Podobno w tym roku ma być maturzystom łatwiej. Żeby zdać, uczeń będzie musiał przystąpić tylko do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Czas egzaminu pozostanie ten sam, ale będzie mniej zadań (głównie otwartych) do rozwiązania w arkuszu. Nie będzie egzaminów ustnych i dodatkowo uczniowie nie muszą wybierać żadnego rozszerzenia.
[ZT]26973892[/ZT]
- W tym roku na maturze z języka polskiego do wyboru będzie nie jeden, a dwa tematy rozprawki. Jeden temat ze wskazaną lekturą obowiązkową i drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych - wyjaśnia Anna Biłas, polonistka, egzaminatorka maturalna Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
A lektur obowiązkowych jest stosunkowo niewiele. To "Bogurodzica", "Treny", "Pieśni" i "Psalmy" Jana Kochanowskiego, "Dziady cz. III" i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i wybrane opowiadanie Brunona Schulza.
[ZT]26973647[/ZT]
Na przedmaturalnej giełdzie uczniowie raczej wykluczają temat z Gombrowicza, a stawiają na „Pana Tadeusza” albo inną patriotyczną w wymowie lekturę.
W powiecie brodnickim 624 maturzystów
Najliczniejszą grupą zdających, bo aż 358 osób, będą uczniowie klas maturalnych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W I LO w Brodnicy do matury przystępuje 152 absolwentów. Bardzo małe grupy będą zdawać egzamin dojrzałości w Zespole Szkół w Jabłonowie - 12 osób i w Liceum Katolickim (LO SPSK) w Górznie - 10 osób.
Poza tegorocznymi absolwentami w szkołach maturalne wyzwanie podejmą także niektórzy ich starsi koledzy, którzy chcą poprawiać swoje wyniki z poprzednich lat.
[ZT]26929869[/ZT]
- W III LO w Brodnicy zdawanie egzaminu maturalnego w tym roku zadeklarowało 80 absolwentów oraz 10 osób, które poprawiają swoje wyniki z lat poprzednich lub zdają dodatkowy przedmiot. Każdy uczeń może przez pięć lat poprawiać wynik swojej matury - informuje Marek Jasiński, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Brodnicy.
Procedury antycovidowe
Tak jak w roku poprzednim obowiązywać będą procedury antycovidowe, czyli m.in. stoliki rozstawione co najmniej 1,5 metra od siebie, dezynfekcja rąk, maseczki, wchodzenie na salę w ściśle określonych godzinach z zachowaniem czasowych odstępów. Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero, kiedy już siądzie przy swoim stoliku.
[ZT]26889157[/ZT]
Egzamin maturalny w terminie głównym zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym trwać będzie od 4 do 20 maja 2021 r. Zacznie się, jak zwykle, od języka polskiego. W kolejnych dniach będą matury z matematyki i języka angielskiego.
Dla osób, które z wyjątkowych względów, np. zdrowotnych, nie pojawią się na sali egzaminacyjnej w określonym podstawowym terminie, będzie termin dodatkowy: od 1 do 16 czerwca 2021 r. Poprawkę będzie można zdawać 24 sierpnia br.
Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 5 lipca 2021 r., a dla osób poprawiających w sierpniu - 10 września 2021 r.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu czasbrodnicy.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz