Konkurs został zorganizowany przez Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Golubiu-Dobrzyniu we współpracy z innymi instytucjami. Był on adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Polski oraz uczniów szkół średnich ze Szwecji i Litwy. Tegoroczna edycja obejmowała trzy kategorie prac konkursowych: prace plastyczne, prace multimedialne i prace pisemne. W konkursie uczestniczyła m.in. młodzież z Krakowa, Nowego Sącza, Inowrocławia, Bielska Białej, Jaworza, Koszalina, a także uczniowie z Litwy.
[ZT]27049773[/ZT]
W gronie jurorów V Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Historycznej „Polska - Szwecja między rywalizacją a współpracą” zasiedli pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Demokracji w Grudziądzu. Konkursowi patronowali m.in.: Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, KPCN w Toruniu, wojewoda i marszałek naszego województwa, Kancelaria Sejmu RP, ambasada Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza, Towarzystwo Polsko-Szwedzkie, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Bank Polski, Skarbnica Narodowa, włodarze wielu miast i powiatów oraz firmy prywatne. Oprócz nagród rzeczowych laureaci odbiorą indeksy na wybrane kierunki w wymienionych wyżej uczelniach.
Kinga napisała o Annie Wazównie
W kategorii prac pisemnych do jury wpłynęły 52 prace, spośród których wyłoniono 15 laureatów. W tym gronie znalazła się uczennica III LO Kinga Kłosowska, która napisała pracę pisemną z przypisami i bibliografią na temat: „Szwedzi w Polsce – portret wybranej osoby lub grupy społecznej. Anna Wazówna”.
[ZT]27038770[/ZT]
Licealistka wykorzystała nie tylko faktografię, artykuły i opracowania historyczne, lecz także poezję brodniczanina Ryszarda Przybylskiego – „Anna Wazówna królewna z białą chryzantemą” oraz bajkę pt. „Królewna Anna Wazówna” napisaną przez historyka, muzeologa i przede wszystkim badacza dziejów rodziny Wazów dr Alicję Joannę Saar-Kozłowską. Dopełnieniem jej pracy była bogata ikonografia, choć jak wiadomo dzięki badaniom Alicji Saar-Kozłowskiej, do tej pory nigdzie nie odnaleziono portretu szwedzkiej królewny, a te, które mamy, są jedynie domniemane. Wśród zdjęć zamieszczonych w pracy była m.in. replika bransolety Anny Wazy, której oryginał przechowywany jest w Uppsali w Szwecji, a także mural z wizerunkiem szwedzkiej księżniczki, który pojawił się na kamienicy przy ul. Paderewskiego w Brodnicy.
Samanta i Hanna laureatkami w konkursie plastycznym
Ale nie tylko wiedzą mogli wykazać się uczestnicy konkursu, sukcesy odniosły nasze reprezentantki w kategorii prac plastycznych. Spośród 15 nadesłanych prac jury przyznało tytuł laureata za zajęcie trzech pierwszych miejsc. I miejsce zajęła praca Samanty Daniszewskiej, uczennicy klasy drugiej Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej z CKZiU w Brodnicy. Samanta wykonała cyfrową wersję kopii Matejkowskiego portretu Zygmunta III Wazy, namalowanej przez Jolantę Motylińską, nauczycielkę CKZiU. Wydruk wykończyła kryształkami Swarovskiego, koralikami oraz wydrukami 3D. Powstała w ten sposób oryginalna praca plastyczna.
[ZT]27038707[/ZT]
III miejsce w tej kategorii zajęła Hanna Grochowalska z III LO ex aequo z uczennicą z Bielska-Białej.
– Namalowałam obraz olejny na płótnie przedstawiający scenę z brodnickiego pałacu z 6 lutego 1625 roku, a więc czasu zgonu księżniczki Anny Wazówny – wyjaśnia Hanna. – W centralnym miejscu w łożu widoczna jest królewna Anna przybrana w klejnoty. Otaczają ją bliskie jej osoby – luteranie i katolicki ksiądz próbujący nawrócić ją na katolicyzm. Moim zamiarem było jak najwierniej oddać ostatnie ziemskie chwile Anny Wazówny w całkowitej zgodzie z prawdą historyczną. Ukończenie obrazu zajęło mi 10 godzin. Nadałam mu tytuł: „Ars moriendi – królewna Anna Wazówna na łożu śmierci”. Można będzie go oglądać na zamku w Golubiu.
Laureaci w kolejnej kategorii
W kategorii pracy multimedialnej III miejsce zajęli tegoroczni maturzyści z klasy IV Technikum Informatycznego CKZiU: Patryk Król i Mateusz Barski. Uczniowie wykonali prezentację dotyczącą zabytków Szwecji, takich jak: Katedra w Lund, Zamek Kalmarski, Zamek Gripsholm, Pałac Ulriksdal Tjolöholm, Dom Rycerstwa w Sztokholmie.
Nagrody na turnieju rycerskim
Opiekunem merytorycznym obu laureatek konkursu z III LO był historyk Radosław Stawski. Z tej szkoły finalistami konkursu zostali też Wiktoria Marchewka (praca plastyczna) i Ksawery Komasara (praca pisemna). Sandrę Daniszewską z CKZiU do konkursu przygotowywała Jolanta Motylińska, zaś Patryk Król i Mateusz Barski pracowali pod okiem Justyny Bartoszewskiej. Udział uczniów CKZiU w konkursie koordynowała Iwona Zielińska.
Wyniki ogłoszone zostały 23 kwietnia br., jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy zrezygnowali z uroczystej gali z udziałem laureatów. Jest ona zaplanowana na 3 lipca br. i będzie połączona z 45. Wielkim Turniejem Rycerskim na Zamku Golubskim. Dopiero wówczas laureaci odbiorą nagrody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz