Zamknij

Czystsze powietrze, mniej brzydkich zapachów i dwutlenku węgla. W Brodnicy likwidują wielką kotłownię, powstaje bioreaktor

12:18, 16.11.2020 Aktualizacja: 00:56, 24.06.2023
Skomentuj Foto: Krzysztof Cedro: W budowie, na terenie zakładów  przy drodze wojewódzkiej na Rypin, zaangażowanych było wiele firmy z regionu. Foto: Krzysztof Cedro: W budowie, na terenie zakładów przy drodze wojewódzkiej na Rypin, zaangażowanych było wiele firmy z regionu.

W brodnickim zakładzie kojarzonym od lat z dymiącym kominem likwidowana jest wielka kotłownia węglowa. Powstaje też bioreaktor z oczyszczalnią ścieków i przykrych zapachów. Co ciekawe - wszystkie te inwestycje bez udziału dotacji unijnych

Budowa elektrociepłowni w Brodnickich Zakładach Żelatyny ruszyła pod koniec 2018 roku.

- To wymogi ekologiczne, przed jakimi zostaliśmy postawieni - mówi właściciel zakładów Marek Hildebrandt. - Cały czas pracujemy nad tym by mieć jak najmniejsze negatywne odziaływanie na środowisko, a przy okazji produkować prąd na własne potrzeby. Wszystko wykonaliśmy z własnych środków, bez pomocy pieniędzy z Brukseli.

Wszystko za sprawą gazu

Budowa elektrociepłowni mogła ruszyć dzięki pojawieniu się w Brodnicy gazu ziemnego.

[ZT]26191522[/ZT]

W budowie, na terenie zakładów przy drodze wojewódzkiej na Rypin, zaangażowane były firmy z regionu: Bratex - prace budowlane, Kobar - instalacje mediów i urządzeń, Mikobud wykonanie dachu i instalacje drzwi dźwiękochłonnych, zakład elektryczny W. Kalisz.

Mniej dwutlenku węgla

Elektrociepłownia nie wymaga obsługi ciągłej, tylko doraźnej.

- W skład elektrociepłowni wchodzą dwa kotły parowe firmy LOOS zasilane gazem oraz silnik generujący energię elektryczną z gazu oraz wspomagający ciepłem wyrzutowym jeden z kotłów parowych zwiększając jego sprawność, czyli generuje około jedną tonę pary na godzinę bez zużywania gazu - tłumaczy prezes zarządu BZŻ Grzegorz Kijewski. - Do produkcji na godzinę potrzebujemy ok 15 ton pary, 1,2 MW prądu i ok 100 m sześciennych wody.

Dla potrzeb elektrociepłowni potrzeba ok 40 m sześciennych na dobę. Na tę chwilę pracuje silnik i jeden kocioł parowy, a w najbliższym czasie uruchomimy drugi kocioł i wyłączymy kotłownie węglową. Cała inwestycja uwzględniając wszystkie czynniki (długość rur przesyłowych i ich izolacja, ciepła woda z układu, sprawność układu) spowodują zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok 40 proc.

Powstaje także bioreaktor

Równocześnie w fabryce powstaje bioreaktor wraz z infrastrukturą do oczyszczania ścieków poprodukcyjnych.

- Planujemy uruchomić go w najbliższych tygodniach - kontynuuje Kijewski. - Instalacja będzie całkowicie hermetyczna, a do usuwania zapachów złowonnych zastosowaliśmy odpowiednie filtry węglowe. W podczyszczalni będziemy oczyszczać ścieki powstające przy produkcji żelatyny do parametrów zgodnych z wymaganiami przepisami prawnymi. Na dachu oczyszczalni zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 50 kWp, co zaspokoi zapotrzebowanie oczyszczalni na energię elektryczną w 100 procentach.

Pojawi się żelatyna z ryb

Czy te wszystkie inwestycje mają na celu zwiększenie produkcji?

[ZT]26365977[/ZT]

- W najbliższym czasie (przynajmniej przez dwa lata) nie planujemy zwiększenia produkcji, natomiast będziemy robić badania nad wykorzystaniem innych surowców do produkcji, tj. ryb i wołowiny - kończy prezes Kijewski.

 

 

(Krzysztof Cedro)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%