Tablic na trasie będzie dwadzieścia, a ta główna - z mapą - na terenie rekreacyjnym nad stawem w Pokrzydowie (kujawsko-pomorskie). Wszystkie mają stanąć do czerwca, a już na początku lipca planowana jest ogólnopolska impreza dla fanów fikcyjnych zbrodni.
Urząd Gminy Zbiczno (Kujawsko-Pomorskie) we współpracy z grupą fanów twórczości pisarki przygotowuje ścieżkę turystyczną "Śladami powieści Katarzyny Puzyńskiej". Na terenie gminy pojawi się dwadzieścia tablic w miejscach związanych z powieściami pisarki. Na każdej tablicy znajdzie się cytat z książki.
Ta niewątpliwie atrakcja turystyczna będzie gotowa przed tegorocznym "Zlotem w Lipowie", który planowany jest na początek lipca. To ogólnopolski zjazd fanów pisarki, który wyjątkowo w ubiegłym roku z powodu pandemii zorganizowano online, ale może w tym uda się wrócić do tradycyjnej formuły.
- Od strony finansowej i technicznej projekt zabezpiecza gmina - informuje wójt Magdalena Golubska. - Grupa od zlotu wyszukała cytaty na tablice i wybrała miejsca, gdzie mają stanąć. Są to Lucyna Kaczyńska, Emilia Grochowska, Małgorzata Wierzbowska, Tomek Piotrowski i Marcin Jadziński. Graficznie opracował tablice na nasze zlecenie pan Marcin Moneta, również "zlotowicz". Główna tablica będzie formatu A0 (1189x841 mm), a pozostałe A2 (594x420 mm).
[ZT]26462679[/ZT]
- Wymyśliliśmy tablice wspólnie podczas spotkania u pani wójt i rozmowy o współpracy podczas ubiegłorocznego zlotu - informuje jedna z organizatorek zlotu Gosia Wierzbowska. - Na poprzedni zlot nie zdążylibyśmy z realizacją tego pomysłu i dlatego na spokojnie realizujemy to w tym roku.
Zlot odbędzie się w pierwszy weekend lipca (2-4 lipca). Niepewna sytuacja pandemiczna nie pozwala nam określić formuły zlotu, niewykluczone, że ponownie w wersji online, jeśli będą obostrzenia co do imprez.
- Nie tylko w miejscach zbrodni, ale we wszystkich miejscach, które istnieją i są opisywane w powieściach - wyjaśnia Gosia Wierzbowska. - Na każdej będzie cytat z powieściowym opisem tego miejsca lub z fragmentem akcji w tym miejscu.
[ZT]26034746[/ZT]
Takie tablice staną np. w Pokrzydowie przy stawie obok remizy, przed stanicą PTTK Bachotek, przed młynem w Gaju-Grzmięcy, przy tzw. mostku Jadwigi (w powieści kamiennym mostku), w Szramowie przed domem sędziego z powieści, w Zbicznie przed budynkiem biblioteki, który był pierwowzorem budynku komendy policji w Lipowie.
W roku 2019 znalazła się w gronie dziesięciu polskich pisarzy, których książki sprzedawały się najlepiej (ranking tygodnika „Wprost”). Mieszka pod Brodnicą (Kujawsko-Pomorskie), a akcję serii swoich kryminałów umiejscowiła w Lipowie i okolicach. W praktyce każdy mieszkaniec Pojezierza Brodnickiego wie, że chodzi o tutejsze Pokrzydowo i Brodnicę. Czytelnicy odnajdują w powieściach miejsca autentyczne, choć zmienione wyobraźnią pisarki, np. neoromański kościół z Pokrzydowa, remizę przy stawie, bunkier nad jeziorem Zbiczno, ośrodek w Bachotku i wreszcie wiele miejsc z Brodnicy - z wieżą krzyżacką, rynkiem, komendą policji, a nawet restauracjami w mieście.
Urodzona w 1985 roku lata dzieciństwa spędzała często u babci w Pokrzydowie, o którym pisze, że jest to jej ukochane miejsce na świecie. Dlatego swoją kryminalną sagę osadziła właśnie tutaj, choć Pokrzydowo istnieje jako Lipowo. Z wykształcenia jest psychologiem. Zanim zajęła się pisaniem, pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Sagę o Lipowie rozpoczyna "Motylek" wydany w lutym 2014 roku. W tym roku ukaże się już 13. tom - "Martwiec". Wszystkie książki ukazały się nakładem wydawcy Prószyński i Spółka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz