Gdy budowa albo remont jest zakończony, zawsze pojawiają się lokalni włodarze, słychać przemówienia, przecina się wstęgi. Pół wieku temu, w czasach PRL, wcale nie było inaczej.
W latach 60. ubiegłego wieku na Rynku w Górznie uroczyście odsłonięto obelisk ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej. Na zachowanym zdjęciu nr 1 w tle widoczny jest popularny wtedy model autobusu, tzw. ogórek, oraz wieża kościoła ewangelickiego, który obecnie już nie istnieje.
W roku 1966 władze gminy Jabłonowo uroczyście oddały do użytku w Nowej Wsi nowo wyremontowany XVII-wieczny dworek. Jak widać na zdjęciu nr 2, popularne były wtedy czarne motocykle WSK i SHL. Obecnie budynek jest w użytkowaniu Kościoła – mieści się tu diecezjalny ośrodek kolonijny.
[ZT]27061344[/ZT]
Podczas tej uroczystości w Nowej Wsi za stołem prezydialnym – jak widać na zdjęciu nr 3 – usiedli m.in. przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Jabłonowie-Zamku Stanisław Rotuski, członek Prezydium Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Brodnicy Marian Steckiewicz, prezes Kółka Rolniczego w Nowej Wsi Adolf Głogowski i prezes GS Jabłonowo Andrzej Grzymowicz. Kto jest kim na zdjęciu, nie udało nam się ustalić.
W 1978 r. uroczyście otwarto nowo wybudowany w czynie społecznym budynek Domu Rzemiosła przy ul. Kamionka w Brodnicy (zdjęcie nr 4). Na dużej sali obecni byli wtedy ówcześni notable, m.in. naczelnik Brodnicy Chojnicki (w pierwszym rzędzie pierwszy od prawej), sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Jerzy Tomasz (obok) i przewodniczący koła ZBOWiD-u Brunon Schuetz (czwarty od prawej w pierwszym rzędzie).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz