Projekt stworzyła Justyna Prajs, wówczas dyrektorka Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Lato w teatrze.
Pomysł polegał na tym, by zaproponować młodzieży zabawę w teatr. Poprzez działania teatralne młodzi mieli poznawać i odkrywać swoją tożsamość, a także uczyć się wyrażania emocji.
Fotografowanie potworów
[ZT]26467069[/ZT]
- Prowadziliśmy zajęcia online, w czasie których młodzież ćwiczyła swe umiejętności aktorskie i zastanawiała się nad tym, jakie potwory współczesności destrukcyjnie wpływają na ich życie. Wspólnie odnajdowaliśmy „potwory” , które nas niszczą, nazywaliśmy je i fotografowaliśmy. Sesja zdjęciowa odbyła się w przestrzeniach miejskich wybranych przez młodzież. Hasła, które znalazły się na fotografiach są przesłaniem uczestników projektu do rówieśników, ale i całej Ludzkości. To wyraz buntu przeciwko zastanej rzeczywistości, ilustracja problemów , „potworów”, które zadomowiły się tak bardzo, że ich się nawet nie zauważa. Zdjęcia w postaci afiszów zawisły w przestrzeni Jabłonowa Pomorskiego , aby skłaniać do refleksji - mówi Justyna Prajs.
W ramach projektu poza fotografiami powstawał także spektakl teatralny. Pandemia zmusiła realizatorów do zmodyfikowania planów i zamiast spektaklu teatralnego na żywo, powstał film. Pokazano go mieszkańcom Jabłonowa, wyświetlając na budynku Centrum Kultury i Sportu.
Przy projekcie pracowali m.in. Anna Berent, koordynatorka i współautorka, aktorzy Teatru w Gardzienicach Dorota Kołodziej i Janek Żórawski, a także fotograf i filmowiec Marcin Kurkus, Marlena Smaga-Byrwa - autorka scenografii i kostiumów, Weronika Berent - specjalistka od wizażu i mody, animatorzy: Alicja Tomaszewska oraz bracia z Lembarga Sebastian i Karol Małkowski.
Na ogólnopolskiej giełdzie projektów
[ZT]26462679[/ZT]
Projekt #NieNaszaBajka został doceniony przez wiele ważnych instytucji kulturalnych i edukacyjnych. M.in. prezentowany był podczas X Ogólnopolskiej Giełdy Projektów Kulturalnych „Kultura w sieci” organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Z 73 zgłoszeń komisja konkursowa wybrała szesnaście najlepszych projektów z całej Polski, które zostały zaprezentowane przed uczestnikami Giełdy w formie stacjonarnej i online. O tym projekcie autorka opowiadała też 5 listopada podczas zorganizowanego przez Instytut Teatralny wydarzenia online „Lato w teatrze z lotu ptaka”. Koordynatorka projektu – Anna Berent została zaproszona do udziału w panelu, który odbędzie się 12 listopada.
- Bardzo się cieszymy, bo projekt został zakwalifikowany do prezentacji podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu” organizowanej przez krakowską Zachętę, Muzeum Fotografii w Krakowie i Fundację Powiększenie. Konferencja odbędzie się w dniach 26-28 listopada 2020 roku. Kapituła konkursowa wybrała osiem spośród czterdziestu czterech projektów zgłoszonych z całej Polski. Prezentacja projektu odbędzie się 27 listopada w godzinach 17.00 – 18.30. W wydarzeniu można wziąć udział online. Zachęcam także do obejrzenia filmu na portalu Youtube, który powstał w ramach projektu - mówi Justyna Prajs.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz