szlaków na trasie jezior Ciche – Zbiczno – Strażym – Bachotek zaliczany jest do szlaków niezwykle malowniczych i łatwych do przebycia. Liczy on około 15 km. W kajaku spędzamy około 4 godz. lub jeśli chcemy to i dłużej, gdy zechcemy wyprostować nogi na mijanych polach biwakowych, a tam czasu nikt nie limituje.
[ZT]27254479[/ZT]
Trzeci szlak wodny – Szlakiem Skarlanki stanowiącym oś hydrograficzną Pojezierza Brodnickiego - należy do najbardziej malowniczych, co potwierdza m.in. Marian Tomoń, dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego, czy Jarosław Orzech, kierownik Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku. Trasa liczy 17 km i jej przepłynięcie trwa około 4 godz. Początek wodowania następuje na jeziorze Wielkie Partęczyny, potem płynie się przez Dębno – Robotno – Kurzyny, dalej należy kajak przenieść w okolicy starego młyna w Grzmięcy i zwodować w Skarlance, by wpłynąć do jeziora Strażym, skąd popłyniemy na jezioro Bachotek. Widoki atrakcyjne i gwarantowane, czas urozmaicony i nie do zapomnienia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz